Đặc Sản Miền Tây – Tổng Hợp 10 Món Bạn Nhất Định Phải Thử

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Çfarë është tërheqëse për specialitetet perëndimore? West River është një lokalitet me shumë specialitete jashtëzakonisht fshatare, që mbartin atmosferën e atdheut. Nëse dëshironi të shijoni kuzhinën perëndimore, ose të blini dhurata për të dashurit tuaj pas një udhëtimi, këtu janë disa sugjerime për ju.

Përmbajtja

1. Kërpudhat e kokosit – një specialitet i perëndimit

Në krye të listës Specialitete perëndimore është krimbi i arrës së kokosit, një pjatë që mund të thuhet se është shumë marramendëse. Jo të gjithë guxojnë të hanë krimbat e kokosit, por pasi të hahet, pothuajse të gjithëve u duket e shijshme.

Krimbi i kokosit është një lloj krimbi i ri me trup të bardhë, të trashë dhe të rrumbullakët. Ata jetojnë kryesisht në majat e pemëve të kokosit, pemët areca, palmat e hurmave, etj., janë të bollshme në Perëndim.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Krimbat e kokosit hahen më mirë kur janë të freskët.

Në pamje të parë, ushqimi Specialitete perëndimore Kjo duket mjaft e frikshme; por kjo është një pjatë shumë e shijshme, ushqyese, shumë e pastër. Brenda krimbit të kokosit përmban shumë lëndë ushqyese si proteina, vitamina A, C, …

Krimbat e kokosit mund të përpunohen në shumë pjata të ndryshme si krimbat e kokosit të skuqur thellë, krimbat e kokosit me bukë, etj. Por krimbat e kokosit hahen më mirë kur janë të freskët.

Kur të ftuarit hanë të papërpunuar, krimbat e kokosit do të vendosen në një tas ose pjatë me salcë peshku me shumë djegës. Do të ndjeni shijen e yndyrshme, aromatike dhe të shkrirë në gojë. Kjo do të jetë një përvojë jashtëzakonisht e këndshme e kuzhinës.

Vini re, nëse jeni të prirur ndaj alergjive, nuk duhet ta hani këtë pjatë Specialitete perëndimore kjo.

2. Enë e nxehtë e salcës së peshkut

Përmend Specialitete perëndimore pa përmendur tenxheren e nxehtë, është një lëshim i madh. Kjo është një pjatë e famshme e Can Tho për shumë vite.

Sa herë që vjen sezoni i përmbytjeve, karkalecat dhe peshqit gjithashtu ndjekin përmbytjen. Në atë kohë, njerëzit në Perëndim filluan të shkonin për peshkim për të tërhequr rrjetat për të sjellë peshkun për të bërë salcë peshku. Për të njëjtën arsye, nëse dëshironi të shijoni tenxheren e shijshme të salcës së peshkut në mënyrën e duhur Specialitete perëndimore; ejani këtu kur lumi është në lartësinë e tij; është rreth shtatorit, tetorit çdo vit.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Tenxherja e nxehtë e salcës së peshkut është një specialitet i West of Can Tho

Përbërësit për të bërë këtë specialitet tërheqës perëndimor janë nga salca e peshkut Linh, salca e peshkut me kokë gjarpri, salca e peshkut choke… Përzierja e mrekullueshme e ujit të kokosit, salcës së peshkut dhe lëngut të kockave është baza. Çelësi për të krijuar një shije të shijshme që magjeps të gjithë darkuesit.

Përveç kësaj, tenxherja e nxehtë nuk mund të jetë pa karkaleca, kallamar, molusqe, fiston, midhje, disa copa peshku basa, peshk kokë gjarpëri, … dhe një gjë shumë e veçantë, e domosdoshme kur ha tenxhere të nxehtë me salcë peshku, d.m.th. pambuk i çmendur. Fjalor. Lulet e luleradhiqes janë të verdha, mjafton që tenxherja e nxehtë të zihet pak para se të hahet për të ruajtur shijen e shijshme të luleve. Aroma aromatike; Crispy dhe i përtypur i ngrënë me salcë tenxhere të nxehtë duhet të quhet i shijshëm!

Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp 04 Xe khách Đà Lạt Hội An Giá Cả Phải Chăng Nhất 2022

3. Peshk koka gjarpri i pjekur në skarë – specialitet perëndimor

Peshku i pjekur në skarë është një pjatë Specialitete perëndimore ishte jashtëzakonisht i njohur me njerëzit këtu, si dhe me shumë “backpackers” kur vizitonin këtë vend.

Mishi i peshkut të kokës së gjarprit është i fortë, jo i shkrifët. Kur piqet në skarë, peshku ende ruan ëmbëlsinë origjinale të mishit. Peshku i pjekur në skarë përdoret shpesh si karrem për t’u ulur në argëtimin e njerëzve; gjellë Specialitete perëndimore fitoi gjithashtu zemrat e vizitorëve të panumërt kur vinin për të ngrënë.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Peshku i pjekur në skarë është një pije fshatare e perëndimorëve

Gjatë ngrënies, është e nevojshme të hiqni guaskën e jashtme të zezë të djegur në mënyrë që të mos jetë e hidhur. Aktualisht, për shkak të ndryshimit të klimës dhe mjedisit; Ashtu si nevojat e njeriut, sasia e ushqimeve të detit natyral është gjithnjë e më e kufizuar dhe peshqit me kokë gjarpëri gjithashtu po zvogëlohen. Prandaj, shumica e peshqve me kokë gjarpëri të përpunuara nga restoranti për t’i shërbyer darkave janë peshq të kultivuar.

Kjo pjatë hahet shpesh e mbështjellë me letër orizi të zhytur në salcë peshku të ëmbël dhe të thartë, salcë peshku të kalitur, ose shërbehet me barishte, mango jeshile, … Një copë peshku i nxehtë kokë gjarpëri sapo fryhet dhe hahet, i mbështjellë rreth perilës, i papërpunuar. mango, dhe më shumë. Shtoni edhe pak salce peshku embel dhe tharte, eshte vertet “numri dzach”!

4. Tenxhere e nxehtë e peshkut pambuku Crazy Linh

Nëse keni mundësi të shkoni në Perëndim, veçanërisht në Dong Thap, Tien Giang, duhet të ndaloni për të shijuar ushqimin. Specialitete perëndimore Vatra e peshkut me topa pambuku të çmendur!

Në Perëndim, Ganoderma hahet shpesh në sezonin e shirave; sepse në atë kohë numri i peshqve u rrit shumë. Ky peshk është i madh sa një gisht i madh, i gjithë trupi i tij është i bardhë argjendi. Peshku Linh pas përgatitjes së salcës së peshkut do të sillet për të gatuar tenxheren e nxehtë.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Hotpot e peshkut të egër ëmbël dhe thartë ëmbël dhe thartë ëmbël dhe thartë.

Peshk i bardhë i butë dhe i yndyrshëm. Lënga e gjellës Specialitete perëndimore Kjo pjatë ka një shije të butë të thartë, të ëmbël dhe të ëmbël që është e lehtë për të ngjallur shijen e mysafirëve. Në veçanti, vatra e peshkut Linh nuk mund të jetë pa hijen e lules së çmendur. Pjata sjell ndjenjën e atdheut, jashtëzakonisht afër; sidomos kur hani tenxhere të nxehtë ndërsa shijoni të ftohtin në një ditë me shi.

5. Petulla perëndimore – specialitete perëndimore

Banh xeo është një tortë shumë e famshme e Vietnamit, e njohur dhe e dashur nga shumë turistë të huaj. Përveç qendrës, edhe Perëndimi është një vend shumë i famshëm për petullat.

Nëse petulla qendrore është e vogël, krokante dhe e hollë; atëherë petullat kanë të drejtë Specialitete perëndimore do të ketë një guaskë më të trashë për shkak të përdorimit të përbërësve nga frutat e kopshtit, madhësia e tortës është e madhe, aroma është tipike për qumështin e kokosit.

Brenda, mbushja përfshin një shumëllojshmëri mbushjesh të marra nga fusha si karkaleca dhe kërmijtë. Shumë vende që bëjnë petulla kanë edhe mish të yndyrshëm. Jo vetëm kaq, petullat perëndimore janë gjithashtu të mbushura me bishtaja, rrënjë kasavë, lakër fasule… thjesht të shijshme, të ëmbla dhe plot lëndë ushqyese.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Petullat perëndimore që hanë të gjithë janë në ekstazë

Banh xeo mund të përdoret edhe si vegjetarian me shumë perime të ndryshme. Sepse korja është oriz i shijshëm i njomur gjatë natës për t’u zbutur; dhe më pas grijeni në një pluhur të imët. Më pas, pluhuri i shafranit të Indisë do të përdoret për t’u përzier me përzierjen e miellit të bluar për të formuar një ngjyrë të verdhë që bie në sy. Përveç kësaj, vezët e pulës dhe qumështi i kokosit përdoren gjithashtu për të rritur shijet e tortës.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những trang phục hóa trang Halloween ấn tượng nhất

Aktualisht, për shkak të aftësisë melankolike “anestetike” të banh xeo, enët Specialitete perëndimore Kjo po shfaqet gjithnjë e më shumë në restorantet e kuzhinës perëndimore. Ju gjithashtu mund të bëni vetë petullat tuaja në shtëpi sipas udhëzimeve, të cilat janë gjithashtu mjaft të lehta për t’u bërë me miellin e petullave në dispozicion.

6. Supë me petë peshku Chau Doc

Kur vini në An Giang, përveç vizitës së fushave me jaggery, ose pyllit Tra Su Melaleuca; Mos harroni të shijoni supën e famshme me petë të peshkut Chau Doc. Kjo është një pjatë e çuditshme, por përmban shijen e një fshati, me ngjyra të theksuara Specialitete perëndimore.

Lënda e parë kryesore është peshku natyral me kokë gjarpëri që jeton në lumenj dhe fusha; duhet të ketë një shije shumë të mirë. Lëngu i vermiçelit ka një shije të ëmbël nga ziera e peshkut dhe derrit, e përzier me ngjyrën e verdhë të shafranit të Indisë.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Supa me petë peshku Chau Doc është e shijshme dhe bie në sy

Për ta bërë gjellën më të shijshme, peshku nuk duhet të jetë peshku. Prandaj, peshku i zgjedhur me kokë gjarpri duhet të jetë i freskët, jo i kalbur. Më pas peshku do të kalohet me erëza dhe pluhur shafrani të Indisë.

Përveç kësaj, shumë vende shesin edhe petë peshku me disa copa kallamarësh dhe fileto peshku; Nëse ka një restorant, do të ketë më shumë rrotulla. Perimet e servirura Specialitete perëndimore Këto janë zakonisht barishte, banane dhe lule të egra. Çmimi mesatar nëse hani drejt në Chau Doc do të variojë nga 15,000 – 20,000 VND për një tas.

7. Tortë Pia

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat e famshme, Specialitete perëndimore; përveç karamele kokosi Ben Tre, ëmbëlsira Soc Trang pia është gjithashtu një pjatë shumë e njohur; sidomos shoqata e entuziastëve të durianit.

Origjinën e kësaj torte e kanë sjellë kinezët gjatë migrimit të tyre në Jug. Kjo e fundit, për shkak të shijes së saj të shijshme; U vendos që të prodhohej për biznes më të gjerë. Që atëherë, torta Soc Trang pia është bërë një pjatë Specialitete perëndimore i famshëm.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Torta Pia është një nga specialitetet perëndimore të pëlqyer nga shumë njerëz

Për të bërë një produkt të shijshëm të përfunduar, raporti i pluhurit për pjekje dhe mbushjes duhet të llogaritet me kujdes. Prandaj, torta pia me mbushjen e bërë nga bishtaja, vezë të kripura dhe durian aromatik është bërë një pjatë e preferuar e shumë njerëzve.

Korja është fleksibël dhe e butë; brenda është e yndyrshme taro ose mung; aromë e butë durian; me pak kripë vezësh të kripura… Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave, atëherë kjo tortë është vërtet për ju.

Shumë njerëz mendojnë se banh pia dhe banh te janë një lloj; Por njerëzit në Perëndim mendojnë se këto janë dy ëmbëlsira krejtësisht të ndryshme. Mbushjet më të njohura janë taro, bishtaja dhe durian. kjo do te jete nje dhurate Specialitete perëndimore Dhuratë e shkëlqyer për të dashurit tuaj.

8. Tortë me viçi Jaggery – specialitet perëndimor

Një Giang është një tokë jashtëzakonisht e famshme për sheqerin e palmës. Prandaj, jaggery përdoret gjithmonë për përpunim në shumë pjata; sidomos pjatat e furrës dhe të ziera.

Në veçanti, një nga pjatat e shkëlqyera të bëra nga ky lloj sheqeri që të gjithë e njohin është torta me mish viçi; Kjo është gjithashtu një pjatë Specialitete perëndimore jashtëzakonisht e veçantë.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Një tortë viçi me jaggery Giang është një specialitet shumë i veçantë perëndimor

Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp 10 Điểm Thuê Xe Máy Huế Được Yêu Thích Nhất Bởi Khách Hàng

Supa me petë viçi e bërë nga niseshteja e tapiokës është shumë fleksibël dhe aromatik. Madhësia e tortës është zakonisht vetëm rreth 1/3 e grushtit, vetëm disa kafshata. Megjithatë, shija e shijshme që mbetet në gojë pas ngrënies i bën të tjerët jashtëzakonisht të emocionuar dhe të varur.

9. Nem Lai Vung

Një pjatë Specialitete perëndimore Një tjetër produkt jashtëzakonisht i famshëm me origjinë nga fshati artizanal Lai Vung – Dong Thap janë rrotullat e pranverës Lai Vung.

Gjellë Specialitete perëndimore Kjo pjatë përgatitet nga lëkura dhe mishi i derrit pa yndyrë, pasi të keni hequr të gjithë yndyrën. Mishi i derrit pa yndyrë, pasi të hiqet yndyra, hidhet në një llaç guri dhe bëhet pure me erëza, sheqer, kripë, etj. Dhe lëkura e derrit (lëkura e derrit) pritet në copa të vogla dhe përzihet me dëgjim (oriz i pjekur). . .

Pas këtyre hapave, mishi dhe lëkura pa dhjamë do të përzihen me piper dhe djegës, më pas do të vishen me gjethe bambuje, hudhër dhe gjethe guava, dhe më pas do të mbështillet me gjethe bananeje për të formuar një pjatë. Specialitete perëndimore interesante. Rollet e përfunduara të pranverës do të kenë një ngjyrë shumë të bukur rozë-të kuqe.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Ejani në Perëndim, mos harroni të blini rrotullat e pranverës Lai Vung

Kur hahet, shijet e tharta, pikante, të kripura dhe të ëmbla kombinohen në mënyrë harmonike. Kjo pjatë është shumë e përshtatshme për të “ngrënë” në mbledhjen e miqve. Pra, nëse vini në Perëndim, mos harroni të blini rolls pranverë Lai Vung!

10. karamele kokosi Ben Tre

Nëse pyeteni se çfarë të blini në Perëndim si dhuratë; Ndoshta gjëja e parë që shumë njerëz mendojnë është një pjatë Specialitete perëndimore vjen nga “toka e kokosit” Ben Tre – karamele kokosi.

Si të bëni, specialitete perëndimore - një koleksion me 10 pjata që duhet të provoni

Karamelet e kokosit Ben Tre është një specialitet i famshëm perëndimor në mbarë vendin

Përbërësit kryesorë për të bërë një karamele të shijshme kokosi janë orizi i kokosit, qumështi i kokosit, malti dhe sheqeri. Për të bërë ëmbëlsirat më të mira të kokosit, kokosit e zgjedhur duhet të jenë arrë kokosi të shijshëm. Malti duhet të gatuhet nga oriz ngjitës i pastër, i gatuar në mënyrë të barabartë, me kokërr të imët. Pas ngrënies, aroma e kokosit do të mbetet në fyt.

Aktualisht, për të plotësuar nevojat e shijes së klientëve, pjatat Specialitete perëndimore Karamelet e kokosit janë hedhur në treg në shumë versione të shijeve të ndryshme. Për shembull, marshmallows qumësht kokosi; aromë kakao; shije kikiriku; me shije kakao durian…

Perëndimorët janë shumë të lezetshëm. Edhe specialitetet e tyre janë po aq të thjeshta dhe të sinqerta sa njerëzit e dashur të kësaj toke. Më sipër janë sugjerime për specialitete perëndimore që duhen provuar. Faleminderit që lexuat këtu. Shpresoj se ky artikull do të jetë i dobishëm për ju!

Mësoni rreth uthullës së famshme të mushtit Northwest Meo

Jeshile дђбє · · C tong s бєј бєј бєј бєј дђбє дђбє дђбє ·

Specialitetet më të famshme të nuancave që duhet të provoni kur udhëtoni

Postuar nga: Nguyen Ngoc

Fjalë kyçe: Specialitete perëndimore – 10 pjata që duhet të provoni

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Đặc Sản Miền Tây – Tổng Hợp 10 Món Bạn Nhất Định Phải Thử . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy