Du lịch Gia Lai-Tổng hợp kinh nghiệm đi Gia Lai mới nhất năm nay

Gia Lai krahasohet me një “vajzë” të bukur të mëmëdheut të Malësisë Qendrore. Vendi është i famshëm për shijen e tij të fortë të kafesë, liqenet e bukur, ujëvarat madhështore, etj. Kjo është e gjitha, por Gia Lai ka një tërheqje të çuditshme. Prandaj, një udhëtim në këtë tokë të bukur është më interesant se kurrë

Duke iu referuar Malësisë Qendrore, duhet të mendojmë menjëherë për Da Lat, i cili është i famshëm për katër stinët e tij të peizazheve simpatike. Por pak njerëz e dinë se, në mes të asaj pafundësie, ekziston një Gia Lai e bukur, simpatike dhe mijëra gjëra interesante që presin t’i zbuloni. Ju lutemi referojuni përvojave të udhëtimit të Gia Lai më poshtë dhe ejani shpejt në atë vend për të përjetuar!

1. Sezoni më i bukur turistik në Gia Lai

Gia Lai ka një klimë tropikale musonore. Moti ndahet në dy stinë të dallueshme: sezoni i shirave (maj deri në tetor) dhe sezoni i thatë (nëntor deri në prill të vitit të ardhshëm). Çdo stinë ka karakteristikat e veta, ndaj duhet të tregoheni të mençur në zgjedhjen e një sezoni turistik për të shijuar çdo cep të bukurisë këtu.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Duke folur për sezonin turistik Gia Lai, ju rekomandojmë të zgjidhni në sezonin e thatë për të qenë më i përshtatshëm për lëvizje dhe pjesëmarrje në aktivitete. Shumica e atraksioneve turistike në Gia Lai janë natyra, pemët, lulet, kopshtet, liqenet dhe ujëvarat, etj. Prandaj, nëse zgjidhni në sezonin e shirave, do të jetë mjaft e papërshtatshme, sepse shirat e shumtë do ta bëjnë rrugën me baltë. i lagur.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Sezoni i luleve Gia Lai

Në 6 muajt e sezonit të thatë, duhet të shkoni rreth nëntorit dhe dhjetorit.Kjo konsiderohet koha më e bukur në Gia Lai, me orizi të pjekura të arta, luledielli të egër që lulëzojnë në të gjithë rrugën.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Në veçanti, këto dy muaj në Gia Lai zhvillohen shpesh festivale kulturore tradicionale si Festivali i Ri i Orizit, Festivali i Gong, festivali i goditjes me thikë në Buffalo, ceremonia e braktisjes së varrit, etj.

2. Mjetet e transportit në Gia Lai

Terreni i Gia Lait është kryesisht kodrinor, dheu i kuq etj., ndaj zgjedhja e mjetit të duhur të transportit është gjithashtu mjaft e rëndësishme.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Motoçikletë

Motoçikleta është mjeti i zgjedhur nga një numër i madh të rinjsh gjatë udhëtimit të tyre në Gia Lai, sepse është shumë i përshtatshëm për të lëvizur në rrugë të thepisura dhe të vështira. Këtu janë disa sugjerime për adresa të lira me qira të motoçikletave në Gia Lai:

– Shërbimi i lirë i marrjes me qira të motoçikletave në Gia Lai: 111 Truong Son, Pleiku, Gia Lai. Çmimi nga 100 000 VND – 120 000 VND / 1 copë / 1 ditë.

– Shërbimi i lirë i marrjes me qira të makinave – dërgesa në shtëpi: August Revolution Road, Plaiku City, Gia Lai. Cmimi 100 000 VND – 150 000 VND / 1 cope / 1 person.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 7 tour trekking Việt Nam khiến giới trẻ cuồng chân

– Shërbimi i marrjes me qira të motoçikletave Gia Lai: 37 Nguyen Tat Thanh, Hoa Lu, Plaiku, Gia Lai. Çmimi nga 100000 VND / 1 copë / 1 ditë.

– Shërbimi i marrjes me qira të motoçikletave 24 orë: 35 Nguyen Tat Thanh, Plaiku, Gia Lai. Çmimi nga 100000 VND / 1 copë.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Udhëtimi me motoçikletë në Gia Lai është mjaft tërheqës

Mund të kontaktoni për të rezervuar një makinë përpara se të udhëtoni për të lehtësuar aranzhimet dhe stafi këtu do ta sjellë makinën në stacion, aeroport, stacion autobusi që të lëvizni më lehtë.

Autobus

Shumica e vizitorëve në Gia Lai me mjete transporti si avion, autobus, tren, ndalojnë në stacionet e autobusëve, stacionet e trenit, etj. në qytetin Plaiku. Prej këtu mund të zgjidhni linjat e autobusëve për në rrethe si: An Khe, Kon Tum, Plaiku, La Grai, Chu Se, Chu Puh, … Tarifa për çdo itinerar varion nga 10,000 VND – 35,000 VND / 1 person .

3. Hotele dhe akomodime të këndshme të lira në Gia Lai

Në itinerarin për të vizituar dhe eksploruar Gia Lai, duhet patjetër të vëzhgoni dhe të gjeni një qëndrim të lirë – të bukur – të përshtatshëm gjatë natës. Ju lutemi referojuni vendndodhjeve të mëposhtme të hoteleve dhe shtëpive:

– Bujtina Thanh Binh, adresa: 93 Hai Ba Trung, Qyteti Plaiku, Provinca Gia Lai. Çmimet e dhomave nga 180,000 VND / 1 dhomë / 1 natë.

– Motel King, adresa: 256 Ton Duc Thang, Qyteti Plaiku, Provinca Gia Lai. Çmimi nga: 200.000 VND / 1 dhomë / 1 natë.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Motel King – Hotel i lirë i rehatshëm në Gia Lai

– Hoang Gia 3 Hotel, adresa: 98 Quyet Tien, Plaiku City, Gia Lai Province. Çmimi nga: 230.000 VND / 1 dhomë / 1 natë.

– Hotel Minh Manh, adresa: 90 Ly Nam De, Plaiku City, Provinca Gia Lai. Çmimi nga 280.000 VND / 1 dhomë / 1 natë.

– Homestay Hoang Quoc Viet, adresa: Hoang Quoc Viet, Pleiku, Gia Lai. Çmimi nga 150.000 VND – 200.000 VND / 1 natë. Kjo është shtëpia më e bukur në Plaiku, Gia Lai.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Homestay Hoang Quoc Viet – Shtëpi e lirë dhe e bukur në Gia Lai

4. Atraksione tërheqëse turistike në Gia Lai

Bërja e vetes një listë të destinacioneve në Gia Lai është mënyra më e zgjuar për t’ju ndihmuar të mos humbisni mundësinë për të përjetuar të gjitha bukuritë e kësaj toke. Prandaj, duke ardhur në Gia Lai, nuk duhet të humbisni mundësinë për të vizituar atraksionet më poshtë!

Liqeni i Detit

Ky vend ka një bukuri të butë dhe poetike si një vajzë në Malësinë Qendrore. Në një këngë të famshme, muzikanti Nguyen Cuong shkroi: “Dua të shikoj në ata sy, sytë e Plaiku Bien Ho janë plot”.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Kjo është e drejtë djema! Bien Ho zotëron një fshat me ujë të gjelbër të lodh, i rrethuar nga pemë dhe shkëmbinj të bukur të valëzuar.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Bien Ho – një destinacion ideal turistik në Gia Lai

Pika kryesore e Liqenit To Nung nuk është vetëm uji i ftohtë blu, por edhe lulet e pafundme të bardha qumështore. Rruga drejt liqenit është e mbushur me mijëra rrathë lulesh, pemësh, pishash të gjelbra, … duket si një pikturë me penel.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Liqeni është edhe më i bukur në mëngjes herët, kur pikat vezulluese të vesës ende arrijnë lehtë mbi gjethe, në distancë janë pyjet e gjelbërta e të mjegullta midis reve të mjegullta. E gjithë bukuria në Bien Ho është endur si një pikturë uji dhe bojë, duke e bërë të vështirë për vizitorët të shmangin magjepsjen.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Duke ardhur në Bien Ho, është e pamundur të mos vizitosh kodrën e çajit Gia Lai, një vend ideal për shumë njerëz për t’u kontrolluar.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Çu Dang Ya

Rreth 30 km në verilindje të qytetit Plaiku, Chu Dang Ya është një nga destinacionet më tërheqëse në vjeshtë. Ky vend u krijua nga një vullkan që pushoi së shpërthyeri miliona vjet më parë. Duke ardhur në tokën e Chu Dang Ya, vizitorët do të kenë mundësinë të ndjejnë paqen, egërsinë dhe pemët e gjelbra të Malësisë Qendrore.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Chu Dang Ya – poetike dhe e bukur

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp cách nấu 33 món xôi đặc biệt mềm dẻo, thơm ngon

Pika kryesore që e bën bukurinë e Chu Dang Ya është bari jeshil që theksohet me të verdhën shkëlqyese të mijëra lulediellit të egër, gjithçka këtu është edhe më e bukur nën diell.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit
Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Nga maja e malit, do të shijoni një ndjenjë freskuese, paqësore, ku ka vetëm bar, pemë, lule, gjethe, rrëzë është një fushë e thellë e gjelbëruar.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Mund të thuhet: “Duhet të shkosh në Chu Dang Ya për të ditur se sa e bukur dhe e shkëlqyeshme është Gia Lai”.

Ujëvara Phu Cuong

Ujëvara Phu Cuong ndodhet rreth 3 km nga qyteti Chu Se, provinca Gia Lai. Ky vend konsiderohet si një nga destinacionet ideale turistike për të rinjtë, për shkak të terrenit të thepisur, i vendosur në malet e gjera të Malësisë Qendrore.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Ujëvara Phu Cuong – një vend i zgjedhur nga shumë të rinj

Duke ardhur në ujëvarën Phu Cuong, do të keni mundësinë të admironi skenën madhështore të ujëvarës së lartë, ditën dhe natën duke spërkatur shkumë të bardhë, duke fryrë ajër të freskët në mes të oqeanit. Shikoni përrenjtë që rrjedhin nga lugina, duke endur nëpër çdo gur si muzika e maleve.

Tempulli Minh Thanh

E vendosur në Hoi Phu Ward, Plaiku City, Provinca Gia Lai, Pagoda Minh Thanh është një vend tërheqës për të rinjtë që kanë interes të zbulojnë arkitekturën unike dhe mendimet shpirtërore.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Pagoda Minh Thanh – Një vepër unike arkitekturore e Gia Lai

Një tempull madhështor, shumë kate dhe arkitekturë unike në drejtimin klasik. Territori i tempullit është mjaft i madh, në mes të oborrit ka një statujë të shenjtë të Guanyin. Pagoda Minh Thanh është më e bukura në mëngjes herët, kur agimi zvarritet në gjethe duke krijuar pastërtinë dhe madhështinë e tempullit.

Ha Tam Pine Hill

Kodra e pishave Ha Tam në distriktin Dak Po, provincën Gia Lai, konsiderohet një vend ideal për të rinjtë që të shijojnë lojën dhe kampingun gjatë natës.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Me siguri do të ndiheni jashtëzakonisht të befasuar nga bukuria e pyllit të lashtë me pisha që rritet përgjatë rrugës. Të vish këtu pa një check-in virtual është për të ardhur keq.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Ha Tam Pine Hill – vendi ideal për të luajtur të rinjtë

Parku Kombëtar Kon Ka Kinh

I vendosur në verilindje të Gia Lai, Parku Kombëtar Kon Ka Kinh tërheq një numër të madh vizitorësh me shije për aventura.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Ajo ka një shumëllojshmëri të bimëve dhe kafshëve të ndryshme, brenda ka përrenj që rrjedhin nëpër kopshtin e bukur. Mund të marrësh me qira një tendë kampingu, të kalosh natën këtu dhe do të jetë shumë më interesante nëse do të ketë më shumë “repertor ushqimor”.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Parku Kombëtar Kon Ka Kinh, specie të ndryshme të florës dhe faunës

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 7 tour du lịch trong nước khởi hành từ Hà Nội, giá siêu hời

Fushë e gjelbër

I përket komunës An Phu, provinca Plaiku, Dong Xanh premton t’u sjellë vizitorëve surpriza me peizazhe piktoreske.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Ky vend krahasohet me një Malësi Qendrore në miniaturë me punime arkitekturore të njerëzve, shtëpi me këmbë, liqene, përrenj të freskët, etj. Jo vetëm kaq, në Dong Xanh mund të përjetoni edhe ujëvara, ngjitje malore, shpellë, shumë interesante.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit
Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Fusha e gjelbër – peizazh simpatik

5. Çfarë duhet të hani në Gia Lai?

Gia Lai nuk është i famshëm vetëm për shijen e fortë të kafesë, por edhe për pjatat e tjera të shijshme. Pra, kur të vini këtu, mos harroni të përjetoni të gjithë përsosmërinë e kuzhinës me pjatat e mëposhtme!

Gia Lai thatë pho

Kjo është një pjatë e shijshme në Plaiku, Gia Lai me një veçori shumë të çuditshme që është se çdo vakt do të duhet të përdorin 2 tasa, duke përfshirë një tas me pho të përbërë nga mish derri i grirë, pulë të grirë, viçi dhe perime. live, shoqëruar me një tas me ujë. Ndoshta për këtë arsye, Gia Lai thatë pho njihet edhe si Pho two bowls. Çmimi i një cope pho është vetëm nga 25,000 VND në 30,000 VND.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Pho Gia Lai – një specialitet i shijshëm i Malësisë Qendrore

Kripë e milingonave endëse

Shumica e turistëve kur udhëtojnë në Gia Lai nuk harrojnë të blejnë këtë kripë për ta shijuar. Lënda e parë për të bërë këtë kripë unike është milingona endëse pyjore në Ayun Pa, e cila ka shijen e saj unike të kripur së bashku me shijen e thartë të acidit në stomakun e milingonës që ju bën të keni një ndjenjë të papërshkrueshme eksitimi.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Kripa e milingonave endëse mund të përdoret për të zhytur mishin, fruta shumë të shijshme.

Pulë etnike – oriz lam

Ardhja në Gia Lai pa shijuar këtë pjatë është një keqardhje për të gjithë vizitorët. Sepse, pula etnike dhe orizi lam është pjata numër 1 e shijshme në këtë vend. Ndjenja juaj do të sublimohet kur të uleni për të ngrënë pulë etnike, oriz lam dhe të pini dy ose tre gota verë.

Turizmi Gia Lai - duke përmbledhur përvojat më të fundit të udhëtimit të Gia Lai këtë vit

Pula etnike – Orizi Lam është specialiteti numër 1 në Gia Lai

Gia Lai nuk është vetëm e bukur në natyrë por edhe në kuzhinën e saj me një nuancë të papërshkrueshme. Një udhëtim në këtë pllajë të madhe është një nga përvojat e jetës. Nxito! Ejani me familjen dhe miqtë tuaj në këtë tokë të bukur!

Thanh Van

Postuar nga: Pham Toan

Fjalë kyçe: Turizmi Gia Lai-Përmbledhje e përvojës më të fundit të shkuarjes në Gia Lai këtë vit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Du lịch Gia Lai-Tổng hợp kinh nghiệm đi Gia Lai mới nhất năm nay . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy