Kinh nghiệm du lịch Bãi Cháy tự túc, tổng hợp từ A – Z

Verë në verë, por është shumë vapë, gjen vetëm detin. Një nga plazhet artificiale më të njohura në veri është Bai Chay. Pra, fiksoni përvojat e udhëtimit Bai Chay nga udhëtimet aktuale më poshtë për të pasur një udhëtim të plotë dhe të kënaqshëm!

1. Koha e duhur për të vizituar Bai Chay

Bai Chay është një plazh i planifikuar mirë dhe konsiderohet më i bukuri në tokën Ha Long me një plazh me rërë më shumë se 1000 m të gjatë, së bashku me një rrip kodrash që shkojnë butësisht drejt detit, të mbushura me pisha të lashta që krijojnë bukurinë. e Gjirit Ha Long.bukuri e paprishur mes modernitetit të qytetit bregdetar. Klima këtu është e freskët dhe e këndshme gjatë gjithë vitit, por si plazhet e tjera të mëdha dhe të vogla përgjatë formës S, Bai Chay tërheq më së shumti turistë në periudhën nga maji deri në shtator të çdo viti. që vapa përvëluese mbulonte pjesën më të madhe të veriut të vendit tonë. vendi.

Aty nga fundi i majit dhe afër fundit të shtatorit, numri i turistëve nuk është shumë i mbushur me njerëz, plus dielli nuk është shumë i fortë, padyshim që do të kemi momente të paharrueshme gjatë shëtitjes nëpër plazh. ja ku.

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@thuyduongbui090

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@anhquan.98

2. Mjetet e transportit për në Bai Chay

Ekzistojnë 3 lloje kryesore të mjeteve të transportit për në Bai Chay:

– Motoçikleta: Nga Hanoi në Bai Chay, ka 2 rrugë, secila rrugë ka tabela shumë të qarta dhe të përshtatshme.

Rruga më e afërt është të ndiqni rrugën 5 në kryqëzimin Sai Dong dhe të ktheheni në Bac Ninh. Nga Bac Ninh, ndiqni rrugën 18 përmes Pha Lai – Chi Linh – Dong Trieu – Uong Bi – Ha Long. Nga qyteti Ha Long, ka një udhërrëfyes për t’u kthyer në Bai Chay. Distanca totale është rreth 165 km, zgjat gati 4 orë.

Ose mund të shkojmë në drejtim të Aeroportit Noi Bai – Bac Ninh – Autostrada Kombëtare 18A përmes Pha Lai – Sao Do – Dong Trieu – Uong Bi – Ha Long që bie rreth 172 km. Kujdes nga policia në zonën e Yllit të Kuq!

,

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@bof_kope1510

– Autobus: Rrugët e autobusëve për në Bai Chay – Quang Ninh zakonisht mblidhen në stacionin e autobusëve My Dinh, në të kaluarën kishte stacion autobusi Luong Yen, por tani ai është shpërbërë. Autobusët janë rreth 5-15 minuta larg njëri-tjetrit, kështu që nëse e humbisni autobusin, mos jini të padurueshëm. Çmimi i biletës bie në 100,000 VND/person/rrugë. Operatorët me reputacion të autobusëve që duhet të zgjidhni janë: Kumho Viet Thanh, Phuc Xuyen, Dai Phat, …

,

Burimi: internet

– Përveç kësaj, ka edhe makina luksoze Limuzina që na çojnë në këmbët e shtratit të hotelit me çmime që variojnë nga 180,000 VND deri në 220,000 VND / person / rrugë. Informacion mbi rezervimin e makinave dhe biletave në Vexere, mund të shkoni këtu për referencë.

– Treni: Nga Hanoi në Bai Chay, ne mund të zgjedhim trenin HALONG EXPRESS që niset nga stacioni Gia Lam. Çmimi i biletës është 110,000 VND/Vietnamez, 340,000 VND/i huaj. Për turne ose grup prej 15 personash ose më shumë, çmimi i biletës është 227,000 VND/i huaj. Fëmijët nën 5 vjeç marrin bileta treni falas. Dhe duhen rreth 5 orë. Orari specifik është si më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp địa chỉ mua đồ trekking và đồ du lịch uy tín

Gia Lam – Ha Long: ora e nisjes është 7:05, koha e mbërritjes është 12 orë.

Ha Long – Gia Lam: ora e nisjes është 15:00, ora e mbërritjes është 20:05.

Mund të kontaktojmë në numrin e telefonit: 024 9,059.059 ose 0944.916.916 për të rezervuar biletat dhe për të marrë përgjigje për pyetjet.

3. Mjetet e transportit në Bai Chay

Si një plazh i planifikuar dhe zhvilluar mjaft herët, së bashku me ndjenjën e banorëve vendas për të mbrojtur mjedisin detar, kur vijnë në Bai Chay, ne mund të gjejmë lehtësisht mjetet e përshtatshme të transportit për të udhëtuar. Udhëtoni për të kënaqur dëshirat tuaja për “përqendrimin” erës së detit”. Këtu ne shpesh ecim, udhëtojmë me taksi, motoçikletë. Vitet e fundit, Bai Chay ka zhvilluar gjithashtu aktivitete të veçanta gjatë natës në natyrë, si çiklizmi. Ashtu si shumë destinacione të tjera turistike, ne sigurohemi që të negociojmë me kujdes çmimin përpara se të hipim në makinë!

Këtu janë disa kompani të mëdha taksi dhe numra telefoni për ju kur ju nevojiten:

  • Taksi Ha Long: 033. 626262 – 033. 625625 – 033. 838383
  • Taksi Hon Gai: 033. 848484 – 033. 848466
  • Taksi Mai Linh: 033. 628628 – 033. 843843
  • Taksi Thanh Hung: 033. 659659
  • Thinh Hung Taxi: 033. 616161,…

4. Ku të qëndroni kur udhëtoni në Bai Chay

Ha çfarë? Çfarë loje? Ku është padyshim shqetësimi kryesor i çdo udhëtimi. Me paratë e shpenzuara, ne kemi gjetur një vend jashtëzakonisht ideal për ju. Ting ting! Mos harroni të bëni një shënim, mos e humbisni.

Hostel Brika: Ndodhet në katin e 16-të të Green Bay Tower Ha Long, në rrugën Hoang Quoc Viet. Hostel Brika me pamje panoramike të Gjirit Ha Long ofron një magji që nuk duhet humbur. Ky vend na jep një qetësi me një pamje tërheqëse të horizontit të largët dhe për më tepër, hapësira arkitekturore këtu ka prekje jashtëzakonisht unike dhe interesante.

,

@acnu0812

Apartamente të vogla me 2 dhoma gjumi, 1 tualet me korridor të bukur ballkon, të përshtatshme për grupe miqsh, çiftesh dhe familjesh. Çmimi i dhomës është 200,000 VND/person/natë.

Burimi: Internet

Burimi: internet

Nga shtëpia, ne mund të kalojmë në zonat e famshme argëtuese dhe ngrënieje të Ha Long si: Dragon Park, Queen Cable Car, Sun Wheel, Ha Long Marina Plaza, Bai Chay market nate. Për më tepër, pika plus për këtë Homestay është se ne mund të shijojmë lirshëm ambientet e kompleksit të apartamenteve me pishinë, këndin e lojërave për fëmijë, sistemin e restorantit, etj. Shikoni detajet KËTU!

De’LaVa – Apartament 903, ndërtesa S5, Apartament Sunrise Ha Long.

Ndryshe nga Brika Hostel, De’LaVa është një mini apartament me 2 dhoma gjumi me dizajn modern, dhe mobilje 100% prej druri së bashku me një sërë shërbimesh fleksibël si frigoriferë, televizorë smart, wifi falas. , kondicioner, ambjent kuzhine, ballkon, . .. e lezetshme dhe komode.

Burimi: internet

Burimi: internet

De’LaVa është shumë e përshtatshme për çifte, grupe miqsh, grupe familjare me çmime të arsyeshme nga vetëm 200,000 VND / person / natë (me përjashtim të fëmijëve).

Numri i telefonit kontaktues: 0963576830 – 01262223567. Shiko detajet dhe rishikimin KETU!

Ha Long Ginger – E vendosur në Grupin 2, Zona 1, Hung Thang Ward, City. Ha Long.

,

Burimi: internet

Kjo është një shtëpi e frymëzuar nga ngjyra kryesore e natyrës. Ky vend na jep një ndjenjë afërsie dhe është jashtëzakonisht i impresionuar nga rregullimi i çdo objekti në kopsht, në dhoma. Pika plus këtu është se kopshti është mjaft i madh, i përshtatshëm për mbajtjen e festave BBQ, bufetë në natyrë, etj. Përveç kësaj, ka edhe një zonë të përbashkët kuzhine, ju mund ta përdorni me lehtësi. Çmimi i një dhome këtu është 500,000 VND/natë. Në veçanti, ka një dhomë konvikti, me çmimin 200,000 VND / person / natë, e cila ia vlen jashtëzakonisht të provohet.

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@bhildebrandt87

Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp Kinh Nghiệm Không Thể Thiếu Trong Hành Trình Xuyên Việt

Burimi: internet

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@huyenthanh_nht_

Shikoni detajet dhe rishikoni KËTU!

Momento Ha Long – Një banesë në zhvillim, e vendosur në një ndërtesë apartamentesh në rrugën Hoang Quoc Viet.

,

@momento_halong

@momento_halong

Do të na tërheqë menjëherë logoja e dërrasave të sërfit dhe rrjetave të peshkimit të lidhura pikërisht në hyrje. Hapësira dhe skema e ngjyrave këtu na japin rastësisht një ndjenjë emocioni dhe freskie. Pika e freskët plus këtu është se ballkoni fryn jashtëzakonisht erë me erën e detit dhe i magjeps njerëzit të ulen.

@acnu0812

Në verë, ky Homestay kushton nga 2 milion VND / apartament i tërë. I gjithë apartamenti përfshin 3 dhoma gjumi dhe 2 krevate marinari të mëdha, të cilat mund të strehojnë deri në 10-14 persona. Në fund të shtatorit, para majit, çmimi i dhomës këtu bie nga 500,000 VND në 800,000 VND/dhomë. Me dhomën e konviktit është 200,000 VND / dhomë.

Burimi: internet

Burimi: internet

Shikoni detajet dhe rishikoni KËTU!

5. Parqet argëtuese Bai Chay

Kur të vini në Bai Chay, së pari duhet të notoni në det. Me një plazh të gjatë dhe mjaft të sheshtë, rreth orës 15:00 është koha ideale për t’u zhytur në det për të harruar gjithë atë “jetë”.

,

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@phanlephuongtram

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@quyenieu97

Më pas është Ura Bai Chay gjatë natës. Ura Bai Chay është 1106 m e gjatë, është një vepër e lidhur me Hon Gai dhe Bai Chay, është një vend paqësor për njerëzit këtu. Momenti më i qetë dhe më i qetë është ndoshta momenti kur të gjithë ecin së bashku në këtë urë. Flladi i detit do të sjellë një kënaqësi dhe relaksim të rrallë.

,

@acnu0812

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@love_plumplum

Duke u rikthyer në Bai Chay, është e pamundur të mos shkosh në tregun e natës, ku dyqanet e ushqimeve të detit dhe suveniret shfaqen mjeshtërisht në tezga të vogla. Njerëzit e detit këtu janë veçanërisht të interesuar dhe zgjedhës duke krijuar suvenire specifike për detin, si tingujt e erës të bëra nga guaska kërmilli, guaska deti, piktura të gjirit të zbukuruara me kujdes me midhje dhe veçanërisht, arti i qymyrit – konsiderohet gjithashtu si një “specialitet”. të kësaj toke. Tregu fillon të mblidhet pasdite, rreth orës 17:30, të gjithë fillojnë të ngrenë dyqane, kështu që ne mund të notojmë në plazh dhe të ecim me qetësi në treg për darkë dhe pastaj të blejmë suvenire, sa e keqe.

,

Burimi: internet

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@tbuxsaluu_

6. Çfarë duhet të hani kur udhëtoni për në Bai Chay

Dëshironi të hani pulë të egër kur shkoni në det? Hani ushqim deti për të kënaqur dëshirën tuaj, mos kërkoni shumë? Pra, ku të hani ushqim deti të shijshëm, ushqyes, të freskët dhe të lirë? Ja ku është, le të mbajmë shënime! Bombarduam mjaft dyqane dhe rrëmbim fundet këtu! Përgjatë plazhit ka mijëra restorante deti me karkaleca deti, peshq që kërcejnë në kavanoza qelqi etj. Por jo të gjitha restorantet janë të përshtatshme për buxhetin tonë. Përvoja ime është që ju duhet të hani në tregun e natës, ushqimet e detit janë të freskëta dhe çmimi është mjaft i lirë. Nëse shkojmë me familjen tonë, ka disa restorante si: Kim Quy, Phuong Thuy, Thien Anh, Hai Dang…

Supermarketi i kërmillit Kim Quy: është dyqani i famshëm i kësaj toke të “djegur” deri tani. Quhet supermarket kërmilli, por në fakt është duke notuar këtu. ,

Tham Khảo Thêm:  Thuê Xe Máy Rạch Giá | Tổng Hợp 7 Địa Chỉ Cho Thuê Xe Máy Chất Lượng

Pika plus është se prodhimet e detit janë të freskëta dhe të përpunuara mjaft mirë. Pjatat më të njohura këtu janë: kërmijtë e skuqur, sipërfaqja e pjekur në kripë, oriz i skuqur me toptha pambuku, supë peshku me gaforre dhe supë me spinaq. Shërbim i shpejtë dhe i sjellshëm. Pika minus këtu është se Gaforrja është paksa e vogël.

@acnu0812

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@kunihiro_takizawa_

Restorant Thuy Chung: ndodhet në zonën Cai Dam, mjaft i gjerë.

,

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@yhonjoya

Pika plus është se stafi është entuziast, entuziast dhe punëtor. Ushqimi i detit është shumë i shijshëm, nuk mund të fajësohet. Peshku në buzë të peshkut është aromatik, i ëmbël, mishi i gaforres është i butë, plot trup, kallamari krokan është shumë i freskët, kërmijtë dhe tenxherja e nxehtë nuk janë asgjë për t’u kritikuar. Salca e zhytjes nuk është në krye, por kur bëhet fjalë për ushqimet e detit, është jashtëzakonisht e përshtatshme, jashtëzakonisht e ëmbël dhe me cilësi të shkëlqyer restoranti. Megjithatë, pika minus është se çmimi është më i shtrenjtë se shumë restorante të tjera këtu, peshku me thekë është 500k/kg, gaforrja është 680k/kg, etj. Ka pak vend parkimi për makina.

Njerëz dhe çifte të “pijshëm” privatë: Të mos humbasim shijimin e darkës në tren. Çmimi është vetëm rreth 120,000 VND-200,000 VND/person. Përveç kësaj, ushqimet e detit në Vuon Dao, Ben Doan me verë Ba Kich, verë ngjitëse, …

7. Specialitetet Bai Chay duhen blerë si dhuratë

Duke ardhur në Bai Chay, ju jeni të lirë të blini ushqim deti për të dashurit tuaj, të tilla si ëmbëlsira me peshk, ëmbëlsira me karkaleca, karkaleca të thata, kallamar të thatë ose ushqime të freskëta të peshkut, por është e lehtë t’i ktheni pa u shqetësuar për prishjen. Tregu i natës është një zonë ideale për të blerë dhurata për të dashurit tuaj.

Kallamar i pjekur në skarë: blini në tregun Ha Long ose në dyqanin e sepjeve të pjekura me dorë në Hoai Phuong në Grupin 4 – Zona 2 – Hong Gai Ward – Ha Long City (Tel: 0988.891.050), objekti Minh Hau (Tel: 0968.308.346). Sa hap e mbyll sytë, këto ambiente me ëmbëlsira me kallamar do të dërgohen falas deri në këmbët e motelit ose të krevatit tonë të hotelit. Çmimi i kekut me kallamar varion nga 300,000 deri në 400,000 VND/kg.

Përvoja e vetë-mjaftueshme e turizmit të plazhit të zjarrit, e përmbledhur nga a - z

@vietnamesegod

Sam i skuqur ëmbël dhe i thartë: Një pjatë që nuk duhet humbur. Vërtet! Me çmimin 200,000 VND-300,000 VND / pjatë, është me të vërtetë vlerë e mirë për paratë.

,

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

8. Gjërat që duhen mbajtur parasysh kur udhëtoni në Bai Chay

Kur shkoni në plazh, mos harroni të merrni me vete armë vetëmbrojtjeje si: krem ​​kundër diellit, syze dielli! Përveç kësaj, mos harroni të ruani me kujdes sendet tuaja personale, letrat personale në një qese flluskë!

përvojë e vetë-mjaftueshme e turizmit në plazh, e përmbledhur nga a - z

@n_anh_ng_

A nuk na mjaftojnë ato pika? Atëherë nxitoni shpejt! Një tjetër diell vere po vjen. Shpresojmë që të gjithë të kemi momente dhe përvoja të vlefshme me të dashurit tanë.

Tieu Yen i sintetizuar

Ndoshta doni të shihni për Bai Chay – Quang Ninh:

Përvoja e udhëtimit Tam Dao nga A në Z

E habitur kafeneja unike e kopshtit u shfaq në qendër të Bai Chay

(Quang Ninh) Përjetoni sezonin turistik të Co To me 10 specialitete tërheqëse deti

Ka një Ha Long të bukur të Tuyenit, a e dini?

Postuar nga: Hoang Hai

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm du lịch Bãi Cháy tự túc, tổng hợp từ A – Z . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy