Thủy cung Times City có gì thú vị? TỔNG HỢP thông tin đầy đủ nhất

Ka pak hapësira që mund të rikrijojnë oqeanin në miniaturë pikërisht në mes të kryeqytetit, si Akuariumi i Times City. Këtu, familjet mund të eksplorojnë oqeanin dhe të admirojnë speciet unike detare.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Çfarë është më e mrekullueshme se të zhytesh në oqeanin e gjerë në akuariumin më të bukur në Hanoi?

Në vapën e verës së kryeqytetit, shumë njerëz dëshirojnë të “fshihen” në hapësirën e gjelbër të detit dhe në fundin e oqeanit. Për fat të mirë, kjo dëshirë mund të realizohet falë akuariumit Times City. Nëse keni mundësinë të udhëtoni në Hanoi, ejani një herë këtu për të përjetuar një akuarium “me 1-0-2” mu në zemër të kryeqytetit të qytetëruar.

1. Ku është Akuariumi i Times City & Directions

 • Adresa: zona urbane e qytetit Vinhomes Times – 458 Nguyen Thi Minh Khai, rrethi Hai Ba Trung, qytet. Hanoi

Vinpearl Aquarium Times City (i njohur edhe si “Times City Aquarium”, “Hanoi Aquarium”) ka një sipërfaqe prej afro 4000 m2, një kapacitet prej afro 3 milion litra ujë deti.

Me shkallën e saj masive, kjo është shtëpia e përbashkët e më shumë se 30,000 krijesave detare me origjinë nga shumë pjesë të botës, dhe është gjithashtu një vepër e nderuar që ka arritur një sërë rekordesh unike:

 • Akuariumi ka “tunelin e parë detar” në Hanoi;
 • Akuariumi me shumë lloje krijesash u shfaq për herë të parë në Vietnam;
 • Rekordi i Vietnamit me pikturën “Bashkimi i duarve për të mbrojtur kafshët e rralla” të realizuar nga shumica e fotografive;
 • Është vendlindja e pinguinit të parë në Vietnam.
Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Hapësira e akuariumit të Times City është projektuar në mënyrë kreative dhe interesante, duke shfaqur karakteristikat e secilit ekosistem të ndryshëm (Foto: @aannphg)

Udhëzime se si të gjeni rrugën për në akuarium në Times City: Akuariumi ka një vendndodhje të përshtatshme pikërisht në Vincom Mega Mall Times City, kështu që lëvizja këtu është mjaft e lehtë dhe e përshtatshme, veçanërisht për ata prej jush që po udhëtoni. jetoni dhe punoni në Hanoi.

Sipas përvojës së shkuarjes në Times City Aquarium të shumë njerëzve më parë, ju mund të shkoni në portën kryesore në shumë mënyra si: me motor, me makinë ose me autobus.

 • Nëse udhëtoni me makinë ose motoçikletë private, mund të aktivizoni Google Maps dhe të gjeni rrugën drejt portës kryesore të Times City. Ju lutemi zgjidhni rrugën më të shkurtër dhe më të përshtatshme për ju. Pasi të keni mbërritur në portën e qendrës tregtare, do t’ju drejtohen të parkoni makinën tuaj dhe të shkoni direkt në akuarium;
 • Nëse udhëtoni me autobus: Rruga më e përshtatshme e autobusit për në Times City është itinerari 19 dhe 24. Pasi autobusi të ndalojë në stacion, ju vetëm duhet të zbrisni në harkun e qendrës tregtare Vincom Mega, të ktheheni majtas dhe të shkoni në fund të rrugës për arrij ne akuarium.. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me informacionin e itinerarit të autobusit, mund të telefononi linjën telefonike të autobusit në Hanoi: 19001296 për ndihmë.
Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Kaloni nëpër harkun e shquar për të hyrë në Akuariumin e qytetit të Vinpearl Times

Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp Kinh Nghiệm Du Lịch Đảo Bình Ba – Cam Ranh Khánh Hòa Chi Tiết

2. TOP përvojat më tërheqëse në Vinpearl Times City Aquarium

Times City Aquarium është planifikuar në 4 zona kryesore turistike dhe 1 zonë për lojëra për fëmijë. Nëse pyesni veten se çfarë duhet të bëjë Times City, le të shqyrtojmë sugjerimet më poshtë!

2.1. Eksploroni botën e oqeanit me shfaqje emocionuese

Shfaqje Ora Vendndodhja
Ushqeni krapin Koi 14:00 Depozita e krapit KOI
Aktivitetet e të ushqyerit të breshkave ora 16:15 Shpella e Akuariumi
Njihuni me zvarranikët ora 16:30 Zona e zvarranikëve
Programi i Ushqimit të Peshkaqenit dhe Stingray 10:30 – 17:00 Salla e oktapodit
Ushqeni pinguinët 10:00 – 15:00 – 19:30 Zona e pinguinëve
Trego sirenë 11:00 – 15:30 – 17:30 – 20:00 Rezervuari kryesor i akuariumit
Vallëzimi i oqeanit Hënë-Premte: 10:30 – 23:00

Të shtunën, të dielën dhe festat publike: 10h30-11h; 17h-17h30

Salla e oktapodit

Shijoni shfaqje unike me “1-0-2” në Times City Aquarium:

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Admironi kërcimin e “sirenave” të bukura përmes spektaklit Mermaid

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Vëzhgoni stafin që kujdeset dhe ushqen drejtpërdrejt peshkun

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Kope e çmuar e krapit Koi nga toka e Phu Tang

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Shikoni rezervuarin e breshkave dhe vëzhgoni zakonet e tyre të të ngrënit

2.2. Vizitoni zonën e ujërave të ëmbla me një shumëllojshmëri peshqish

Zona e ujërave të ëmbla ndodhet pikërisht pranë portës së akuariumit, ndaj është destinacioni i parë që shumë turistë zgjedhin të eksplorojnë. Duke hyrë këtu, ndiheni sikur keni filluar një udhëtim për të zbuluar krijesa interesante nënujore.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Hapësirë ​​mbresëlënëse me ngjyrë kafe të drurit të pyllit dhe ngjyrë të gjelbër të hardhive primare

Në hapësirën e errët që simulon pyjet primare të Amazonës, vizitorët mund të shikojnë lirshëm peshqit shumëngjyrëshe të ujërave të ëmbla duke notuar butësisht në ujin e pastër blu.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Shkollë me peshq shumëngjyrësh që notojnë lirshëm në një rezervuar me ujë të ëmbël

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Admironi peshkun arowana që simbolizon fatin e mirë

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Ka shumë lloje të ndryshme peshqish që vizitorët mund t’i shohin dhe eksplorojnë

Përveç kësaj, në zonën e ujërave të ëmbla, vizitorët mund të vëzhgojnë gjithashtu peshq të mëdhenj të ujërave të ëmbla me origjinë nga lumi Amazon (Amerika e Jugut) si krokodilat me raketa, peshqit e detit.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Krokodil me feçkë të gjatë, pamje të ashpër, të ashpër nga ana tjetër e globit

Tham Khảo Thêm:  Bánh Đập Đà Nẵng | Tổng Hợp 11+ Địa Chỉ Ăn Ngon Chuẩn Vị

2.3. Përjetoni shpellën unike të zvarranikëve

Lamtumirë pyllit tropikal, vizitorët do të lëvizin në shpellën e zvarranikëve. Ky është një vend ku mund të admironi botën e amfibëve, zvarranikëve dhe insekteve.

Këtu do të ketë disa lloje që të bëjnë të “trondisësh” dhe të guxosh të shikosh vetëm nga larg.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Jo të gjithë kanë guximin të qëndrojnë pranë këtij pitoni gjigant të artë super të rrallë

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Mos i shqetësoni pjesën tjetër të këtyre dy vëllezërve hardhucë ​​”jo dhe aq të butë”.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Një kënd që duhet të rregullohet siç duhet

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Zona e zvarranikëve mund t’ju bëjë të frikësoheni dhe t’ju pëlqejë në mënyrën e vet

Përveç dragonjve të Amerikës së Jugut, dragonjve australianë, pitonëve albino, iguanave etj., zona e shpellës ka edhe shumë insekte të tjera tipike për ekosistemet tropikale si centipedat e kuqe, merimangat helmuese etj., të cilat janë gjithashtu shumë interesante. Gjatë turneut, vizitorët do të njihen nga narratori me emrat dhe preferencat e secilës kafshë.

2.4. Eksploroni akuariumin me ujë të kripur Times City

Pas eksplorimit të shpellës së zvarranikëve, vizitorët do të shkojnë në zonën e peshkut të ujërave të kripura dhe do të priten nga pinguinë të bukur nga Afrika Jugperëndimore. Këtu, familja e pinguinëve do të ketë një oaz të veçantë me një habitat të projektuar të ngjashëm me atdheun e tyre. Ata do të zbuten dhe kujdesen për to në një sistem profesional me fole artificiale për të ndihmuar zogjtë të çiftëzohen dhe të shumohen.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Pinguinët Spheniscus Demersus me ecje të lezetshme ecje në tokë

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Ata janë gjithashtu “mjeshtër noti” të shkëlqyer kur notojnë nën ujë

Përveç kësaj, vizitorët do të kenë ndjenjën e zhytjes në hapësirën e gjerë dhe të thellë oqeanike kur ecin mes tunelit transparent me kupolë të lakuar jashtëzakonisht mbresëlënëse.

Këtu do të shihni një larmi peshqish shumëngjyrëshe me forma të çuditshme si peshku i fytyrës së djallit, peshku me teh, peshku me shufër… të cilët shfaqen kryesisht nga rajonet e Kinës dhe Japonisë; Peshqit e luanit vijnë nga ujërat tropikale të Indo-Paqësorit, madje edhe “zotat e këqij” si peshkaqenët e bardhë, rrezet e manta, grupi gjigant… dhe qindra lloje krijesash të tjera të rralla të detit. Të gjitha krijojnë një oqean në miniaturë në zemër të kryeqytetit.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Disa lloje peshqish me pamje mbresëlënëse në zonën e ujit të kripur

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Një familje gaforresh gjigante që pushojnë në një rezervuar qelqi

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Vizitorët mund të vëzhgojnë florën dhe faunën e larmishme përmes një rezervuari gjigant transparent prej xhami

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Kurioz dhe i interesuar për botën e pafund të oqeanit

2.5. Zona e shfaqjes së mostrës

Destinacioni tjetër është zona e shfaqjes së ekzemplarëve, ku mund të vëzhgoni më shumë se 200 mostra ujore në mbarë botën me ndihmën e teknologjisë së përparuar 3D.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mbledhja më e plotë e informacionit

Zona moderne dhe e avancuar e shfaqjes së ekzemplarëve

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp các hình xăm ở vai ấn tượng, đẹp dành cho nam, nữ

Mostrat e shfaqura këtu janë shumë të pasura dhe të larmishme, duke përfshirë koralet, peshqit, kërmijtë, pinguinët, etj., të cilët i nënshtrohen përpunimit të veçantë për t’u bërë një model unik i ekranit.

Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Dëgjoni rrëfimin për të kuptuar më shumë për jetën e krijesave në shtratin e detit

3. Orari i hapjes së Times City Aquarium dhe çmimet e biletave

Times City Aquarium Hanoi krahasohet me një botë unike dhe të gjallë oqeanografike, kjo është arsyeja pse turistët e vizitojnë gjithnjë e më shumë, shumica e tyre janë familje me fëmijë të vegjël dhe të rinj që duan të eksplorojnë botën oqeanike.

Orari i hapjes së Times City Aquarium:

 • E hënë – e premte: 10:00 – 22:00
 • Fundjavë dhe pushime: 9:30 – 22:00
Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Akuariumi Hanoi është i hapur çdo ditë të javës për t’u shërbyer vizitorëve

Çmimi i biletës së akuariumit Times City:

Lartësia Ditët e javës Shtunë, Diell & Festa
Mbi 1.4 m 170,000 VND 220,000 VND
Nga 0,8 – 1,4 m 100,000 VND 150,000 VND
Më pak se 0.8 m Pa pagese

4. Çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje kur shkoni në Vinpearl Aquarium Times City?

Që e gjithë familja të ketë udhëtimin më të plotë të akuariumit, këtu janë disa shënime përgatitore për vizitorët:

 • Prioritet i jepet bartjes së bagazheve të lehta dhe të lehta për t’u lëvizur, sepse nuk ka hapësirë ​​magazinimi në parkun argëtues;
 • Rekomandohet të kombinoni udhëtimin për të eksploruar akuariumin me zonën e lojërave profesionale VinKE për fëmijë;
 • Ushqimi dhe pijet jashtë nuk lejohen në zonat e VinKE dhe akuariumi. Ekziston një fushë ushqimore e shijshme Land e disponueshme këtu që është gjithmonë e gatshme për t’u shërbyer mysafirëve me ushqime ose ushqime të lehta;
 • Në raste të veçanta si Festivali i Mesit të Vjeshtës, Halloween, 1 Qershor etj., VinKE do të organizojë programe tërheqëse si bërjen e fenerëve, bërjen e tortës, kostumeve etj. Mos harroni të ndiqni fanpage për të mos humbur aktivitetet. E dobishme aktivitet për fëmijën.
Çfarë është interesante në lidhje me eksplorimin, përjetimin, amazonin, qytetin e kohës së akuariumit? Mblidhni informacionin më të plotë

Mos harroni të merrni me vete kamerën dhe telefonin tuaj për t’u përgatitur për foto unike të kontrollit

Times City Aquarium premton të jetë një hapësirë ​​jashtëzakonisht “tashmë” argëtuese për të gjithë familjen në zemër të kryeqytetit. Çfarë po prisni, rezervoni biletat e VinKE dhe biletat për në akuarium sot për të pasur mundësinë të eksploroni oqeanin e madh e të bukur!

Postuar nga: Nguyen Thi Ngoc Anh

Fjalë kyçe: Çfarë është interesante për Akuariumin e Times City? MBLIDHni informacionin më të plotë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thủy cung Times City có gì thú vị? TỔNG HỢP thông tin đầy đủ nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy