Tổng hợp 14 cách ướp và cách làm cá nướng giấy bạc thơm ngon hấp dẫn

Si të marinoni peshkun për shije të pasur pa qenë peshku. Lëreni seksionin “Këshillat e kuzhinës” të “Këshillat për familjen” t’ju ndihmojë të zgjidhni këtë problem duke përmbledhur 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të shijshëm dhe tërheqës të pjekur në skarë me fletë metalike!

1. Tun i pjekur në skarë me fletë metalike

Tuna përmban shumë yndyrna të shëndetshme, veçanërisht DHA, e cila është e mirë për zhvillimin e trurit. Mishi i tonit është gjithashtu mjaft i yndyrshëm, mesatarisht i butë dhe kur kalohet me disa erëza tipike, shija e mishit të peshkut bëhet më e veçantë.

Për shembull, shija pikante e kripur e kripës djegës, aroma yndyrore e gjalpit të hudhrës ose shija e pasur, e shoqëruar nga një aromë e lehtë pluhuri me pesë erëza. Le të bëjmë një pjatë me ton të pjekur në skarë me petë për të trajtuar familjen në tubime!

Shikoni detajet: 4 mënyra për të bërë ton të pjekur në skarë

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

2. Skadë e pjekur në skarë me fletë metalike

Pavarësisht se përmban përmbajtje të ulët yndyre, proteina në skad është mjaft e bollshme dhe e lehtë për t’u absorbuar, ky është një nga ushqimet ideale për ata që po humbin peshë.

Në veçanti, pjata e skarës së pjekur me fletë metalike është gjithashtu mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për t’u ngrënë, vetëm disa hapa dhe keni një skarë të pjekur në skarë me aromë tërheqëse. Peshku është i butë, i ëmbël, me aromën e limonit, pak pikant të djegës. Kur hani, mund ta lyeni me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë ose të kripur.

Shikoni detajet: Si të bëni peshk të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

3. Kërcim i kuq i pjekur në skarë me fletë metalike

Mustak i kuq ka gjithashtu një shije yndyrore dhe strukturë të fortë. Kur kalohet me kripë djegës, mishin e peshkut e bën më të shijshëm, shija pikante e përzier me shijen e kripur të kripës djegëse dhe më pas shërbehet me pak gjethe laksa me aromë pikante, me siguri do ta shtypni pjatën e peshkut.Hurma e pjekur në skarë kjo mënyrë.

Shihni detajet: Si të bëni snapper të kuqe të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

4. Peshk portokalli i pjekur në skarë në petë

Peshku portokalli vlerësohet shumë për përmbajtjen e tij ushqyese, veçanërisht sasinë e karbohidrateve që sjellin energji të bollshme në trup, së bashku me përmbajtjen e lartë të yndyrave DHA dhe EPA, të cilat janë të mira për zhvillimin e trurit dhe përmirësojnë kujtesën.

Tham Khảo Thêm:  Kinh nghiệm du lịch Hua Hin tổng hợp

Pra, provoni të piqni peshk portokalli me fletë metalike për një vakt familjar me vetëm disa hapa të thjeshtë sipas recetës Family Tips të sugjeruar më poshtë. Falë përdorimit të salcës së gocave, mishi i peshkut i pjekur në skarë ka një ngjyrë tërheqëse, por edhe shija e mishit të peshkut bëhet e shijshme dhe e yndyrshme.

Shikoni detajet: Si të bëni peshk portokalli të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

5. Peshk i pjekur në skarë në fletë metalike (kokë gjarpri i pjekur në skarë në fletë metalike)

Fruti i peshkut, i njohur edhe si peshku kokë gjarpëri, është i pasur me proteina, aminoacide, yndyra dhe ka veti pastruese të nxehtësisë, ndaj është shumë i popullarizuar në vaktet e përditshme, nga peshku i zier me kokë gjarpëri, supa e thartë e peshkut kokë gjarpëri deri te peshku me kokë gjarpëri. peshku.

Peshku me kokë gjarpri përgatitet me kujdes për të hequr erën e peshkut, më pas marinohet me salcë së bashku me disa erëza të zakonshme dhe mbështillet në letër. Prandaj, mishi i peshkut ruan ende ëmbëlsinë dhe freskinë e tij pa u djegur dhe tharë. Kur hani, mund ta rrotulloni me letër orizi, perime të papërpunuara dhe pak vermiçel, ta lyeni me salcë peshku të ëmbël dhe të kripur ose ta hani direkt.

Shihni detajet: Si të bëni peshk të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

6. Salmon i pjekur në skarë në petë

Salmoni nuk është i famshëm vetëm për sashimin e tij të veçantë të yndyrshëm dhe të freskët, por përdoret gjithashtu për pjekje në skarë dhe gatim në tenxhere të nxehtë. Nëse e grini salmonin në skarë në fletë metalike, ai do të ruajë freskinë dhe yndyrën e natyrshme të peshkut, edhe pa pasur nevojë të marinohet shumë.

Në rast se dëshironi të rrisni shijen yndyrore të salmonit të pjekur në skarë, mund ta marinoni me gjalpë hudhre ose qumësht dhe kos të freskët që udhëzojnë Family Tips në linkun e mëposhtëm.

Shikoni detajet: Si të bëni salmon të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

7. Krap i pjekur në skarë në petë

Krapi është një peshk me mish të ëmbël dhe të shijshëm dhe ka përfitime të mira shëndetësore, veçanërisht mund të mbështesë qarkullimin e mirë të gjakut, duke e bërë lëkurën të kuqërremtë te femrat. Në mënyrë që mishi i krapit të mos jetë i peshkut, duhet të hiqni me kujdes zorrët, në të njëjtën kohë, të gërvishtni pjesët e zeza brenda barkut të peshkut dhe ta lani me ujë orizi, t’i kulloni para se ta shijoni.

Në varësi të preferencës tuaj, ju mund ta marinoni krapin me shafran të Indisë ose kripë djegës. Ngjyra e verdhë e shafranit të Indisë e bën peshkun e pjekur në skarë tërheqës pa shkaktuar një shije të mprehtë, duke mposhtur ëmbëlsinë e natyrshme të mishit të krapit. Ose ngjyra e kuqe-portokalli e kripës së djegës gjithashtu ju bën të dëshironi para se të shijoni mishin e peshkut.

Shikoni detajet: Si të bëni krap të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

8. Peshku Basa i pjekur ne pete

Mishi i peshkut Basa është i bardhë, ka një strukturë të barabartë dhe ka një shije të ëmbël dhe yndyrore, shumë i shijshëm për t’u ngrënë. Kur marinohet me bar limoni dhe pluhur djegës dhe pak pluhur me pesë erëza, peshku basa duket se bëhet më i veçantë.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp các nhà hàng nhận ship món ăn tại Pato (Phần 2)

Hiqni letrën pasi të keni pjekur peshkun në skarë, do të nuhasni aromën karakteristike të limonit, mishi i peshkut të gjuajtur do të thithë shijen në mënyrë të barabartë. E mbushur me salcë peshku djegës me hudhër, me disa perime të papërpunuara të mbështjellë në një copë letër orizi, është edhe më e shijshme.

Shihni detajet: Si të bëni basa të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

9. Peshk saba i pjekur në skarë në fletë metalike

Saba është mjaft e ngjashme në formë me skumbri Atlantik, por është më i vogël në madhësi dhe ka vija dhe pika të vogla të zeza të vendosura në pjesën e pasme të peshkut. Mishi i peshkut është i bardhë, i dobët, dhe sasia e yndyrës ndryshon me stinën – në dimër dhe në vjeshtë ka më shumë yndyrë, ndërsa në verë është më pak.

Gatimi i sabasë së pjekur në skarë me fletë metalike është mjaft i thjeshtë, pas pastrimit paraprak, marinoni peshkun me kripë, erëza, sheqer dhe pluhur hudhër, lërini erëzat të thithin për rreth 25 minuta, më pas mbështilleni peshkun me folie dhe piqeni në furrë. grill ose prush . Mishi i peshkut është i butë dhe ka një shije të ëmbël të freskët të përzier me shijen mishore të kikirikëve të grimcuar dhe të spërkatur mbi peshkun, me pak yndyrë qepe që duket shumë tërheqëse.

Shihni detajet: Si të bëni saba të pjekur në skarë në letër

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

10. Skumbri i pjekur në skarë në fletë metalike

Skumbri përdoret zakonisht në tabaka vietnameze të orizit, nga skumbri i skuqur, petë me skumbri e deri te skumbri i pjekur në skarë në fletë metalike. Skumbri marinohet me qumësht të kondensuar, lëng, erëza të tjera dhe disa gjethe limoni, më pas mbështillet në letër dhe piqet në skarë.

Para se të hani, spërkatni pak më shumë susam të pjekur, do të ndjeni aromën e susamit të përzier me shijen paksa të yndyrshme dhe të freskët të mishit të skumbri. Nuk hani drejtpërdrejt dhe mund të zhyten me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë, ose të rrotullohet me letër orizi me disa vermicelli të freskët dhe perime të gjalla, të zhytura në salcë erëzash.

Shihni detajet: Si të bëni skumbri të pjekur në skarë në fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

11. Levreku i pjekur në skarë me fletë metalike

Ju mund të zgjidhni krapin e detit për të bërë Barbecue, për shkak të vlerave ushqyese dhe butësisë së mishit, të shijshëm dhe shumë të shijshëm.

Përgatisni mirë pomfretin duke hequr zorrët dhe duke e aromatizuar erën e peshkut me uthull, shpëlajeni me ujë, kullojeni dhe filloni të përdorni një thikë për të prerë vija diagonale mbi peshkun, duke ndihmuar erëzat të depërtojnë thellë brenda.

Peshku pasi të piqet në skarë do të ketë një lëkurë të jashtme pak krokante, çdo fetë mishi duket qartë, duke përhapur aromën tërheqëse të kripës dhe piperit ose piperit jeshil. Mish peshku i butë, pak yndyror i përzier me pak shije të kripur dhe pikante të kripës djegës, ose aromën tipike pikante të piperit jeshil.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Huế mùa thu với những điểm đến hấp dẫn

Shikoni detajet: Si të bëni peshk të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

12. Tilapia e pjekur në skarë në petë

Tilapia është e pasur me proteina dhe yndyra, duke e bërë atë një nga ushqimet ideale për dietat për humbje peshe. Mishi i ëmbël, kur piqet në skarë në fletë metalike, do të minimizojë thatësinë e mishit të peshkut duke ruajtur shijen e natyrshme, dhe në të njëjtën kohë, ka edhe aromën e disa erëzave të marinuara si galangal, xhenxhefil dhe limon.

Mund ta lyeni tilapinë me salcë peshku të ëmbël dhe të kripur, me disa perime të gjalla ose ta hani me oriz të nxehtë.

Shikoni detajet: Si të bëni tilapia të pjekur në petë

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

13. Leshkë deti i pjekur në skarë me fletë metalike

Levreku, i njohur gjithashtu si levreku, mund të jetojë si në mjedise me ujë të kripur ashtu edhe në ujë të ëmbël. Mishi i levrekut është i fortë, i ëmbël, gatuhet shpesh me pjata të tilla si levreku i zier në avull, levreku me salcë soje, levreku me salcë të ëmbël dhe të thartë etj. Për të bërë levrekun e pjekur në skarë me fletë metalike, marinoni levrekun me erëza të njohura.tamarind, shtoni vermiçel të prerë në feta kërpudhat dhe qepët e prera në feta, mbështillini me fletë metalike dhe piqini.

Në këtë mënyrë do të ndjehet mishi më i ëmbël, krokan i levrekut të kërpudhave të maces, i shërbyer me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë, asgjë nuk është e barabartë.

Shihni detajet: Si të bëni levrekun e pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

14. Grouper i pjekur në skarë në letër

Grouper i përket peshkut të detit, ka një shije karakteristike të shijshme, mish peshku i bardhë, i përtypur dhe pak i ëmbël. Në veçanti, grupi i kuq vlerësohet më shumë për shkak të mishit të tij të ashpër dhe të shijshëm në krahasim me llojet e tjera të gruperit.

Pavarësisht nga mënyra e përpunimit, duke përfshirë bërjen e grupit të pjekur në skarë në letër, ju duhet të marinoni vetëm pak erëza në mishin e peshkut për të ndjerë shijen e shijshme natyrale të grupit.

Kur hani, mund ta lyeni me salcë peshku të kripur ose salcë soje për disa djegës të prerë në feta.

Shihni detajet: Si të bëni gruper të pjekur në skarë me fletë metalike

Peshk i pjekur në skarë në petë, këshilla në kuzhinë, 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të pjekur në skarë të shijshëm dhe tërheqës

Kështu, Family Tips ka sintetizuar 14 mënyra për të marinuar dhe si të bëni peshk të shijshëm dhe tërheqës të pjekur në petë. Shpresojmë, do të ndihmojë për ta bërë menunë tuaj të peshkut më të larmishëm!

Postuar nga: Truc Nguyen

Fjalë kyçe: Përmbledhje e 14 mënyrave për të marinuar dhe si të bëni peshk të shijshëm dhe tërheqës të pjekur në skarë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp 14 cách ướp và cách làm cá nướng giấy bạc thơm ngon hấp dẫn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy