Tổng hợp 15 địa điểm ăn sáng Hội An ngon khó cưỡng

Po planifikoni të udhëtoni në Hoi An, por nuk e dini se cili restorant mëngjesi Hoi An është i shijshëm – ushqyes? Mos e humbisni artikullin më poshtë! Ne do t’ju tregojmë restorantet më tërheqëse për të mos u humbur!

 1. 1. Buka Phuong – Hoi i famshëm Një pjatë mëngjesi, të gjithë duhet ta provojnë një herë
 2. 2. Bukë Madam Khanh
 3. 3. Petë, ëmbëlsira me kazan në restorantin White Rose
 4. 4. Zonja Minh Quang Noodles
 5. 5. Vinpearl Hoi Një sistem restorantesh
  1. 5.1. Restorant Faifo
  2. 5.2. Restorant fshikëz
  3. 5.3. Një restorant
  4. 5.4. Restorant fener
 6. 6. Petë Quang Hat
 7. 7. Pho Tung – Hoi Një pjatë mëngjesi me një ndryshim delikate
 8. 8. Kati i lartë i Zonjës Be
 9. 9. Wonton Anh Dung
 10. 10. Torta e rrugës Hoang Van Thu
 11. 11. Banh Mi Nam Hoi An
 12. 12. Roleta keku të lagura me mish të pjekur në skarë
 13. 13. Banh Xeo në restorantin Gieng Ba Le
 14. 14. Oriz ngjitës me barkun e derrit – pjata e mëngjesit të Hoi An-it që të gjithë duhet ta komplimentojnë
 15. 15. Motra Suong kek me mish të pjekur në skarë

Pjatat e mëngjesit të Hoi An janë gjithmonë një atraksion për ata që duan udhëtimet dhe kuzhinën këtu. Përveç peizazhit të bukur natyror dhe kulturës unike, kuzhina Hoi An është gjithashtu shumë unike me shijen e saj unike.

1. Buka Phuong – Hoi i famshëm Një pjatë mëngjesi, të gjithë duhet ta provojnë një herë

Buka në Vietnam është e disponueshme kudo. Por deri në atë pikë sa të jetë i famshëm globalisht dhe i lavdëruar në gazetat ndërkombëtare, vetëm buka Phuong mund ta bëjë këtë.

Nëse keni mundësinë të vini në Hoi An, vizitorët nuk do të habiten me imazhin e grupeve të njerëzve që rreshtohen me kilometra për të shijuar “ushqimin më të mirë në botë”. Banh mi Phuong është një ushqim mëngjesi Hoi me një shije shumë unike që ia vlen të shijohet.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Buka e hollë, mbushjet e shumta të kombinuara me salcën e bërë sipas recetës së trashëgimisë do të zgjojnë shijet e të gjithë vizitorëve. Një tortë e plotë dhe e shijshme kushton vetëm 15,000 – 25,000 VND / bukë, e cila mund t’ju ndihmojë plot energji për të vizituar Hoi An për një ditë të gjatë.

2. Bukë Madam Khanh

Një tjetër dyqan i famshëm i bukës Hoi An është buka Madam Khanh. Dyqani ndodhet në rrugën Cao Thanh Van, e cila është e lehtë për t’u gjetur dhe është e dashur nga vendasit dhe turistët.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Madam Khanh shet bukë tradicionale me shije me më shumë se 10 mbushje të ndryshme si: mish i pjekur në skarë, char siu, vezë të skuqura, sallatë turshi ose mish i pjekur… Buka ka një mbushje të plotë dhe një salcë të pasur e të yndyrshme. me 15,000 – 20,000 VND / makinë. Një pjatë mëngjesi në Hoi An është e lirë, por ia vlen të provohet, apo jo?

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp địa chỉ cho thuê xe máy tại Cam Ranh uy tín, chất lượng

3. Petë, ëmbëlsira me kazan në restorantin White Rose

White Rose është një dyqan i vogël i vendosur në rrugën Hai Ba Trung, Hoi An. Ky është një nga restorantet e mëngjesit në Hoi An që duhet ta provoni, shumë i famshëm për petat dhe ëmbëlsirat me kazan.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Përveç shijimit të ëmbëlsirave të ëmbla, vizitorët mund të dëshmojnë gjithashtu nga dora e parë procesin e pjekjes së pronarit të aftë. Torta është bërë nga mish derri, kërpudha mace dhe miell i imët, i shërbyer me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë.

Si një pjatë mëngjesi fshatar, çmimi i ushqimit këtu është gjithashtu shumë i përballueshëm, duke filluar vetëm nga 5000 – 10000 VND/tortë.

4. Zonja Minh Quang Noodles

Turizmi Hoi An është i famshëm për kupat e tij me petë Quang. Sidoqoftë, jo të gjithë e dinë se si të zgjedhin dyqanet origjinale të petëve Quang në Hoi An.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Ndër dyqanet e panumërta të petëve Quang Hoi An, petët Quang Ba Minh janë më të njohurat. Restoranti ndodhet në zonën Cam Ha, i specializuar në servirjen e petëve Quang në mëngjes. Tasi i petëve është plot, fije e verdhë e ndezur është e dekoruar në mënyrë tërheqëse me çmim “jashtëzakonisht të volitshëm”, vetëm nga 25.000 – 30.000 VND/tas.

5. Vinpearl Hoi Një sistem restorantesh

Në sistemin e Vinpearl Hoi An, ka shumë restorante që shërbejnë për nevojat e ngrënies së mysafirëve. Vizitorët do të shijojnë një shumëllojshmëri ushqimesh nga pjatat tradicionale Hoi An deri te ato evropiane dhe aziatike. Pika e përbashkët e sistemit të restoranteve Vinpearl Hoi An është hapësira e hapur, pamja e bukur, që u shërben mysafirëve individualë dhe gruporë.

5.1. Restorant Faifo

E vendosur në katin e 1-të të Vinpearl Resort & Spa Hoi An, Faifo ka një hapësirë ​​të bollshme dhe luksoze me pamje nga deti. Jo vetëm duke shijuar kuintesencën e kuzhinës me dekorimet që bien në sy, duke ardhur këtu, vizitorëve u bën përshtypje edhe shërbimi i përkushtuar, stafi profesional dhe entuziast.

 • Vendndodhja: Kati i 1 Vinpearl Resort & Spa Hoi An
 • Orari i hapjes: 6:00 – 10:30; 12:00 – 14:00; 18:00 – 22:00
 • Lloji i kuzhinës: Bufe – A la carte

5.2. Restorant fshikëz

Cocoon shërben një menu tërheqëse dhe të pasur me shuplakë nga kuzhina rajonale deri te pjatat ndërkombëtare. Dinerët mund të zgjedhin lehtësisht sipas shijes së tyre.

 • Vendndodhja: Vinpearl Resort & Golf Nam Hoi An
 • Orari i hapjes: 6:00 – 10:30; 12:00 – 14:00; Nga ora 18:00 – 22:00
 • Lloji i kuzhinës: Bufe

5.3. Një restorant

Një restorant shërben a la carte menu me stile italiane dhe koreane të kombinuara me specialitete Hoi An në hapësirën kulturore të një fshati peshkimi bregdetar.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An
 • Vendndodhja: Vinpearl Resort & Golf Nam Hoi An
 • Orari i hapjes: 11:00 – 22:00
 • Lloji i kuzhinës: A la Carte

5.4. Restorant fener

Lantern ofron një hapësirë ​​të stilit të lartë, e përshtatshme për të shijuar një menu të pasur shuplakë me një shumëllojshmëri të pjatave të pastra dhe të shijshme vietnameze. Përveç kësaj, ka shumë pjata të veçanta evropiano-aziatike për t’u shërbyer darkave.

 • Vendndodhja: Vinpearl Resort & Golf Nam Hoi An
 • Orari i hapjes: 6:00 – 10:30; 12:00 – 14:00; Nga ora 18:00 – 22:00
 • Lloji i kuzhinës: Bufe

6. Petë Quang Hat

Petët Quang janë gjithmonë në krye të pjatave të shijshme në Hoi An që vizitorët nuk mund të humbasin. Në veçanti, adresa më e famshme është Quang Hat Noodles që ndodhet në 4 Phan Chau Trinh, qytet Hoi An, i cili është i dashur nga shumë njerëz dhe turistë Quang Nam.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Sipas përvojës së pronarit, për të bërë petë të shijshme, fillimisht orizi duhet të jetë aromatik dhe fleksibël. Më tej është sekreti i gatimit të lëngut të trashëgimisë, i cili tregon aromën e tij të veçantë, por ende ruan karakterin e vet.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 2 cách nấu cà ri gà sữa tươi đơn giản mà trọn vị

7. Pho Tung – Hoi Një pjatë mëngjesi me një ndryshim delikate

Karakteristika më e veçantë e Pho Tung është erëza e veçantë që është super e shijshme.Ajo është papaja turshi e ëmbël dhe e thartë, barishte dhe lakër fasule me ujë të zier. Petë shtrohen në një tas, spërkaten me cilantro dhe mbushen me lëng mishi të vluar.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Pho Tung ka ëmbëlsinë karakteristike të kockave dhe aromën e Pho. Fetat e mishit të viçit priten në feta shumë të holla, të gatuara mjaft të buta, por ende të kuqe, gjithmonë tërheqëse për darkuesit.

8. Kati i lartë i Zonjës Be

Cao Lau është një pjatë mëngjesi shumë e lirë dhe e shijshme Hoi An. Më i famshmi është Cao Lau Ba Be me fibra të trasha, të prera në feta Cao Lau, të pasura me erëza. Cao Lau shpesh shërbehet me lakër fasule dhe perime të papërpunuara.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Kur hani, do të ndjeni shijen e pasur të mishit, petët krokante janë unike dhe interesante. Kjo është një pjatë me origjinë nga populli kinez, e modifikuar me një stil shumë unik të Hoi An. Çmimi i një tasi të katit të lartë të Ba Be është vetëm nga 20,000 në 25,000 VND, i cili shitet gjerësisht në vendet turistike Hoi An.

9. Wonton Anh Dung

Wonton është një pjatë mëngjesi e shijshme, tërheqëse për mëngjes me një kombinim të ëmbëlsisë nga karkaleca dhe kek me yndyrë. Më i famshmi nga dyqanet wonton në Hoi An është dyqani Anh Dung wonton në 14 Ba Trieu, qyteti Hoi An.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Korja është bërë nga mielli i grurit dhe vezët e pulës. Mbushja përfshin karkaleca, mish të grirë të marinuar me erëza të veçanta. Supë aromatike me kërpudha, ananas, domate. Wonton Anh Dung duhet të shërbehet me “shijen e duhur”. Çmimi për një tas me wontons varion nga 40,000 në 100,000 VND/tas.

10. Torta e rrugës Hoang Van Thu

Nuk është e tepruar të mendojmë se banh beo është një “pjatë e paharrueshme” për turistët kur vijnë në qytetin e vjetër. Torta e bukur vendoset në enë të vogla, të thjeshta qeramike.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Mbushja bëhet me mish, karkaleca të servirura me guaskë dash. Ju do të ndjeni yndyrë, të shijshme, hani derisa stomaku juaj të jetë plot, por ende ndjeni mungesë, ndjeni mall.

Për të shijuar këtë pjatë unike, shkoni në rrugën Hoang Van Thu ose dyqanet e famshme banh beo si Ba Bay’s banh beo, 17’s beo, Co At’s cake, Ba My’s cake, Co Lan’s cake, and beo’s cake. Kupa… Secili dyqan ka të vetin karakteristikat, por pika e përbashkët është të tregosh shijen dhe shpirtin e duhur të njerëzve të Quang.

11. Banh Mi Nam Hoi An

Dyqani ndodhet në një rrugicë të vogël në rrugën Hai Ba Trung në qytetin e vjetër, shumë i përshtatshëm për të udhëtuar. Hapësira është e pastër dhe komode. Banh dam Cam këtu ka karakteristikat e veta, të cilat nuk mund të përzihen me vende të tjera.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Gjëja më mbresëlënëse në mëngjes është pjata me midhje të skuqura me qepë të skuqura dhe “mace e madhe”. Një shërbim i plotë i Banh Mi është vetëm 15,000 – 50,000 VND, duke i bërë vizitorët të ndjehen të ngopur deri në mesditë.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những món bánh xanh lè lè siêu mát mắt tại Sài Gòn

12. Roleta keku të lagura me mish të pjekur në skarë

Torta e lagur është e ngjashme me banh cuon në veri, e shërbyer me mish të pjekur në skarë dhe perime të papërpunuara. Duke ardhur në Hoi An, vizitorët nuk mund të mos e admirojnë tortën e veçantë të shijshme të lagësht.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Mishi piqet në skarë në një sobë të kuqe të zjarrtë me qymyr, të lyer me mjaltë cëcëritës. Mbështilleni një shtresë me kek të lagur, shtoni një copë mish dhe pak barishte të lyera me salcë, do të ndjeni thelbin e kuzhinës. Një mëngjes cilësor, i thjeshtë, i përshtatshëm për ata që duan të udhëtojnë në Hoi An.

13. Restorant Banh Xeo Restorant Gieng Ba Le

Banh xeo është një pjatë fshatare e fermerëve. Por duke ardhur në Hoi An, ata janë bërë specialitete të famshme me shijen dhe përpunimin e tyre.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Duke folur për petullat Hoi An, është e pamundur të mos përmendim dyqanin e petullave Gieng Ba Le në rrugën 45/51 Tran Hung Dao, reparti Minh An. Korja është krokante me aromën e pluhurit të shafranit të Indisë. Mbushja është e yndyrshme sepse përzgjidhet nga karkalecat më të freskëta dhe copat e mishit.

Thuhet se duhet të hani ëmbëlsira me duar për të përgatitur petulla Hoi An. Copa e tortës vendoset në një fletë lakër, me pak banane jeshile të zhytur fort në një salcë pikante dhe të shijshme. Të gjitha shijet përzihen në një, duke zgjuar të gjitha shqisat.

14. Oriz ngjitës me barkun e derrit – pjata e mëngjesit të Hoi An-it që të gjithë duhet ta komplimentojnë

Pjata me oriz ngjitës me mish derri është mjaft e çuditshme dhe e shijshme. Mishi char siu është i butë dhe i ëmbël, dhe salca është e pasur me shije. Orizi ngjitës gatuhet nga orizi i veçantë ngjitës. Ky kombinim ofron një mëngjes të pamohueshëm cilësor.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Zbulimi i restorantit më të famshëm të orizit ngjitës të derrit në Hoi An ndodhet në 57 Le Loi, reparti Minh An. Mos harroni të “fiksoni” këtë adresë nëse keni mundësinë të vini në Hoi An!

15. Motra Suong kek me mish të pjekur në skarë

Nëse jeni adhurues i tortës së lagur, besoni se, dyqani i zonjës Suong në portën e parkut Kazik Tran Phu do të jetë një adresë që nuk duhet humbur në itinerarin tuaj të udhëtimit në Hoi An.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Çdo shtresë e kekut të lagur është e veshur hollë, e butë dhe ka ende aromën e orizit të ri. Torta shërbehet me perime të gjalla, sallatë papaja dhe mish të pjekur në skarë. Edhe pse e famshme, çmimi në dyqanin e zonjës Suong është relativisht i lirë. Vetëm nga 30,000 – 50,000 VND, ju keni një vakt jashtëzakonisht cilësor.

Hoi An ka shumë skena të bukura, shumë pjata të shijshme. Për udhëtime të përshtatshme, vizita turistike, eksplorime kulturore, kuzhinë, Vinpearl Resort & Spa Hoi An ose Vinpearl Resort & Golf Nam Hoi An do të jetë adresa më e përshtatshme. Ka sistem cilësor standard të dhomës, afër qendrës.

Kuzhina Hoi An, që përmbledh 15 vende për të ngrënë mëngjes të shijshëm Hoi An

Më sipër janë vendet e mëngjesit të parezistueshëm të shijshëm Hoi An që ju rekomandojmë. Ju uroj një udhëtim të lumtur dhe kuptimplotë.

Postuar nga: Ngo Hoang Lam

Fjala kyçe: Përmbledhje e 15 vendeve të shijshme të parezistueshme të mëngjesit Hoi An

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp 15 địa điểm ăn sáng Hội An ngon khó cưỡng . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy