Tổng hợp 17 cách chế biến tôm đơn giản và cực hấp dẫn

Karkaleca është një ushqim që përmban shumë lëndë ushqyese, por është jashtëzakonisht i lehtë për t’u ngrënë, i përshtatshëm për fëmijët dhe të rriturit. Nëse jeni shumë të lodhur nga karkalecat e ziera, karkalecat e pjekura etj., atëherë ju lutemi referojuni metodave shumë të thjeshta të përpunimit të karkalecave që janë tërheqëse në artikull!

1/ Si të përgatisim karkaleca me birrë në avull

Përbërësi:

 • 500 g karkalec tigër të zi
 • 2 degë limoni
 • 1 kanaçe birre
 • erëz

Metoda: Karkalecat hiqni antenat, lëvozhgën por jo kokën, hiqni fillin e zi, lani dhe thani. Lemongrass hoqi lëkurën e vjetër, larë dhe prerë hollë. Marinojini karkalecat me 1 lugë çaji piper, 1 lugë çaji kripë për rreth 15 minuta për të mbushur erëzat.
Hidhni ½ kanaçe birre në tigan, më pas shtoni karkaleca dhe limoni dhe përzieni mirë. Ziejini me avull për 5 minuta, karkalecat gatuhen.

Me këtë metodë të përpunimit të karkalecave, duhet ta hani me marule, domate të njomura me lëng limoni, është shumë më e shijshme.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuaj karkaleca të shijshme birrë të zier në avull

2/ Si të gatuajmë role të shijshme me karkaleca

Përbërësi:

 • 200 gr proshutë
 • 300 g karkaleca tigër të zi të freskët
 • 10 g qepë vjollce të grirë
 • 20 g hudhër të grirë
 • Erëzat: sheqer, piper, lëng lime, djegës i grirë, salcë peshku

Metoda: Qëroni karkalecat, hiqni bishtin, ndani përgjatë shtyllës kurrizore, hiqni fillin e zi, lani dhe thajini. Proshutë vetëm prerë në copa horizontalisht. Më pas marinojini karkalecat me hudhër të grirë, qepë të grirë, 5 g sheqer, 1 pak piper për 10 minuta për të mbushur erëzat. Nxirrni secilën pjesë të mishit, vendosni karkalecat mbi të dhe rrotullojeni, më pas skuqeni në tigan derisa të dyja anët të marrin ngjyrë të artë.
Përgatitni salcën e zhytjes: Në një enë vendosni 30 ml salcë peshku, 20 ml ujë të valuar të ftohet, 4 ml lëng limoni, 20 g sheqer dhe përzieni derisa të tretet sheqeri. Në fund, shtoni hudhrën dhe djegësin e grirë dhe zhytni në karkaleca të skuqura.

Blini edhe disa kanaçe birre dhe shijoni këtë metodë të përpunimit të karkalecave.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë rrotulla të shijshme me karkaleca

3/ Karkaleca të ziera në avull me ujë kokosi

Përbërësi:

 • 500 g karkalec tigër të zi
 • 1 kokos siamez
 • 1 qepë lejla
 • Marule, kastravec, domate, qepë jeshile

Metoda: Lani karkalecat, hiqni antenat, thajini. Qëroni kokosin, priteni në rrathë dhe nxirrni ujin. Hidhni ujin e kokosit në tigan, shtoni purenë e qepës së purpurt në tigan, lëreni të vlojë, shtoni erëza, shtoni karkaleca tigër të zi.
Kur karkalecat të marrin ngjyrë të kuqe, fikim zjarrin dhe vendosim rreth grykës së kokosit për ta dekoruar. Ngrohni ujin e kokosit dhe derdhni atë me karkaleca. Kjo mënyrë e përpunimit të karkalecave duhet të shërbehet me kripë, piper ose salcë djegës.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp mẹo bổ ích cho người đi du lịch theo Tour

4/ Si të gatuajmë karkaleca me salcë gjalpë hudhre

Përbërësi:

 • 500 g karkalec tigër të zi
 • 8 lugë gjalpë pa kripë
 • ¼ filxhan lëng pule
 • Gjethet e majdanozit, 5 thelpinj hudhra te grira, kripe, piper i zi i bluar, 1 limon

Mënyra: Lani karkalecat, hiqni kokën, prisni përgjysmë për së gjati, hiqni vetëm pjesën e pasme të karkalecave dhe më pas lajini. Skuqni karkalecat, hiqni dhe kulloni vajin. Shkrini 2 lugë gjalpë në një tenxhere të madhe, shtoni karkaleca, kripë dhe piper, duke i përzier herë pas here dhe ziejini derisa karkalecat të marrin ngjyrë rozë (rreth 2-3 minuta) dhe lëreni mënjanë tiganin (1)
Në një tigan tjetër skuqim hudhrat aromatike, shtoni lëngun e pulës dhe lëngun e limonit dhe ziejini derisa masa të trashet. Më pas shtoni 6 lugë gjalpë, derdhni masën (1) dhe përzieni mirë. Gatuani derisa karkalecat të jenë të trasha, më pas fikni zjarrin, shtoni gjethet e majdanozit të grirë dhe mbaroni. Mënyra më e mirë për të gatuar karkaleca me salcë gjalpë hudhre është kur hahet me oriz të nxehtë.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë karkaleca tërheqëse me gjalpë hudhre

5/ Si të gatuajmë karkaleca të skuqura me vezë të kripur

Përbërësi:

 • 300 g karkalec tigër të zi
 • 1 e verdhë veze e kripur
 • Qepë e tharë, sheqer, kripë, miell tapioke

Metoda: Vezë të ziera fort me të verdhat e vezëve. Qepë vjollce e grirë. Lani karkalecat, shkurtoni antenat, hiqni gjembat në kokë, hiqni fijen e zezë, nëse është e nevojshme hiqni guaskën. Vendosni miellin e tapiokës në një tas të thellë. Thyejmë vezët në një pjatë, rregullojmë me një lugë çaji kripë sipas shijes dhe shtojmë pak sheqer.
Vendoseni tiganin në sobë dhe shtoni vajin. Kur vaji të jetë nxehtë, shtoni pastën e karkalecave të skuqura dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Kur karkalecat të jenë gatuar, transferojini në një pjatë të veshur me peshqir letre. Vendosni karkalecat në një tigan derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, hiqni pjesën më të madhe të vajit, lërini mënjanë 1 lugë gjelle, kaurdisni aromatik me qepë të thata, shtoni vezët dhe skuqini për 12 minuta, rrotulloni karkalecat derisa vezët të ngjiten në mënyrë të barabartë me karkalecat. Më pas fikni sobën dhe shijojeni. Kjo recetë e karkalecave është kaq e thjeshtë, apo jo?

6/ Si të gatuajmë karkaleca të skuqura me kripë dhe fara

Përbërësi:

 • 300 gr karkalec tigër të zi, të larë, mjekra e hequr
 • 100 g kripë me kokërr të mesme
 • 1 limon i shtrydhur për lëng, 2 limon të prerë hollë, 1 xhenxhefil të prerë
 • erëz

Mënyra: Hidhni kripë në një tigan të thatë. Nëse dëgjoni një pop, kjo është në rregull. Hidhni kripë në tigan, rregulloni karkalecat, mbuloni me një shtresë kripë, limon dhe xhenxhefil dhe tundni mirë.
Më pas gatuajini për rreth 15 minuta derisa karkalecat të skuqen, nuhasin aromën e fortë dhe më pas fikni sobën. Vendosni karkalecat në një pjatë, lyeni me kripë dhe piper dhe ndjeni shijen e shijshme të kësaj recete karkalecash.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë karkaleca të kripura të parezistueshme

7/ Karkaleca me salcë të ëmbël dhe të kripur

Përbërësi:

 • 200 g karkaleca të freskëta
 • 100 gr yndyrë në zverk
 • 2 qepë
 • 1 qepë e vogël ose qepë e thatë
 • erëz

Mënyra: Prisni dhjamin në qafë në katrorë rreth 1 cm. Qepë të prera në kubikë, qepë të prera shkurt. Salca përfshin 2 lugë gjelle salcë peshku, 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji salcë goca deti dhe 1/2 lugë çaji piper të bluar.
Hidhni yndyrën në tigan dhe përzieni derisa të dalë uji, por mos e lini të thahet shumë, më pas shtoni qepët dhe përzieni. Hidhni salcën në tigan, ziejini derisa të trashet, më pas shtoni disa karkaleca deti, përzieni në zjarr të fortë derisa të trashet, më pas shtoni qepët e njoma në ishull.

Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp Kinh Nghiệm Du Lịch Langkawi Mới Nhất

Me vetëm disa hapa të thjeshtë, kjo recetë e karkalecave është e garantuar për të pushtuar qiellzën tuaj!

8/ Si të gatuajmë role karkalecash me patate të skuqura

Përbërësi:

 • 300 g karkaleca të pastër, të përpunuar paraprakisht, kokën e hequr
 • 2 patate të qëruara, të prera në rripa të gjata, të zhytura në ujë me kripë derisa të zbuten, më pas të shpëlahen me ujë të pastër.

Si të bëni karkaleca në këtë pjatë të shijshme është shumë e thjeshtë si më poshtë:

Pastroni dhe kulloni karkalecat, më pas rrotulloni patatet rreth karkalecave. Prisni që vaji të nxehet dhe më pas skuqni karkalecat deri në kafe të artë. Kjo pjatë është më e mira kur hahet me salcë djegës.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë role të bukura me karkaleca dhe patate

9/ Si të gatuajmë karkaleca të mbushura me djathë gjalpë hudhre të pjekur në skarë

Përbërësi:

 • 300 g karkalec tigër të zi
 • 2 djathë lope për të qeshur
 • 1 pak djathë mocarela e grirë
 • Hudhra e grirë, pak rigon nëse dëshironi, pak piper

Përgatitja: Pastroni karkalecat dhe përdorni skelet përgjatë pjesës së pasme të karkalecave. Bëjini pure përbërësit e mësipërm dhe vendosini mbi karkalecat e përgatitura pas. Piqni për 15 deri në 20 minuta derisa karkalecat të jenë gatuar plotësisht, në varësi të furrës.

10/ Si të gatuajmë karkaleca të skuqura të stilit nobashi

Përbërësi:

 • 300 gr karkalec tigër të zi
 • 1 vezë
 • ½ enë me brumë të skuqur
 • ½ tas i skuqur thellë

Mënyra e gatimit të karkalecave është si më poshtë: Qëroni karkalecat, hiqni kokën, mbani bishtin, ktheni barkun e karkalecave dhe prisni 2 vija diagonale në anën e barkut dhe shtrydhini. Rrotulloni karkalecat me radhë përmes miellit krokan, vezëve, thërrimeve të bukës, më pas skuqini deri në kafe të artë.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të përgatisim karkaleca nobashi

11/ Si të gatuajmë karkaleca të shijshme me salcë sheqeri

 • 300 g karkaleca të vogla
 • Salcë peshku, sheqer, vaj gatimi

Mënyra: Pastroni karkalecat, vendosini në një tigan dhe ziejini derisa të mbarojë uji. Kur karkalecat të jenë tharë, shtoni pak salcë peshku, sheqer dhe erëza për shije, ulni zjarrin që karkaleca të thithë erëzat, derisa karkalecat të jenë tharë, shtoni pak vaj gatimi në ishull që karkaleca të injektohet. erëza.

12/ Si të gatuaj karkaleca satay të pjekur në skarë

Përbërësi:

 • 300 g karkaleca
 • 1 lugë gjelle salcë goca deti, 1 pak vaj ulliri, 1 erëza, 1 pak satay, 1 lugë çaji hudhër, limoni i grirë

Mënyra: Pastroni karkalecat, marinojini me erëzat e mësipërme për 15 minuta që të thithin erëzat dhe më pas hidhini në hell. Piqeni për 7 minuta në 200 gradë Celsius (mos harroni të ngrohni paraprakisht 10 minuta). Lyejeni një shtresë me vaj gatimi, më pas rrokullisni dhe piqni për 10 minuta.

13/ Si të bëni karkaleca të shijshme në sallatë me mango jeshile

Përbërësi:

 • 200 gr karkaleca
 • 1 mango, 1 karotë, 1 qepë, 1 kastravec

Duke bërë:
Lani karkalecat. Mango, kastravec, karotë të grirë. qepë të prera hollë. Karota, qepë të njomur në uthull të holluar për të reduktuar pikante.

Tham Khảo Thêm:  [List tổng hợp] Top 20 địa điểm check-in Đà Lạt 2022 không thể bỏ qua

Salcë e përzier e sallatës: ½ enë me ujë, 1 lugë çaji salcë peshku, hudhër, piper i grirë, lëng limoni, sheqer në varësi të shijes. Hidhni karkalecat dhe përbërësit e tjerë në një tas, derdhni ujë dhe përzieni mirë. Kjo është padyshim një mënyrë e thjeshtë për të përgatitur karkaleca, por rezultatet nuk janë të këqija.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë sallatën e ëmbël dhe të thartë të karkalecave me mango jeshile

14/ Si të gatuajmë karkaleca të shijshme me gjalpë hudhre

Përbërësi:

 • 300 g karkaleca
 • Hudhra e grirë, gjalpë, djegës i grirë
 • erëz

Mënyra: Lani karkalecat, marinojini me pak erëza për 15 minuta. Vendosni gjalpin në një tigan, skuqni hudhrën e grirë derisa të marrë aromë. Më pas shtoni karkalecat dhe skuqini, përzieni mirë, më pas shtoni salcën e peshkut djegës të ëmbël dhe të thartë me hudhër tek karkaleca, përzieni derisa uji të thahet.

15/ Si të gatuajmë karkaleca të ziera në avull të mbushura me loofah me salcë deti

Përbërësi:

 • 1 pjepër
 • 100 gr karkaleca
 • 1 lugë çaji djegës, 4 thelpinj hudhër, 1 lugë çaji salcë ushqimesh deti, lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji vaj gatimi

Metoda: Qëroni lëkurën, lani, priteni në copa rreth 5 cm, me thikë preni zorrët. djegës me hudhër të grirë, shtoni 1 lugë gjelle salcë deti, sheqer, pak kripë dhe 1 lugë vaj gatimi. Vendosim pjeprin, siper vendosim karkalecat dhe ne kosh vendosim tasin me salcen e zhytjes, presim derisa karkalecat te zihen dhe me pas hedhim salcen persiper.

E shijshme, e ëmbël dhe e butë është ajo që mund të imagjinoni se si të përgatisni këtë karkaleca të zier në avull të mbushur me loofah.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuajmë karkaleca të mbushura me pjepër të ëmbël

16/ Tost me karkaleca

Përbërësi:

 • 1 filxhan majonezë
 • 200 gr karkaleca
 • 1 filxhan djathë
 • 2 karafil qepë, cilantro të copëtuar
 • 1 copë bukë të gjatë
 • erëz

Metoda: Prisni bukën në feta sa një kafshatë. Karkalecat përgatiten, lahen dhe priten. Shtoni pak kripë dhe përzieni të gjithë përbërësit (përveç bukës). Hidhni me lugë çdo lugë mbushje mbi fetat e bukës, më pas piqini për rreth 15 minuta për të përfunduar.

17/ Si të gatuajmë sallatë me karkaleca me shparg

Përbërësi:

 • 150 g karkaleca
 • 300 gr asparagus
 • 1 kërcell selino
 • 1 lugë çaji majdanoz i grirë
 • Piper, kripë hudhër, pak lëng limoni, 2 lugë majonezë, lugë çaji paprika

Mënyra: Lani karkalecat. Asparagus, selino prerë pjesën e vështirë të vjetër, larë me ujë të holluar kripë.
Zieni karkalecat me pak kripë, më pas vendosni karkalecat në një enë me ujë akull derisa të bëhen krokante, më pas hiqini dhe vazhdoni të zieni shpargujt. Ngrohni vajin në një tigan, shtoni hudhrat dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë të artë, më pas shtoni karkalecat dhe skuqini në zjarr të fortë për 2 minuta. Vendosni karkalecat, fidanet e bambusë në një tas të madh me majonezë, kripë hudhër, piper, majdanoz, selino, paprika, lëng limoni, përziejini mirë.

kuzhinë, duke sintetizuar 17 mënyra të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Si të gatuaj një sallatë tërheqëse me karkaleca

Shpresojmë se me metodat e përpunimit të karkalecave në artikull do të ndihmojë vaktin tuaj në shtëpi më të bollshëm. Ju uroj të kaloni momente të ngrohta me familjen tuaj të dashur!

Postuar nga: Ngo Xuan Van

Fjalë kyçe: Përmbledhje e 17 mënyrave të thjeshta dhe jashtëzakonisht tërheqëse për të gatuar karkaleca

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp 17 cách chế biến tôm đơn giản và cực hấp dẫn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy