Tổng hợp các món bún, mì ăn sáng ngon cho cả nhà

Në fundjavë apo pushime të lira, ndonjëherë familja juaj nuk dëshiron të hajë oriz si ditët e tjera normale, mund të ndërroni pjata për të gjithë familjen duke bërë petë dhe petë të thjeshta por të shijshme më poshtë.

Në vend që të hanë mëngjes në një restorant johigjienik, amvisat duhet të shkojnë në kuzhinë për të përgatitur mëngjesin për të gjithë familjen!

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

1. Petë të gatuara me mish të thartë

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • 400-500 g vermiçel
 • 100-150 g mish shpatullash pa dhjamë të grirë
 • 3 domate
 • Disa qepë
 • 1 tufë koriandër kinez
 • 1 reçel tamarindi (për përgatitjen e supës së thartë)
 • 1 qepë vjollce e tharë
 • Vaj gatimi, salcë peshku, fara erëza

Duke bërë:

Mish pa dhjamë i marinuar me pak salcë peshku.

Lani domatet, prisni në copa. Qepë, qepë të grirë hollë. Qepë e kuqe e qëruar, e prerë në feta.

Ngrohni vajin e gatimit në një tenxhere, shtoni qepët e kuqe dhe skuqini derisa të marrin aromë. Sapo mishi të jetë zier, shtoni domatet, përzieni për 2-3 minuta, më pas shtoni lëngun e mishit sipas shijes.

2. Petë të skuqura me mish viçi

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • 1 tufë lakër (ose lakër)
 • 300 g mish viçi
 • 3-4 pako me petë të çastit
 • 3 lugë salcë soje
 • 3 lugë gjelle salcë goca deti
 • Sheqeri, vaji i gatimit, hudhra

Duke bërë:

Spinaqi turshi copa të reja, të lara.

Mishin e grirë hollë, të marinuar me 1 lugë salcë soje, sheqer, 1 lugë gjelle salcë goce perle, e përziejmë mirë për rreth 10-15 minuta.

Thithni petët në ujë të ftohtë që petët të zgjerohen.

Vendoseni tiganin në sobë dhe skuqni hudhrën derisa të marrë aromë, shtoni mishin e viçit dhe skuqeni, skuqni mishin e gjahut, më pas vendoseni në një pjatë.

Vazhdoni të skuqni perimet. Më pas shtoni 1/4 filxhan ujë në ishull dhe mbulojeni për 3-5 minuta që spinaqi të gatuhet. Përdorni një thikë për të provuar nëse perimet janë gatuar, pastaj hiqini në një pjatë.

Shtoni petë në tigan, përzieni mirë. Më pas, shtoni mishin e viçit, perimet, shtoni 2 lugë salcë soje, 2 lugë gjelle salcë goca deti dhe përzieni mirë. Nëse ju pëlqejnë ushqimet pikante, mund të shtoni pak salcë djegës për ta skuqur me petët për ta bërë shijen pikante më të njëtrajtshme, shpejt për 1-2 minuta për të mbushur erëzat, më pas fikni zjarrin dhe vendoseni në një pjatë.

Shënim:

 • Mos e marinoni viçin me salcë peshku pasi kjo do ta bëjë viçin të holluar me ujë.
 • Nëse nuk keni kohë të njomni petët, mund t’i zbardhni petët në ujë të vluar dhe më pas t’i nxirrni, shtoni pak vaj gatimi dhe i trazoni mirë që petët të mos ngatërrohen gjatë skuqjes.
 • Nëse ju pëlqen të hani petë të skuqura me mish të grirë, mund ta grini / grini mishin e viçit dhe më pas ta përpunoni si zakonisht.

3. Petë të skuqura me molusqe

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • 300 gr petë
 • 1 kg molusqe
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë e grirë
 • 1 lugë gjelle më pas gjethet e grira
 • 4 lugë çaji hudhër të grirë
 • 80 ml liker
 • 2 lugë domate të konservuara
 • 1-2 lugë çaji sheqer
 • Kripë

Duke bërë:

Mouçe të lara, të kulluara. Petë të ziera, të kulluara.

Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar, shtoni qepën, shtoni molusqet dhe qimnon, përzieni shpejt, spërkatni me kripë. I trazojmë mirë dhe i kaurdisim derisa të hapen molusqet, rreth 4-5 minuta, shtojmë hudhrën e grirë dhe kaurdisim edhe 1 minutë.

Shtoni salcën e domates tek molusqet, i rregulloni me kripë dhe sheqer. Përziejini mirë, ziejini për rreth 20 minuta. Nëse dëshironi një salcë të butë, shtoni më shumë verë. Salcën mund ta vendosni në blender një nga një.

Petët e ziera e kthejnë zjarrin në një valë të ngadaltë dhe i ziejnë për 20 minuta.

Ngroheni salcën, shtoni petët, shtoni molusqet e ziera, përziejini mirë.

4. Supë me petë me mish viçi

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • Rreth 3 domate të mesme, të qëruara, gjysmë të prera, gjysmë të prera në copa, lërini mënjanë
 • Mish i grire rreth 200 g
 • 1 bar limoni, i larë dhe i grirë
 • 1 thelpi hudhër, e grirë
 • 1 qepë, e prerë hollë
 • Vaj gatimi, kripë, piper, salcë peshku
 • Qepë koriandër, të copëtuara
 • Petë orizi
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Ba Vì tự túc từ A – Z

Duke bërë:

E vendosim tenxheren ne furre, shtojme vajin, vaji eshte i nxehte, shtojme qepet dhe i skuqim derisa te marrin ngjyre te arte dhe te marrin aromatik. Marinojeni këtë qepë të skuqur, hudhër, kripë dhe piper në viçin. Përziejini mirë, marinoni për rreth 30 minuta.

Në një tenxhere tjetër shtoni limonin e grimcuar dhe 2 gota me ujë, ziejini për rreth 20’~30′ që limona të lëshojë ujë aromatik. Mbaro, merr barin e limonit dhe largohu.

E kthejmë tenxheren me vaj në sobë, tenxherja është e nxehtë, shtojmë mishin dhe e përziejmë derisa mishi të jetë i fortë. Vendoseni mishin në një pjatë.

Hidhni 1/2 domate të grirë në tenxheren e skuqur me mish, skuqeni derisa domatet të marrin një ngjyrë të bukur. Kthejeni mishin në tenxhere.

Shtoni ujin e valuar me aromë limonash në hapin 3) dhe 1/2 e mbetur të domates, e rregulloni sipas shijes, pak të zbehtë. Gatuani për rreth 5-10 minuta më shumë. Nëse dëshironi të hani mish të rrallë, përzieni vetëm 1/2 e mishit, 1/2 e mbetur vendoseni në këtë kohë. Pasi mishi është i rrallë, fikni zjarrin. Në këtë kohë, thjesht shtoni salcën për shije.

Vendosni petë dhe cilantro në një tas. Hidhni ujin dhe domatet në një tas dhe shijoni.

5. Bukë në tigan

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • Bukë: 2 copë
 • Salcice: 2 bimë të shijshme (zakonisht bëj salcice të tymosur)
 • Vezë pule: 2 vezë
 • Kastravec: 1 frut
 • Domate: 3
 • Pate: 100 gram
 • Qepë e grirë – hudhër
 • Qepë të njoma, koriandër, djegës
 • Erëza: Sheqer, erëza, salcë peshku, vaj gatimi

Duke bërë:

Përdorni një thikë për të prerë lehtë trupin e sallamit në vija paralele diagonale. Kjo i jep sallamit një formë të këndshme kur skuqet.

Vendosim tiganin në sobë, ngrohim vajin e gatimit, më pas shtojmë salsiçet dhe i skuqim në mënyrë të barabartë nga të dyja anët. Më pas, nxirrni salsiçen në një pjatë, vendoseni në letër thithëse që të kullojë vaji.

Lëreni tiganin dhe më pas thyeni vezën në omëletë, lëreni të ziejë në zjarr të ulët për të kontrolluar lehtësisht gatishmërinë e vezës, ndërsa veza është ende e lagur, spërkatni pak kripë për ta bërë aromën më intensive. Ju mund t’i skuqni pjeshkët ose t’i gatuani sipas preferencës tuaj. Më pas, vendosni të bardhën në një pjatë me sallamin.

Lani domatet, prisni në feta. Kastravecat lahen gjithashtu, mundësisht të ngjyhen me ujë të holluar me kripë dhe më pas priten në copa sa një kafshatë.

Për të bërë salcën e bukës:

Për ta bërë salcën të shijshme dhe të lëmuar, duhet të qëroni domatet: Përdorni një thikë për të prerë një kryq në majë të domates. Vendosim një tenxhere të vogël me ujë në sobë të vlojë, fikim zjarrin. Më pas, hidhni 2 domate për rreth 5 minuta dhe më pas hiqni ujin e ftohtë. Tani mund t’i qëroni lehtë domatet.

Mbani domaten dhe më pas e prisni në një tas, mos e ndani në dërrasën e prerjes sepse në këtë kohë domatja do të humbasë lëkurën e saj, do të shtypet lehtësisht dhe do të dehidratohet kur pritet në feta.

Ende e përdorni tiganin për të skuqur salsiçet dhe vezët, shtoni pak vaj zierje për t’u ngrohur dhe më pas shtoni qepën dhe hudhrën e grirë dhe skuqini derisa të marrin aromë, shtoni domatet në tiganin me qepë dhe hudhër, ziejini derisa domatet të bëhen pure, shtoni një pak djegës të nxehtë për ta bërë salcën e nxehtë më të shijshme. Shtoni gjysmë enë me ujë të filtruar, e rregulloni me erëza, spërkatni pak piper për të rritur erën. Salca e bukës është e lëmuar, shija e thartë, e thartë dhe pikante është e duhura.

Në tavën e ketchup-it vendosim salsiçen dhe vezën, kastravecin dhe pak pate dhe sipër i vendosim pak koriandër për një pamje të këndshme. Bukën mund ta sillni të pjekur të nxehtë nëse dëshironi dhe më pas ta shërbeni me salcë në tigan. Mirëpo, nëse e trajtoni gjithë familjen, nuk mund ta vendosni në tigan, me një tigan shtëpiak me dorezë do të duket pak e shëmtuar, mund ta vendosni në një pjatë të thellë.

Tham Khảo Thêm:  Du lịch Bình Định: Tổng hợp đầy đủ mọi địa điểm ăn chơi 2019

6. Vermiçeli i skuqur me mish të grirë

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • 85 g vermiçel
 • 80 g mish derri
 • 1 lugë gjelle satay (rregulloni pikante sipas shijes)
 • Disa thelpinj hudhër; 1 qepë e gjelbër; 1 copë e vogël xhenxhefil
 • Erëza: vaj gatimi, salcë soje, salcë goca deti, kripë

Duke bërë:

Lani vermiçelin, zhytni në ujë të ftohtë derisa vermiçeli të jetë i butë, më pas hiqni vermiçelin dhe priteni në copa sa një kafshatë. Nëse jeni me nxitim, mund ta njomni vermiçelin në ujë të ngrohtë për të kursyer kohë.

Lajmë mishin, e presim në copa dhe e presim në copa të vogla. Mëndafshi i qëruar me hudhër, i grirë. Xhenxhefili gjithashtu qërohet dhe grihet. Pritini qepët në copa të vogla, pjesën e bardhë të qepës e mbani të ndarë.

Nxehim një tigan me rreth 2 lugë vaj gatimi, kur vaji të jetë i nxehtë, në tigan derdhim qepën e bardhë të grirë, hudhrën dhe xhenxhefilin dhe kaurdisim në zjarr mesatar.

Kur mishi i grirë të jetë i fortë, shtoni 1 lugë gjelle satay dhe skuqeni derisa mishi të marrë ngjyrë të barabartë. Këtë sasi satay mund ta rrisni ose ulni në varësi të shijes së familjes.

Shtojmë vermiçelin dhe i përziejmë lehtë derisa vermiçeli të përzihet me përbërësit.

Shtoni 160 ml nЖ°б»përdorur me të nxehtë ose brenda pak minutash falas. Mbaj 1 m»—ng nЖ°б»c tЖ°ЖЎng; 1 m” – një o . Në të njëjtën kohë, ka edhe një sasi të vogël uji në zonën e mbє t, ‘бєЈo Д »Ѓ “

7. Petë të shijshme pule

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • Petë: 2 ons
 • Kofshët e shijshme të pulës: 2 copë
 • Kërpudha Shiitake, kërpudha mace: 5 veshë
 • Qepë, gjethe laksa: 1 pak
 • Fidanet e thara të bambusë: 100 g
 • erëz

Duke bërë:

Kërpudhat, shiitake, lastarët e tharë të bambusë të njomur në ujë të vjetër të nxehtë, të larë, më pas priten këmbët e kërpudhave dhe më pas të copëtuara, fidanet e thara të bambusë e presin pjesën e vjetër dhe të grirë.

Thithni vermiçelin në ujë të ftohtë derisa të zbutet dhe më pas priteni në copa.

Në një tigan me vaj, kaurdisni qepët e thata, shtoni kërpudhat shiitake dhe kërpudhat e kafshuara të drurit, më pas shtoni fidanet e thara të bambusë dhe skuqini, rregulloni me 1 lugë gjelle miell (pluhur erëzash).

Kofshët e pulës i lani me ujë të holluar të mushkonjave, i vendosni në një tenxhere që të ziejnë dhe më pas i hiqni kofshët e pulës që të thahen. Grijeni pulën dhe më pas skuqeni me përzierjen e kërpudhave shiitake dhe veshit të drurit. Për sa i përket lëngut të pulës, ziejini pak më shumë pluhur erëza, pluhur supë sipas shijes, më pas shtoni veshin e drurit, kërpudhat shiitake dhe gatuajeni për rreth 2-3 minuta.

Vermiçeli zbardhet në ujë të vluar ose mund ta hidhni gjithmonë në lëng mishi dhe më pas ta nxirrni, të rregulloni pulën, qepën e grirë, veshin e drurit, fidanet e bambusë së thartë dhe perimet e kulluara. Më pas hidheni ngadalë sipër lëngun dhe shërbejeni të nxehtë.

8. Kripë dhe piper i thekur

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • Bukë: 10 bukë
 • Salcë: 3 lugë gjelle
 • Fërkim pambuku: 3 lugë gjelle
 • Sallam: 2 copë
 • Pastë djegëse
 • Salcë djegës
 • Majonezë
 • Qepe pranverore
 • Erëza të zakonshme: sheqer, glutamat monosodium, vaj gatimi

Duke bërë:

Buka zgjedh një bukë të vogël, vendoseni në një qese plastike dhe shtypeni pak të sheshtë.

Përzieni salcën me kripë dhe piper: 2 lugë sheqer, 1 lugë çaji MSG, 2 lugë djegës satay, 2 lugë salcë djegës, përzieni mirë derisa erëza të tretet.

Presim sallam rreth 3 cm të gjatë.

Bëj yndyrë qepën: qepët e grira imët hidhen në 1 filxhan kripë, hidhet vaj në një tigan, vëreni të ziejë, hidhni vaj mbi qepët që të hapen qepët, duke bërë kështu që qepa të mos nxihet.

Tost: Përdorni një furçë për të shtrirë salcën me kripë dhe piper në mënyrë të barabartë në të gjithë bukën, futeni bukën në furrë (më e mira është qymyri), rreth 1 minutë që torta të jetë mjaft krokante, më pas hiqeni, lyeni pak yndyrë qepë. mbi të..

Tham Khảo Thêm:  Tóc ngắn nhuộm màu gì đẹp? Tổng hợp các màu nhuộm cực HOT cho tóc ngắn

Pritini bukën në copa sa një kafshatë, vendoseni në një pjatë dhe në fund shtoni skuqjet, topat e pambukut, salsiçet, salcën djegës dhe majonezën sipër.

9. Spageti të përziera

Nëse mendoni se çfarë të bëni për mëngjes pa marrë shumë kohë, spageti i përzier do të jetë një sugjerim interesant për ju.

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

 • 375 g makarona
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 qepë e vogël lejla, e prerë hollë
 • 2 thelpinj hudhre, te grira
 • 400 g domate të konservuara
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 2 lugë gjelle gjethe borziloku të grira hollë

Duke bërë:

Zieni makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të vluar, shtoni pak kripë dhe vaj. Kur petët të jenë zier, hidhini petët në ujë të ftohtë dhe më pas kullojini.

Vendosim tiganin e vajit në sobë, ngrohim vajin, shtojmë qepën në ishull për rreth 3 minuta, qepa është aromatik, e butë, më pas shtojmë hudhrën, e trazojmë për 1 minutë.

Më pas hidhni domatet e konservuara, rregulloni me pak sheqer, gatuajeni derisa masa të vlojë, për 5 minuta. Fikni zjarrin.

Hidhni petët në një pjatë, derdhni masën e domates, përziejini mirë, rregulloni me pak kripë, piper dhe borzilok. Përdorni të nxehtë.

10. Rrotullat e karkalecave

Sintetizoni vermiçelin e shijshëm dhe petët e mëngjesit për të gjithë familjen

Përbërësi:

Pjesa e rrotullës:

 • 200 gr miell orizi
 • 30 gr miell tapioke
 • 30 g miell
 • ½ lugë çaji kripë
 • 2 lugë vaj gatimi
 • 350 ml ujë të ngrohtë
 • 240 ml ujë të nxehtë

Pjesa e salcës:

 • 2 lugë çaji sheqer
 • 120 ml ujë
 • 2 lugë salcë soje të errët
 • 2 lugë salcë perle

Mbushja me karkaleca:

 • ¼ filxhan karkaleca të thata
 • 1 lugë gjelle vaj gatimi
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ¼ filxhan qepë jeshile të copëtuara
 • Farat e susamit të pjekura

Duke bërë:

Lani karkalecat e thata, zhytini në ujë të ngrohtë për 10 minuta, më pas kullojini dhe pritini karkalecat në copa të vogla. Shtoni vajin e gatimit në një tigan të vogël mbi nxehtësinë mesatare, shtoni karkalecat dhe skuqini për rreth 2 minuta, më pas shtoni kripën, qepët, i trazoni mirë dhe më pas fikni zjarrin.

Në një enë hidhni miellin e orizit, miellin e tapiokës, miellin dhe kripën, shtoni vajin e zierjes dhe 120 ml ujë të ngrohtë, përzieni derisa të bëhet një masë homogjene dhe më pas shtoni ujë të nxehtë. Më pas lëreni brumin të pushojë për 45 minuta. Përdorni një kallëp alumini 20x20cm për të lyer tortën. Duhet të përdorni një tenxhere ose tepsi të thellë për të zier tortën me avull, vini re se tenxherja duhet të ketë një kapak dhe mund të zhytet 5 cm në ujë. Kur uji të ketë vluar, vendosni kallëpin e aluminit. Përdorni një shpatull silikoni rezistente ndaj nxehtësisë për të përhapur një shtresë të hollë vaji mbi kallëpin e aluminit, më pas derdhni brumin në kallëp, përdorni tenxheren ngritëse për të lyer brumin në mënyrë të barabartë.

E mbulojmë tenxheren për rreth 3 minuta derisa torta të jetë gatuar. Hiqeni tortën me kujdes nga kallëpi!

Sipër spërkatni karkalecat dhe qepët, më pas rrotulloni tortën, e prisni në copa të vogla me një thikë të mprehtë. Bëni një salcë zhytjeje duke shtuar sheqer dhe ujë në një tigan, gatuajeni derisa sheqeri të tretet plotësisht, më pas shtoni salcën e sojës, salcën e gocave dhe ziejini derisa të gjitha të bashkohen.

Këtu janë dhjetë pjatat e shijshme të mëngjesit që mund t’i përgatisni vetë për t’i shijuar të gjithë familjen. Ju uroj fat dhe shijoni vaktin tuaj!

Postuar nga: Huong To

Fjalë kyçe: Përmbledhje e petëve të shijshme të mëngjesit dhe petëve për të gjithë familjen

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp các món bún, mì ăn sáng ngon cho cả nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy