Tổng hợp các phương tiện di chuyển khi đi du lịch Phú Quốc đầy đủ, chi tiết nhất

Cilat janë mënyrat më të përshtatshme për të arritur në Phu Quoc? Cilat janë mjetet më të njohura të transportit në Phu Quoc? Shikoni artikullin më poshtë për t’iu përgjigjur pyetjeve tuaja dhe për të marrë shumë informacione të dobishme!

Transporti për në Phu Quoc

Phu Quoc është një ishull i vendosur në brigjet e Vietnamit, 45 km nga kontinenti, 115 km nga qyteti Rach Gia. Aktualisht, ekzistojnë 2 mjete kryesore të transportit për në Phu Quoc nga të cilat mund të zgjidhni: aeroplan ose anije, traget.

Rezervoni biletat e fluturimit për në Phu Quoc

Aeroporti Phu Quoc është ndërtuar dhe vënë në funksion që nga dhjetori 2012, kjo është një mundësi për Phu Quoc për të mirëpritur turistët nga i gjithë vendi që të vijnë këtu shpejt dhe me lehtësi. Aktualisht, ka shumë aeroporte vendase që operojnë fluturime direkte për në Phu Quoc si aeroportet Noi Bai, Tan Son Nhat, Da Nang, Can Tho, Cat Bi – Hai Phong, me korniza të ndryshme kohore fluturimi, që ju ndihmojnë Ju mund të rezervoni me lehtësi biletat e fluturimit për në Phu Quoc për udhëtimin tuaj.

– Nga aeroporti Noi Bai, Hanoi ju duhen vetëm 2 orë për të fluturuar në këtë ishull. Ka shumë linja ajrore që operojnë në këtë rrugë, si:

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

– Aeroporti Tan Son Nhat, Ho Chi Minh: Ky aeroport gjithashtu ka shumë linja ajrore që operojnë fluturime direkte në Phu Quoc si Vietnam Airlines, Vietjet Air, Jetstar Pacific dhe Bamboo Airways. Koha e fluturimit nga Ho Chi Minh në Phu Quoc zgjat vetëm 1 orë. Çmimet ajrore nga Ho Chi Minh City. Nga Ho Chi Minh në Phu Quoc të linjave ajrore që variojnë nga 1.2 milion – 2 milion / biletë vajtje-ardhje në sezonin e ulët, nga 1.5 milion – 2.5 milion / biletë vajtje-ardhje në sezonin e lartë. Koha e fluturimit është gjithashtu shumë fleksibël nga 06:20 deri në 21:10.

– Aeroporti Da Nang: Ekziston vetëm një linjë ajrore që kryen fluturime direkte nga Da Nang në Phu Quoc, Jetstar Pacific. Fluturimet nisen çdo ditë në 16:45 nga Da Nang dhe 19:15 nga Phu Quoc. Koha e fluturimit nga Da Nang në Phu Quoc zgjat rreth 2 orë. Çmimi mesatar i biletave ajrore Phu Quoc është nga 2.5 milion në 3.5 milion / biletë vajtje-ardhje.

– Aeroporti Can Tho: Ashtu si Da Nang, nga aeroporti Can Tho, ka vetëm një linjë ajrore që kryen fluturime direkte për në Phu Quoc, që është Vietnam Airlines. Një udhëtim në ditë, nisja në orën 17:45 nga Can Tho dhe kthimi në orën 19:10 nga Phu Quoc. Tarifat variojnë nga 2 milion në 3 milion / vajtje-ardhje. Koha e fluturimit nga Can Tho në Phu Quoc është rreth 1 orë.

– Aeroporti Hai Phong: Vietjet Air kryen 1 fluturim direkt për në Phu Quoc çdo ditë, me një kohë fluturimi prej më shumë se 2 orë. Fluturimet nga Hai Phong nisen në orën 10:25 dhe kthehen në orën 13:05 nga Phu Quoc. Çmimi mesatar i biletës është nga 1.9 milion – 2.5 milion / vajtje-ardhje.

Në përgjithësi, çmimi i biletave të fluturimit për në Phu Quoc do të varet nga linja ajrore dhe koha e fluturimit që zgjidhni. Megjithatë, për të qenë në gjendje të kurseni sa më shumë kosto për udhëtimin tuaj, ju lutemi vini re disa mënyra për të kërkuar bileta të lira fluturimi për në Phu Quoc si:

– Nëse planifikoni herët, koha më e mirë për të rezervuar bileta është 1-2 muaj përpara datës së fluturimit.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Kenya: visa, vé máy bay, ăn ở

– Kontrolloni dhe krahasoni rregullisht çmimet e biletave midis linjave ajrore për të zgjedhur biletën më të përshtatshme.

– Disa linja ajrore me kosto të ulët si Vietjet Air shpesh do të kenë programe shumë tërheqëse për gjuetinë e biletave të orës së artë. Prandaj, mos harroni të përditësoni informacionin promovues në faqen e internetit të kompanisë ose në faqen e fansave në Facebook.

Transferimi në Phu Quoc me tren/traget

Më parë, kur aeroporti nuk ishte ndërtuar, rruga ujore ishte sistemi kryesor i transportit për njerëzit dhe turistët për të shkuar në ishullin Phu Quoc. Ka 2 porte kryesore për të marrë anije/tragete në ishullin Phu Quoc, Rach Gia dhe Ha Tien. Megjithatë, kjo makinë do të jetë e përshtatshme për ata që vijnë nga Ho Chi Minh ose provincat jugore. Sepse nëse shkoni nga Hanoi, duhet të rezervoni një biletë avioni për në Ho Chi Minh dhe më pas të merrni trenin/tragetin për në ishull.

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

Si të udhëtoni me ujë në ishullin Phu Quoc

Ho Chi Minh – Rach Gia – Phu Quoc

Nga Ho Chi Minh – Rach Gia

Distanca nga Ho Chi Minh në Rach Gia është mjaft e largët, rreth 270 km. Mjeti më i përshtatshëm i transportit që duhet të zgjidhni për këtë distancë është autobusi. Çmimi i biletës varion nga 120,000 VND – 150,000 VND/biletë/drejtim. Koha e vrapimit në skelën Rach Gia është 6-7 orë. Disa rrugë autobusësh të cilave mund t’i referoheni janë:

– Nisja nga Ho Chi Minh (makina do të marrë në rrugën Le Hong Phong, District 10): Makina Mai Linh (Tel: 08.3929.2929), makina Phuong Trang (Tel: 08.3833.3468).

– Duke u nisur nga provincat perëndimore, ka kompani autobusësh si: Kumho Samco, Ba Dung, Tuyet Hon, Chau Ha, … janë linja autobusësh të cilësisë së lartë të cilave mund t’i referoheni.

Nëse udhëtoni me autobus, duhet të keni parasysh disa nga informacionet e mëposhtme:

– Rekomandohet të blini një biletë autobusi me 45 vende, sepse kjo makinë është e gjerë, e rehatshme dhe e lehtë për t’u mbështetur.

– Përvoja e udhëtimit Phu Quoc, duhet të rezervoni një udhëtim me makinë në orën 22:00, të mbërrini në Kien Giang rreth orës 5 të mëngjesit. Kjo do t’ju kursejë kohë udhëtimi.

– Duhet të pyesni shoferin për autobusin e transferimit në skelën e Rach Gia për në Phu Quoc përpara se të zbrisni, sepse nëse shkoni me kompaninë e makinës që keni rezervuar, nuk do të keni asnjë tarifë, duke shmangur rastin kur zbritja nga autobusi tërhiqet zvarrë nga operatorët e autobusëve.

Nga Rach Gia – Phu Quoc

Për të lëvizur nga Rach Gia në Phu Quoc, duhet të shkoni me skaf. Aktualisht, ka shumë linja transporti që operojnë këtë rrugë si: treni me shpejtësi të lartë Phu Quoc Express, treni Superdong, traget me shpejtësi të lartë Thanh Thoi, skaf i anijes Hoa Binh. Koha e udhëtimit me skaf nga skela Rach Gia në Phu Quoc është rreth 2.5 orë. Kjo është lista e çmimeve dhe orari i trenave që mund t’i referoheni.

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

Ho Chi Minh – Ha Tien – Phu Quoc

Nga Ho Chi Minh – Ha Tien

Duhen rreth 8 orë për të udhëtuar me makinë nga Ho Chi Minh në Ha Tien. Disa kompani makinash që shumë njerëz zgjedhin kur udhëtojnë në Phu Quoc janë:

– Makina Phuong Trang:

+ Çmimi i biletës: 170,000 VND/biletë/drejtim.

+ Koha e nisjes: Stacioni i autobusëve perëndimor: 07:15, 08:45, 09:45, 18:00, 18:45, 19:15. Stacioni i autobusëve Ha Tien: 8:30, 9:30, 10:30, 20:30, 21:45, 22:30.

– Makina Kumho:

+ Çmimi i biletës: 190,000 VND/biletë/drejtim.

+ Ora e nisjes: 09:30, 11:00, 15:30, 20:30, 21:30, 23:00. Rezervimi në telefon: 083.7527.878 – 083.9225.112 – 083.9225.113

Nga Ha Tien – Phu Quoc

Nga trageti Ha Tien, ju duhen vetëm 1-2 orë me skaf ose traget për të arritur në ishullin Phu Quoc.

– Treni me shpejtësi të lartë: Mund të blini bileta për trenat me shpejtësi të lartë Superdong, trenat Superdong I dhe Superdong II, që nisen nga Ha Tien në orën 08:00 dhe 13:00, kthehen nga Phu Quoc në 08:30 dhe 13:30 çdo ditë. . Përveç kësaj, ka disa linja të tjera transporti si: Hong Tam, Ngoc Thanh treni me shpejtësi të lartë,… Tarifa mesatare e trenit është nga 215,000 VND – 230,000 VND/biletë/rrugë për të rriturit, dhe 160,000 VND/biletë për fëmijë. nga ana e tij.

Tham Khảo Thêm:  Đi Hồ Tràm nên ở resort nào? Tổng hợp các Resort Hồ Tràm siêu sang chảnh

– Trageti: Nisja nga trageti Thanh Thoi (Ha Tien) për në skelën Da Chong (Phu Quoc). Koha e udhëtimit me traget zgjat rreth 2 orë, më shumë se koha e udhëtimit me skaf. Megjithatë, trageti ka një kapacitet shumë të madh, nëse përdorni një makinë vetë-drejtuese për të shkuar në Phu Quoc, mund të zgjidhni të shkoni me traget. Çmimi i biletës së tragetit është 185,000 VND/biletë për të rritur/kohë dhe 125,000 VND/biletë për fëmijë/rrugë.

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

Traget në portin Thanh Thoi – Ha Tien

Mjetet e transportit në ishullin Phu Quoc

Phu Quoc ka një sipërfaqe shumë të madhe, rreth 600 km2, por ka vetëm 3 rrugë kryesore për qarkullim dhe udhëtim ditor: Rruga Tran Hung Dao, Rruga 30/4 dhe Rruga Hung Vuong. Të 3 rrugët janë të asfaltuara, shumë të lehta për t’u lundruar. Ju mund të zgjidhni një nga mjetet e transportit në Phu Quoc më poshtë për udhëtimin tuaj për të zbuluar ishullin e perlave.

Motoçikletë

Nëse planifikoni të udhëtoni vetë në Phu Quoc, motorët do të jenë padyshim mjeti i duhur i transportit për ju. Ky është mjeti më popullor dhe më i përshtatshëm i transportit në Phu Quoc, duke ju lejuar të eksploroni të gjitha qoshet e bukura të këtij ishulli. Mund të marrësh me qira një motoçikletë në hotel ose në disa adresa të marrjes me qira të motoçikletave në qendër të qytetit Duong Dong, si p.sh.: dyqani i motoçikletave me qira 62 Tran Hung Dao, dyqani i motoçikletave Anh Minh, etj. nga 120,000 VND/ditë (makinë dixhitale) – 200,000 VND/ditë (skuter) (në çmim nuk është përfshirë benzina). Shënim, kur merrni një makinë me qira, duhet të keni një kartë identiteti origjinale dhe një depozitë. Megjithatë, në Phu Quoc, parkimi dhe mbajtja e motoçikletave nuk është e zakonshme. Prandaj, duhet të kujdeseni mirë për makinën tuaj në mënyrë që të mos humbni makinën tuaj dhe të paguani një shumë të madhe parash.

Taksi

Taksi është gjithashtu një nga mjetet e njohura të transportit në Phu Quoc që turistët e zgjedhin mjaft. Aktualisht, në Phu Quoc, ka rreth 2000 taksi me 4-7 vende. Nëse jeni të pafat të shkoni në shi, motoçikletat ose biçikletat janë të dyja mjete të pasigurta për ju, në këtë kohë një taksi do të jetë zgjidhja më e arsyeshme.

Kompanitë e njohura të taksive në Phu Quoc sot janë: Phu Quoc Taxi (Tel: 02973.757575), Sasco Phu Quoc Taxi (Tel: 02973.767676), VinaSun Taxi (Tel: 02973.789.789). Sidoqoftë, në Phu Quoc nuk ka një sistem Grab si në qytetet dhe provincat kryesore sot, kështu që kur të porosisni një taksi, duhet ta keni parasysh edhe atë sepse kostoja do të jetë shumë më e shtrenjtë se mjetet e tjera të transportit, veçanërisht lëvizja në destinacione të tjera. atraksionet në ishull, për shkak të distancës së gjatë. Tarifa e taksisë në ishull është rreth 17,000 VND/km. Ju duhet t’i kërkoni recepsionit të hotelit që të telefonojë një makinë për të shmangur devijimet me taksi dhe tarifat e larta.

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

Shërbim taksi në ishullin Phu Quoc

Biçikleta

Nëse keni kohë për të qëndruar në Phu Quoc për një kohë të gjatë, ju mund të eksploroni me qetësi ishullin me biçikletë. Me siguri do të keni momente relaksi, të çlodhura me të afërmit, familjen, miqtë, të eksploroni së bashku rrugët me erë në plazh dhe të admironi pamjen e pamasë dhe poetike të detit. Ju mund të merrni me qira biçikleta në hotelet Phu Quoc. Qiraja është nga 100,000 VND – 150,000 VND/ditë, nëse merrni me qira me orë, çmimi i qirasë është rreth 20,000 VND/orë. Megjithatë, duhet të përdorni biçikletën tuaj vetëm për të lëvizur rreth zonës së hotelit tuaj. Sepse Phu Quoc ka shumë rrugë të pjerrëta dhe atraksionet në ishull janë mjaft larg njëra-tjetrës. Prandaj, udhëtimi me biçikletë do të jetë shumë i lodhshëm dhe i pasigurt.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp danh sách nhà nghỉ Hải Phòng giá rẻ, chất lượng

Autobus

Ky është një lloj i ri transporti publik, i cili u vu në funksion në fund të vitit 2018 dhe pritet shumë nga banorët e ishullit dhe turistët. Orari i funksionimit të linjave të autobusëve është nga ora 5:00 me frekuencë 15 minuta/udhëtim në ditë. Çmimet e biletave për linjat variojnë nga 20,000 VND deri në 50,000 VND. Aktualisht, ka 3 linja kryesore autobusësh që qarkullojnë në ishull:

+ Qyteti Duong Dong – Aeroporti – Bai Vong (skelë).

+ An Thoi – Ham Ninh – Bai Thom.

+ An Thoi – Duong Dong – Ganh Dau.

Sidoqoftë, autobusi ju çon vetëm në stacionin kryesor, dhe nga stacioni në atraksionet do t’ju duhet të merrni me qira një taksi me motor ose taksi. Çmimi i qirasë do të varet nga rruga ku ju vizitoni.

Varkat për të vizituar ishullin

Phu Quoc është i rrethuar nga deti dhe shumë ishuj të vegjël si An Thoi Islands, Mong Tay Island, Mot Island, etj. Këto janë gjithashtu vende tërheqëse për t’u vizituar në Phu Quoc. Pra, si të shkoni në këto ishuj? Mjeti kryesor për të lëvizur këtu është me anije. Mund të marrësh me qira një tren privat ose të kontaktosh kompanitë e udhëtimit për të blerë bileta dhe për të rezervuar turne.

sintetizoni mjetet e transportit kur udhëtoni për në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar

Udhëtim me varkë për të vizituar ishullin e vogël në Phu Quoc

Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni edhe një sërë mjetesh të tjera si marrja me qira e një makine vetë-drejtuese, makinë elektrike ose lloje të tjera të mjeteve të transferimit nga aeroporti ose skela/traget për në qendër dhe anasjelltas.

Rezervoni një paketë turne në Phu Quoc

Për ju që nuk keni shumë përvojë, në mënyrë që të mos shqetësoheni shumë për transportin kur udhëtoni në Phu Quoc, mund të zgjidhni turin e paketës Phu Quoc. Avantazhi i këtyre tureve është se ato përfshijnë të gjitha mjetet e transportit duke përfshirë biletat e avionëve vajtje-ardhje, autobusin në program dhe shërbime të tjera si biletat për shëtitje, vaktet, dhomat moderne të hotelit, transportin e guidave gjatë gjithë udhëtimit. Çmimi i këtyre turneve Phu Quoc varion nga 5.9 milion – 6.7 milion / person.

Nëse nuk doni të kufizoheni në oraret e disponueshme të vizitave, rezervoni një kombinim udhëtimi Phu Quoc. Kjo paketë përfshin biletën e fluturimit vajtje-ardhje në Phu Quoc dhe dhomën e hotelit. Avantazhi i tyre është se ato janë të shpejta, ekonomike dhe me cilësi të lartë, ndërkohë që ju sigurojnë që ju të mund të eksploroni ishullin e perlave sipas dëshirës tuaj.

Më sipër është një përmbledhje e mjeteve të transportit kur udhëtoni në Phu Quoc në mënyrën më të plotë dhe të detajuar. Shpresojmë se ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjidhni automjetin e duhur për udhëtimin tuaj të ardhshëm. Dhe për të bërë udhëtimin për të zbuluar ishullin e bukur në maksimum, shihni artikullin “Bibla nga AZ për vizitorët për herë të parë në Phu Quoc” për të marrë shumë informacione të dobishme!

Thu Trang

Burimi i imazhit: Internet

Postuar nga: Hang Do

Fjalë kyçe: Koleksioni më i plotë dhe më i detajuar i mjeteve të transportit kur udhëtoni në Phu Quoc

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp các phương tiện di chuyển khi đi du lịch Phú Quốc đầy đủ, chi tiết nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy