Tổng hợp đặc sản Long An: Tất cả 12 đặc sản của Long An

Përmbledhja e të 12 specialiteteve të famshme dhe më të paharrueshme Long An të mbledhura nga ne do t’ju ndihmojë nëse jeni një mysafir i largët të përjetoni të gjitha specialitetet e Long An. Nëse jeni një fëmijë i Long An-it larg shtëpisë, do të mund të ktheheni dhe të jeni krenarë për vendlindjen tuaj Long An.

Long An ndodhet në kufirin midis dy rajoneve të Perëndimit dhe Juglindjes. Ky vend i veçantë gjeografik i jep këtij vendi një burim jashtëzakonisht të pasur produktesh. Le të udhëtojmë përsëri me ne në Long An për të parë se çfarë specialitetesh ka ky vend.

Oriz aromatik Cho Dao

Ky oriz aromatik lidhet me historinë e dashurisë besnike të Thom dhe Lua në tokën e Cho Dao. Tek varri i dy personave u shndërrua në një lloj zane që në stinë njerëzit korrnin një aromë aromatike. Nuk e di sa e keqe është, me të vërtetë, me këtë oriz të shijshëm është e vështirë të krahasohet.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Orizi aromatik i Cho Dao është i gjatë, i hollë dhe aromatik kur gatuhet. Karakteristikë është se mesi i kokrrës së orizit është i bardhë qumështi si kokrra e shegës. Në të kaluarën, ky oriz i bukur përdorej edhe për të avancuar mbretin.

Për shkak se është një varietet afatgjatë, duhen 6 muaj për të marrë këto perla aromatike. Orizi aromatik i Cho Dao është ende i çmuar, sepse vetëm kjo tokë mund të rritet. Njerëzit thonë se për shkak se janë rritur në një vend ku ka dashuri mes Luas dhe Thom, ata lëshojnë një aromë kaq të shijshme dhe ekskluzive.

Tortë Long An Tet

Pushimi tet në jug pa banh tet është si ai në veri pa banh chung. Imazhi i një palë tortash tet të zgjatura është rregulluar mjeshtërisht si pjesë e aromës së pranverës në festën Tet.

Në vendin e Long An-it, i cili ka shumë oriz të shijshëm dhe oriz ngjitës, nuk është e vështirë të sjellësh në jetë feta tërheqëse banh tet. Zakonisht, që torta të ketë një ngjyrë të gjelbër tërheqëse, njerëzit e lyejnë me gjethe koriandër, vjollca është gjethe Cam, e kuqe është fruti Gac. Kështu ëmbëlsirat Long An’s Tet janë me ngjyra të bukura, por jashtëzakonisht të sigurta.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Ka edhe raste kur torta mbështillet me oriz ngjitës të qëruar ngjyrë vjollce dhe të butë. Një pjesë tjetër është sepse orizi ngjitës këtu është i skuqur me qumësht kokosi ose kokos të grirë, kështu që farat ngjitëse të orizit janë të vështira për t’u përshkruar pas gatimit. Personi që mbështjell tortën duhet të jetë gjithashtu shumë i aftë për ta mbështjellë atë të rrumbullakët dhe në mënyrë të barabartë në të dy skajet e tortës.

Në ditët e sotme, ëmbëlsira Tet në Long An mund të blihet gjatë gjithë vitit. Një palë ëmbëlsira Long An tet ndjekin hapat e njerëzve që shkojnë kudo si shpirti i pastër e shpirtëror i perëndimorëve që përhapet në të gjithë vendin.

Shalqi Tri i gjatë

Shalqiri Long Tri ka qenë gjithmonë i famshëm për lëkurën e tij të hollë, të ëmbël, pak fara, kështu që nuk thahet dhe rërëzon për një kohë të gjatë. Në ditën e Vitit të Ri, zgjedhja e një pjepri të bukur të rrumbullakët për altar ndonjëherë nuk do të prishë gjithë javën. Pra, megjithëse shalqiri rritet në shumë vende, Long Tri është ende vendi që njerëzit kujtojnë kur duan të gjejnë një pjepër të shijshëm.

Fushat e pjeprit në Long Tri janë rritur për një kohë të gjatë dhe janë të famshme në të gjithë rajonin jo për shkak të varietetit të rrallë të pjeprit. Toka është gjëja kryesore që përcakton emrin e këtij varieteti pjepri. Long Tri ka terren të lartë, toka nuk është e pasur me kalium dhe minerale, kështu që nëse sillni shalqirin këtu për të mbirë, do të siguroheni që çdo frut të jetë i ëmbël dhe i freskët.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Shalqiri Long Tri ka lëkurë të gjelbër të errët, me shkëlqim, fruti i vogël është rreth 2 kg. Kështu që ndonjëherë mjafton vetëm një frut për të ftohur të gjithë familjen. Sot, shalqinjtë Long Tri shiten në shumë vende. Megjithatë, nëse besueshmëria nuk është e lartë, mund të ktheheni në Long An për të vizituar Long Tri dhe për të blerë menjëherë këtë pjepër të famshëm të shijshëm.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp bí kíp kinh nghiệm vui chơi tại bãi biển Hải Thịnh Nam Định

Peshk dhe supë e thartë

Kur shiu i parë i sezonit tërheq farat për të zhytur filizat e rinj në kopsht, kopshti është përsëri i gjelbër. Perimet pas verës duket se mund të lulëzojnë përsëri. Kushdo që ka një pemë tamarindi në shtëpinë e tij do të ketë mundësinë të freskojë sytë për shkak të sythave të gjelbër të gjetheve të reja të marinës. Gati për të kapur një tufë peshku të sapokapur për të gatuar supë të thartë me gjethe tamarindi është jashtëzakonisht e shijshme.

Peshku i madh mund të peshojë deri në 1 kg, por tani është i rrallë, kështu që është vetëm rreth 2 ose 3 gishta. Edhe pse i vogël, mishi i peshkut është shumë aromatik. Tenxherja e supës së peshkut të thartë është gjithashtu shumë e thjeshtë, thjesht të këputësh një tufë me gjethe të reja tamarindi, disa bamje, domate dhe të shtosh një tufë barishtesh është mjaft e shijshme.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Supa e thartë e peshkut në tenxhere është edhe më e shijshme kur ka peshq në sezonin e shumimit. Kaprolli i yndyrshëm i peshkut i zhytur në një filxhan me kripë dhe piper të freskët të grirë ose në një filxhan salcë peshku të papërpunuar me disa feta djegës, njerëzit vazhdojnë të mendojnë dhe nuk duan të heqin dorë nga shkopinjtë e tyre.

Supa e peshkut e thartë është e tillë, megjithëse duket e thjeshtë, sapo ta shijoni do ta mbani mend përgjithmonë.

Suxhuk i freskët

Duke qenë të aftë dhe të zellshëm në punë, duart e njerëzve të gjatë nuk pushojnë kurrë. Kur vjen stina shkojnë në fusha, në fund të stinës mbjellin pemë. Kur kanë kohë të lirë, përpiqen të gjejnë edhe punë për të bërë.

Suxhuk ka lindur ndoshta nga kjo arsye dhe më shpesh në Can Duoc, Can Giuoc. Salsiçet e kuqe, lëkura e shtrirë thjesht duken shumë tërheqëse. Suxhuk i freskët këtu ka një ëmbëlsi tipike perëndimore me një shije të lehtë të thartë. Pasi e kanë përzgjedhur dhe marinuar me kujdes mishin, njerëzit vazhdojnë ta vendosin në guaskë. Zorrët pastrohen tërësisht të bardha si një flluskë e gjatë. Në të kaluarën, ajo zgjidhej me dorë, kështu që duhej të ishte shumë e shkathët dhe e bukur. Tani me një makinë, kjo fazë është relativisht më e butë se më parë.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Salsiçet e freskëta thahen direkt në diell derisa fytyra të thahet dhe mund të përdoret. Njollat ​​e yndyrës kur skuqen ose piqen në skarë janë shkrirë, kështu që nuk shkaktojnë mërzitje që njerëzit të shijojnë.

Pothuajse çdo stinë kur vizitoni Long An, mund të shihni salcice që lëkunden nga era, por mbi të gjitha, gjatë Tet. Turistët papritmas bien në dashuri me këtë vend për shkak të ngjyrës së kuqe ose për shkak të ngrohtësisë së perëndimorëve që i japin të gjitha në çdo sallam herë pas here.

Go Den verë bazë

Gjatë periudhës koloniale franceze, për shkak se donin të monopolizonin biznesin e verërave, francezët ndaluan njerëzit tanë të gatuanin verë. Megjithatë, njerëzit e Go Den gatuajnë fshehurazi dhe e fshehin atë në korijet larg shtëpisë. Emri i verës Go Den është emëruar që atëherë.

“Hani copa pranverë në Thu Duc, pini verë Ben Luc Go Den”

Thënia e njohur e jugorëve është kaq e shkurtër, por mjafton të dimë se sa e shijshme është vera Go Den. Delicious Go Den i bën zemrat e njerëzve jo vetëm për shkak të shijes, por edhe nga mendja e prodhuesit të verës. Orizi ngjitës për t’u gatuar është oriz ngjitës aromatik, orizi ngjitës me tharmë dhe orizi ngjitës i patës duhet të zgjidhen “të pastër” pa asnjë kokërr orizi. Më pas zhyteni deri në ditën e shtatë dhe më pas silleni të gatuhet me majanë tradicionale kineze.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Pas gatimit, ruajeni verën në një tenxhere të mbyllur dhe më pas futeni në pellg për më shumë se 100 ditë përpara se të mund të përdoret.

Njohësit e verës thonë se nëse vera tundet lehtë, vera është shkumëzuese dhe e ndarë në 3 shtresa dhe duhet shumë kohë për t’u shkrirë, atëherë është vera origjinale. Gota e verës Go Den nuk shfaqen vetëm në mbledhjet e përvjetorit, por edhe si një dhuratë mikpritëse nga djali i Long An për udhëtarët nga e gjithë bota.

Fruti i dragoit Chau Thanh

Duke iu referuar vendit ku gjenden frutat e shijshme të dragoit të Perëndimit, është e pamundur të humbasësh Long An. Fruti i dragoit këtu rritet kryesisht në Chau Thanh. Ishte një kohë kur ky frut i ëmbël u kurorëzua mbretëreshë dhe njerëzit e dëgjonin atë kudo.

Nëse mund të krahasohet, kopshtet e frutave të dragoit janë si një destinacion mini turistik. Çdo shtyllë e frutave të dragoit është në vend, krahët e shtrirë për të bërë shenjë. Ejani të blini lule, lule të mëdha që janë çuditërisht të bukura.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Fruti i dragoit zakonisht piqet deri në 3 herë për të arritur kulmin e lëngut. Kjo është arsyeja pse shumë turistë duan të kthehen në Long An për të ngrënë këtë sezon të tretë të frutave të pjekur të dragoit. Fruti i dragoit Chau Thanh kur piqet, ka lëkurë me shkëlqim, gjemba të gjata jeshile, mish gështenjë dhe shumë ujë. Chau Thanh aktualisht ka dy lloje të frutave të dragoit të kuq dhe të bardhë. Me ngjyrën e tij të kuqe tërheqëse, kohët e fundit, frutat e dragoit me mish të kuq janë bërë dhuratë për turistët sa herë që vizitojnë Long An.

Kikirikë Duc Hoa

Duc Hoa është vendi me zonën më të madhe të rritjes së kikirikut në Long An. Kikirikët këtu janë të famshëm, kështu që kushdo që vjen këtu dëshiron t’i sjellë përsëri si dhurata miqve.

Kikirikët Duc Hoa kanë një guaskë të fortë mëndafshi që përqafon farat e bardha brenda. Aty ku kikirikët janë mesatarisht të yndyrshëm, jo ​​të yndyrshëm dhe të ashpër, dhe lëkura e mëndafshtë është e hollë dhe e ashpër. Këto fasule të vogla mund të përpunohen në pjata të panumërta të shijshme. Pjekni shpejt, zieni… me stil, gatuani çaj, bëni gjalpë kikiriku ose dekoroni sallatat e pjekura në skarë më tërheqëse.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Kur shkurret e kikirikut janë poroze, toka rreth rrënjëve është një sinjal për sezonin e kikirikut që do të vijë. Çdo rrënjë është e fshehur me fara të bardha të lyera me dhe, por është një specialitet që është e vështirë të injorohet kur vizitohet dikur Long An.

Peshku me kokë gjarpëri

Kopshtarët shpesh i thonë njëri-tjetrit se nëse dëshironi një pjatë të shijshme që kënaq të gjithë, peshku i pjekur në skarë është një zgjedhje tërheqëse.

Peshku me kokë gjarpri duhet vetëm të pastrohet dhe më pas të hellet me shkopinj bambuje, të rreshtohet në një vijë të gjatë dhe më pas të mbulohet me kashtë të pjekur në skarë. Aftësia e bukëpjekësit është ta mbulojë me kashtë vetëm një herë. Kur kashta sapo është djegur, është edhe koha kur peshqit tundin bishtin drejt qiellit.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Ky “baby first” është gjithashtu shumë miqësor. Pra, nëse është në mes të një dite fushore, një festë me pije pa ushqim ose një festë e përzemërt familjare… është gjithmonë e përshtatshme të shikosh.

Peshku me kokë gjarpri i pjekur në skarë rrotullohet me perime, vermiçeli, letër orizi ose hahet direkt me salcë tamarindi, salcë peshku ose kripë djegës. Pavarësisht se sa të zellshëm janë darkuesit, si çdo fibër mishi i bardhë, ata i nxisin njerëzit që t’i fusin menjëherë në gojë.

Can salcë peshku Giuoc

Në të kaluarën, prangat ishin një delikatesë e fëmijëve të varfër. Çdo ditë kur uji nxiton drejt lumit, buzë kanalit, ka një kovë me pranga zvarritëse. Supë me perime të gatuara, petët e gatuara me vermiçel i bëjnë njerëzit të fërkojnë gjuhën. Por nëse dëshironi ta mbani për një kohë të gjatë, është e shijshme të bëni salcë peshku. Prandaj, kur vijnë në Long An për të vizituar Can Giuoc, njerëzit magjepsen nga kjo pjatë e shijshme me salcë peshku.

Edhe pse receta është e reduktuar, kërkon shumë kohë. Gaforret e freskëta bëhen pure dhe thahen në diell për rreth 3 deri në 4 ditë. Shtrydhni lëngun dhe lëreni të thahet derisa të trashet. Salca e peshkut me ekspozim të mjaftueshëm ndaj diellit do të jetë mesatarisht fleksibël, jo shumë e thatë dhe jo shumë e pastruar.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Salca e peshkut vendoset në një kavanoz të mbyllur deri në 3 4 muaj. Ngjyra e salcës së peshkut të lakuar, edhe pse e errët, nuk bie në sy, por ka një amëz të pasur të ëmbël. Besojmë se secili prej nesh kur shijon salcën e peshkut do të kujtojë gjithmonë shijen e këtij lumi.

Mish derri turshi

Mishi i derrit turshi është një pjatë e njohur në shumë rajone. Megjithatë, çdo vend ka variacione të ndryshme në shije, duke krijuar diversitetin dhe veçantinë e kësaj pjate.

Njerëzit shpesh zgjedhin derra të pjekur që janë të lirë të kenë mish të fortë, të ëmbël dhe më pak të holluar me ujë. Pas përzgjedhjes së mishit, ai pritet hollë dhe marinohet, pastaj shtresa e jashtme e veshit të artë është aromatik. Thithni mishin në një kavanoz të pastër me gjethe guava ose gjethe të gërvishtura për 3 deri në 4 ditë që të mund ta përdorni.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Në Perëndim, mishi i derrit turshi përdoret shpesh me gjethet e kajsisë, karafilit, gonxheve të mangos, karafilit, gjetheve të fikut… Rrotullimi i disa fetave mishi të mbuluara me dëgjim futet mjeshtërisht në perimet jeshile, duke i bërë njerëzit të pyesin veten se kur do të lodhen. dorë.

Pastë karkalecash Giuoc

Të shkosh në Perëndim është si të kthehesh në kryeqytetin e salcës së peshkut. Edhe pse jo aq e famshme sa salca e peshkut Chau Doc, salca e peshkut Long An është gjithashtu e famshme në të gjithë rajonin.

Për shembull, në Can Giuoc, ekziston një pjatë me paste karkalecash, të cilën kushdo që e viziton dëshiron të blejë një ose dy kavanoza si dhuratë. Nëse dëshironi të jeni të shijshëm dhe të keni një ngjyrë të kuqe të bukur, duhet të zgjidhni karkaleca të mbushura me tulla. Prisni fundin e bishtit të njomur me alkool dhe më pas fërkojeni. Kjo fazë kërkon që punëtori të jetë shumë i fortë për të hequr lëvozhgën e karkalecave. Mishi i butë dhe i kuq mund të thahet për më shumë se gjysmë muaji dhe mund të përdoret.

duke përmbledhur specialitetet e gjata një: të 12 specialitetet e gjatë an

Në ditët dembelë kur shkoni në treg, mund të sillni pastë karkalecash për të skuqur disa copa mishi të yndyrshëm për të ngrënë oriz. Ose më fshatare, shtoni disa feta djegës dhe hani me mango jeshile, tamarindi është i shijshëm “e ashpër”.

Imazhi: Internet

Postuar nga: Një Hoang

Fjalë kyçe: Përmbledhje e specialiteteve Long An: Të 12 specialitetet e Long An

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp đặc sản Long An: Tất cả 12 đặc sản của Long An . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy