Tổng hợp đặc sản Tuyên Quang: Tất cả 18 đặc sản của xứ Tuyên

Përmbledhja e të 18 specialiteteve të Tuyen Quang që kemi përpiluar do t’u japë lexuesve një vështrim të detajuar të specialiteteve të Tuyen Quang.

Tuyen Quang ndodhet në zonën qendrore të veriperëndimit. Ky vend nuk është vetëm i pajisur nga natyra për shumë peizazhe simpatike, por edhe djepi revolucionar i kombit. Përveç kësaj, diversiteti i grupeve etnike e ka ndihmuar Tuyen Quang të ketë më shumë ngjyra kulturore.

Poç jen për proshutë

Nuk është e natyrshme që kur njerëzit përmendin Ham Yen, njerëzve u kujtohet portokalli. Gjëja portokalli e fshehur brenda lëkurës së ashpër, pjesë-pjesë si një copë enë, është një karafil me lëng të verdhë. Pra, askush nuk e pyet veten kur enët Ham Yen janë në top 10 frutat më të shijshëm në Vietnam.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Portokallet këtu janë të ndryshëm nga vendet e tjera për sa i përket shijes dhe përmbajtjes së lëndëve ushqyese, ndoshta për shkak të burimit të tokës dhe vendndodhjes ku rritet. Pemët e portokallit Ham Yen rriten në malet e larta, lahen me ujë në rrjedhën e sipërme dhe shpërndahen në diell dhe erë natyrale.

Enët me proshutë yen janë certifikuar si një markë e shijshme dhe pastërtisë. Pra, nëse keni mundësinë të vizitoni Tuyen Quang, mos kini frikë të blini disa portokall si dhuratë.

Tortë ngjitëse orizi me vezë milingonash

Këto dy pjata në dukje të papajtueshme janë bërë specialiteti i të gjithë rajonit: tortë ngjitëse me oriz me vezë milingonash. Nëse dëshironi të hani këtë tortë, mund të shkoni në Tuyen Quang vetëm në pranverë. Për shkak se kjo është stina kur milingonat e zeza rriten shumë, vezët janë gjithashtu më të mirat.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Vezët e bardha qumështore skuqen me mjeshtëri dhe kaliten sipas shijes. Orizi ngjitës i lartë përdoret si kore për të mbuluar mbushjen e vezëve të milingonave të skuqura. Njerëzit tay shpesh përdorin gjethe fiku që nuk janë shumë të vjetra për të mbështjellë ëmbëlsira.

Në ditët e sotme milingonat e zeza janë pakësuar gradualisht, kështu që mbushja mund të përzihet me mish derri, susam, kikirikë… por shija e ëmbël origjinale e kekut nuk i ka humbur. Ëmbëlsira ngjitëse me oriz me vezë të milingonave hahen më mirë kur janë ende të nxehta.

Mish derri i zi

Derri i zi Na Hang – Tuyen Quang është fillimisht një racë kullosëse, kështu që mishi është shumë i ëmbël dhe i fortë. Ka një sasi të ekuilibruar yndyre dhe të dobët, kështu që është shumë popullor. Derrat e zinj peshojnë shumë, vetëm rreth 45-55 kg.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Ky derr me pamje të zezë është gjithashtu i famshëm për shijen e tij të shijshme kur gatuhet me pak ujë dhe lëkurë krokante. Në varësi të preferencave tuaja, ju mund ta përpunoni mishin në shumë pjata të ndryshme si p.sh. i skuqur me role, i pjekur në skarë me galangal, i pjekur në skarë me pesë shije ose më e famshmja, mish i thartë.

Mishi i zi i derrit rritet kryesisht në fshat me ushqime natyrale. Pra, turistët janë më të interesuar dhe zgjedhin këtë specialitet për shkak të pastërtisë së tyre.

Misri i ngjitur Soi Lam

Misri (misri) është një dhuratë e njohur e tortës për fëmijërinë e shumë njerëzve. Edhe pse forma është e njëjtë, misri i rritur në shumë vende ka shije të ndryshme. Misri ngjitës në Soi Lam është një shembull. Kjo drithë e shkëlqyeshme, madje edhe një herë iu paraqit mbretit aq e shijshme sa të gjithë donin ta hanin një herë.

Misri ngjitës Soi Lam është i shijshëm për shkak të pastërtisë së tij dhe jo hibridizimit. Bimët e misrit që mbajnë flamurin e fitores dhe rriten në zona të izoluara lumore janë gjithmonë varietete të pastra. Njerëzit kultivojnë misër këtu, me sa duket falë ujit të freskët nga lumi Lo, i cili është i ngarkuar me aluvione.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Njerëzit lavdërojnë misrin ngjitës në këtë zonë, misri është i vogël, bërthama është e ëmbël dhe uji është i zier, dhe farat zihen në hije. Misri ngjitës Soi Lam ka shije të ëmbël, me mish, të ftohtë. Misrin mund ta shijoni me shumë pjata të ndryshme: misër i zier, misër i pjekur në skarë, oriz ngjitës misri, çaj misri…

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những tiện ích nổi bật tại Vinpearl Hội An Resort

Sallatë me peshk lumi

Lumi Lo lanë butësisht njerëzit e Tuyen Quang dhe është gjithashtu një vend me një burim të bollshëm ushqimesh deti. Kushdo që ka ardhur në lumin Lo ka dëgjuar ndonjëherë për peshkun që befas ka shijen e tij të veçantë.

Sallata e peshkut të lumit Lo është e njohur sepse është një kombinim i thartë, pikant, i kripur dhe i ëmbël me një mënyrë unike përpunimi. Mish peshku i përpunuar paraprakisht i njomur në veshët e thartë. Dëgjimi shërbehet me kocka peshku të pjekur në artë të grimcuar. Salca e zhytjes për sallatën e peshkut në lumin Lo nuk mund të jetë e plotë pa farat e lopatës.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Duke marrë një copë peshk të bardhë dhe duke e rrotulluar nëpër vesh, duket sikur e gjithë aroma e malit është e përfshirë në të. Nuk është çudi që njerëzit nuk e mbajnë mend këtë sallatë peshku të veçantë kur janë larg.

Salcë peshku në fushë Chiem Hoa

Në Chiem Hoa, pothuajse çdo familje ka një kavanoz me pastë peshku në fushë. Salca e peshkut duket të jetë e thjeshtë, por vetëm në rajonin Chiem Hoa mund ta bëjë këtë aromë unike.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Nëse dëshironi të jeni të shijshëm, duhet të zgjidhni krapin e rrumbullakët me yndyrë. Nëpërmjet fazave të sofistikuara të përpunimit, inkubimi i peshkut është më i rëndësishmi. Peshku përzihet me oriz ngjitës të fermentuar, gjethe maja të kuqe, kërcell bambuje, gjethe betel, kripë dhe ujë. Normalisht, salca e peshkut Chiem Hoa duhet të inkubohet për 10 muaj përpara se të përdoret.

Salca e përfunduar e peshkut është burgundy, orizi ngjitës nuk është i thyer dhe peshku është i plotë. Kjo pjatë speciale me salcë peshku me perime ose e shërbyer me oriz lam është e mrekullueshme.

Tortë me gjemba Chiem Hoa

Torta Chiem Hoa gai zakonisht bëhet me rastin e muajit të 7-të hënor për të adhuruar paraardhësit. Kjo është gjithashtu një tortë me një traditë të gjatë të popullit Tay në Tuyen Quang.

Torta Gai zakonisht mbështillet me gjethe të thata bananeje, kështu që kur gatuhet dhe gatuhet, ajo ende ruan ngjyrën e saj të argjendtë të artë. Për ta bërë torta të ketë një ngjyrë të zezë karakteristike, njerëzit Tay bluajnë gjethe kërpi të përziera me oriz ngjitës lulesh të verdhë ose oriz ngjitës aromatik. Pas tortës së zezë me shkëlqim, të mbushur me susam të bardhë, gjenden bishtaja aromatike, yndyra me sheqer dhe fibra të ëmbla dhe të yndyrshme kokosi.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Torta me gjethe Chiem Hoa gai është gjithashtu një vend për gratë Tay për të treguar zgjuarsinë e tyre. Sa më e rrumbullakët të jetë torta, sa më e errët të jetë torta, aq më i sigurt është paketuesi, delikat në çdo detaj.

Fidanet e thara të bambusë Tuyen Quang

Fidanet e bambusë janë një pjatë e njohur për shumë njerëz. Në çdo fshat, njerëzit mund të ftojnë njëri-tjetrin disa shkopinj me fidane të ëmbla bambuje. Por lastarët e tharë të bambusë Tuyen Quang janë një shije shumë e ndryshme që të gjithë duan ta shijojnë.

Fidanet e thara të bambusë këtu pastrohen, zihen dhe thahen nga dielli dhe era. Fidanet e zgjedhura të bambusë janë zakonisht lastarë bambuje, fidane të rinj bambuje në pyjet e egra të bambusë. Shumica janë fidane të rinj bambuje që janë tharë, kështu që nuk do t’ju duhet të humbni asgjë.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Fidanet e thara të bambusë Tuyen Quang janë më të mirat në mesin e fidaneve të bambusë, sepse janë të ëmbël, aromatik dhe jo të hidhur. Më i famshmi është ndoshta lastarët e trashë, të fortë, të dendur dhe të butë të bambusë nga gjuha e derrit. Fidanet e bambusë Tuyen Quang sjellin lëng peshku, gatuajnë role derri, ziejnë … të gjitha i bëjnë njerëzit të hutuar dhe të mos harrohen.

Tham Khảo Thêm:  [Tổng Hợp] Danh Sách Taxi Trên Địa Bàn Hạ Long, Quảng Ninh [MỚI 2022]

Na Hang verë misri

Duke ardhur në Na Hang, përveç gjellës së derrit të zi, njerëzit derdhin kupën e mirënjohjes në verën e famshme të misrit.

Vera e misrit Na Hang është bërë nga misri ngjitës malor i gatuar me tre anë dhe i gatuar me maja. Duhet të prisni që misri të ftohet ose vera do të thahet. Inkuboni për 2 ditë e 2 netë për të zgjuar aromën. Më pas vazhdoni këtë pjesë në kavanoz, kavanoza 15 -20 është gati për të bërë verë.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Banorët e Tuyen Quang thonë se nëse duan të jenë të shijshëm, duhet të zgjedhin dru zjarri për të gatuar dhe të përmbahen nga shumë gjëra. Vera e misrit Na Hang është krenaria e këtij rajoni malësor. Nuk është vetëm pasioni në punë, por edhe mundi që ata bëjnë në çdo pikë verë.

Tortë Khao

Torta Tuyen Quang bëhet me rastin e Vitit të Ri Hënor. Ëmbëlsira katrore të mbështjellë me letër shumëngjyrëshe me shkëlqim vendosen solemnisht në altarin e gjyshërve. Ëmbëlsira janë gjithashtu një tortë që fëmijët e duan shumë.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Korja është bërë nga miell orizi ngjitës me sheqer shap. Mbushja zakonisht ka dy lloje mbushjesh me mish yndyror dhe kikirikë. Pasi vendosim mbushjen në mes të kekut, shtypet fort në formë kubike.

Kur hahet, keku ka një shije të lehtë të ëmbël, brumi është i thatë por shkrihet shpejt në gojë. Pas saj është një shtresë mbushjesh yndyrore që përzihen të gjitha së bashku për të formuar një pjatë unike për sa i përket shijes.

Orizi Lam është një pjatë ekskluzive me oriz e popullit veriperëndimor. Vetëm nga tubat e rinj të bambusë dhe orizi ngjitës malor, njerëzit e Tuyen Quang kanë krijuar këtë pjatë të shijshme që mahnit kaq shumë njerëz. Fjala “lam” në tajlandisht do të thotë i pjekur në skarë mbi një zjarr me qymyr.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Njerëzit zgjedhin orizin ngjitës malor dhe ujin e burimit për ta vendosur atë në tubin prej bambuje. Pjekja e orizit duhet të zhvendoset nga larg në afër, në mënyrë që orizi i gatuar të mos jetë i butë ose i butë. Kur të piqet, çdo tub bambu do të pritet në copa të madhësisë së një kafshimi.

Kur gatuhet, orizi ngjitës ngjitet në një bllok si një tub bambuje. Era e orizit ka një shije delikate të tapës, e cila është e ëmbël nga zemra. Orizi Tuyen Quang lam i shërbyer me peshk të tharë ose peshk të pjekur në skarë dhe një filxhan kripë është i mrekullueshëm.

Mish roje kuzhine

Mishi i gatuar ose mishi i tharë është në fakt vetëm një formë e ruajtjes së mishit që tajlandezët ta përdorin gradualisht. Gradualisht, kjo pjatë u bë e njohur dhe u bë specialiteti që është sot.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Tajlandezët shpesh zgjedhin copën më të mirë të mishit, e presin në copa nga kyçi i dorës, e marinojnë dhe e vendosin në raftin e tharjes. Mishi i rojeve të kuzhinës do të humbasë një pjesë të aromës së malit nëse nuk ka arra mac Khen. Mishi mund të thahet në shumë mënyra si zjarri dhe tymi, tharja në diell. Nëse përdoret menjëherë, mund të thahet mesatarisht në mënyrë që pjesa e brendshme të jetë ende pak e lagur. Nëse dëshironi ta mbani më gjatë, lëreni kohën e tharjes të zgjasë.

Mishi i gatuar zakonisht bëhet nga kafshë shtëpiake dhe kafshë të egra. Çdo lloj u jep përdoruesve një përvojë interesante në lidhje me këtë pjatë unike.

Oriz ngjitës me pesë ngjyra

Orizi ngjitës pesëngjyrësh është një pjatë e grupit etnik Tay me rastin e Vitit të Ri. Njerëzit Tay në Tuyen Quang besojnë se mjedrat shumëngjyrëshe do të simbolizojnë prosperitetin e tyre.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Farat e orizit ngjitës malor ose orizi ngjitës me lule të verdhë zgjidhen për ta bërë orizin ngjitës të fortë, shumë fleksibël dhe aromatik. Mjedra të ylberta që bien në sy, të lyera tërësisht nga bimë natyrale. Nga pema e digës, e zezë, shafran i Indisë, gjethes së xhenxhefilit… dhe luleve të egra, gjella ngjitëse e orizit ka aromën e bashkuar të malit.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp cách làm sinh tố chanh leo chuẩn vị, mát lạnh

Orizi ngjitës me pesë ngjyra është gjithashtu një simbol i pesë elementëve në parajsë dhe tokë. Banorët e Tuyenit besojnë se ngrënia e këtij orizi ngjitës në festën Tet do t’u sjellë fat dhe prosperitet atyre që e shijojnë atë.

Suxhuk me burim mineral

Suoi Mineral Sausage është bërë nga mishi i derrit të zi. Mishi i marinuar futet në zorrët e derrit të zi. Produktet e gatshme thahen në diell dhe më pas thahen në kuzhinë.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Suoi Mineral Salsiçe kur thahet ka një ngjyrë të kuqe karakteristike, derri i zi është i fortë dhe aromatik me erëza pylli. Është një ushqim i konservuar për përdorim gradual, kështu që në çdo rast që vizitoni Tuyen Quan mund ta sillni këtë pjatë si dhuratë.

Xuan Van hurmë pa fara

Hong Xuan Van është një frut i famshëm i shijshëm i Tuyen Quang. Sa herë në pjekurinë e trëndafilit, tregtarët ftojnë njëri-tjetrin se ku ta mbledhin këtë hurmë pa fara.

Hurma pa fara Xuan Van ka një lëkurë të lëmuar, pak njolla, një ëmbëlsi të mprehtë dhe një aromë shumë tipike lokale. Kjo është një bimë e lehtë për t’u rritur, rezistente ndaj sëmundjeve, kështu që duket se çdo shtëpi në Xuan Van ka hurma pa fara “si pasuri”.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Njerëzit e Xuan Van janë më se të lumtur të dinë se jo çdo lokalitet mund të kultivojë këtë varietet të çmuar trëndafili. E njëjta tokë dhe klimë janë të favorshme, por vendet e tjera mund të kthehen në hurmë me fara menjëherë.

Rosë pagur Minh Huong

Ky është një specialitet unik në Tuyen Quang dhe është njohur nga Zyra Kombëtare e Pronësisë Intelektuale.

Femra e pagur Minh Huong ka pendë me vija të verdha dhe këmbë të shkurtra. Meshkujt janë të rrumbullakët, blu në krahë dhe qafë. Rosat e pagurit këtu rriten rreth përroit, ndaj quhen edhe rosat e përroit. Me të njëjtin burim ushqimor natyral, mishi është i përtypur, aromatik, me pak yndyrë dhe ka një përqindje të lartë të ligët.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Pjatat nga paguri i rosës Minh Huong janë aq të shijshme sa hynë në 100 specialitetet më të mira vietnameze 2016.

Çaji Tuyen Quang

Tuyen Quang ka një zonë shumë të madhe për kultivimin e çajit dhe cilësia është po aq e mirë sa çaji Thai Nguyen.

Çaji Tuyen Quang është i famshëm për çajin e zi, çajin e zanave, çajin e tharë etj. Çaji këtu është i fermentuar natyrshëm, kështu që ka një aromë të veçantë që është shumë jeshile. Sythat e rinj të çajit mblidhen dhe përpunohen me dorë. Pra, mund të thuhet se çaji Tuyen Quang është i pastër nga lëndët e para deri te produktet e gatshme.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Çaji Tuyen Quang është aromatik, i hidhur pas pirjes, pastaj shija e ëmbël mbetet në qafë. Të shijosh çajin Tuyen Quang është njësoj si të soditësh shtëpinë eterike, longan së bashku në këtë jetë

Mishi i thartë

Mishi i thartë Tuyen Quang është bërë nga njerëzit Dao Tien nga mishi i zi i famshëm i këtij vendi.

Njerëzit Dao Tien zgjedhin mishin më të mirë të kalitur me kripë dhe oriz të ftohtë. Ky është edhe faktori që ndihmon mishin të ketë një shije të theksuar të thartë. Mishi i thartë inkubohet për 5-15 ditë dhe mund të shijohet.

Specialitete të përgjithshme Tuyen Quang: të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Mishi i thartë Tuyen Quang kur hahet ka një shije të butë të thartë, yndyrë krokante me yndyrë dhe lëkurë të përtypur të dobët. Kjo pjatë shpesh shërbehet me perime të papërpunuara dhe është një pjatë e shijshme që njerëzit e Dao Tien e përdorin për të trajtuar mysafirët në raste të veçanta.

Imazhi: Internet

Postuar nga: Tan Pham

Fjalë kyçe: Përmbledhje e specialiteteve Tuyen Quang: Të 18 specialitetet e Tuyen Quang

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp đặc sản Tuyên Quang: Tất cả 18 đặc sản của xứ Tuyên . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy