Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Kenya: visa, vé máy bay, ăn ở

Nëse vendet evropiane tërheqin turistët me luksin dhe shkëlqimin e tyre, kur bëhet fjalë për Afrikën, menjëherë mendojmë për natyrën e egër, me kafshë të rralla. Nëse jeni dikush që pëlqen të eksplorojë tokat e egra natyrore dhe kulturën unike dhe unike të popujve dhe fiseve në Afrikë, atëherë ejani në Kenia. Mos u shqetësoni nëse kjo është hera juaj e parë që vini në këtë vend sepse BlogYeuPhuot do të ndajë me ju përvojat më të sigurta dhe më të përshtatshme të udhëtimit në Kenia të vetë-mjaftueshme në 2022.

Katalogu i përmbajtjes

Përvoja e udhëtimit në Kenia 2022 e vetë-mjaftueshme, e lirë

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Kenia – një vend me peizazhe të egra natyrore dhe shumë veçori unike kulturore

Gjërat për të sjellë kur udhëtoni në Kenia

Çfarë duhet të merrni kur udhëtoni në Kenia? Kenya Airlines lejon udhëtarët të sjellin 30 kg bagazhe, por e gjithë distanca e udhëtimit të turistëve është në një automjet me 7 vende, kështu që duhet të mendoni ta sillni atë të lehtë, mundësisht nën 15 kg. Duhet të sillni një çantë të butë, në vend të një valixhe të fortë, për paketim të lehtë.

Mos harroni të sillni gjërat thelbësore të tilla si spërkatja e insekteve, ilaçet bazë dhe trajtimi personal. Duhet të zgjidhni rroba të lehta, këpucë sportive. Kamera duhet gjithashtu të zgjedhë një të mirë që mund të zmadhojë shumë. Gjithashtu, mos harroni të merrni me vete kufje, një kartë memorie të madhe dhe një karikues me 3 këmbë.

Kur është sezoni më i mirë për të udhëtuar në Kenia?

Sipas përvojës së udhëtimit kenian, koha më e mirë për të filluar udhëtimin tuaj është nga korriku deri në tetor çdo vit. Kjo është koha më e mirë për të vizituar Kenian. Arsyeja është sepse në këtë kohë, do të dëshmoni pamjen madhështore dhe spektakolare që shihni shpesh në Discovery Channel: Miliona kafshë të egra si bualli, zebra, dreri, dhia e egër… Lumenjtë migrues shmangin të ftohtin dhe i rezistojnë sulmit. të luanëve, leopardëve, krokodilëve gjatë rrugës.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Koha më e mirë për të vizituar Kenia është nga korriku deri në tetor çdo vit

Kenia ka një klimë tropikale, zona bregdetare ka mot të nxehtë dhe të lagësht, ndërsa në brendësi është mjaft e thatë dhe e freskët. Periudha më e nxehtë në Kenia është nga shkurti në mars dhe më e ftohta është nga korriku në gusht.Klima e Kenisë është mjaft e veçantë me 2 sezone me shi: Sezoni i gjatë i shirave ndodh nga prilli në qershor, dhe sezoni i shkurtër i shirave është nga tetori në dhjetor.

Këshilla për aplikimin për një vizë turistike në Kenia shpejt dhe me lehtësi

Kushti që ju të mund të vendosni këmbën në Kenia është një vizë. Deri më tani, Vietnami është ende një vend pa viza kur udhëtoni në Kenia, por ka shumë përparësi kur bëhet fjalë për procedurat dhe dokumentet e vizave.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp các phòng vé Korean Air tại Hà Nội uy tín nhất

Në vijim, përvoja e udhëtimit në Kenia do t’ju këshillojë për procedurat e nevojshme kur aplikoni për vizë:

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Udhëzuesi më i shpejtë për vizën turistike në Kenia

Aktualisht nuk ka ambasadë apo konsullatë keniane në Vietnam, kështu që ju mund të aplikoni direkt në kufi, aeroportin e Kenias ose ambasadat e njëkohshme në vende të tjera. Procedura është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë, tarifa e aplikimit për vizë është 50 USD. Sidoqoftë, një pikë e veçantë dhe interesante kur aplikoni për një vizë turistike Kenia në aeroportin NBO është se mund të merrni një zbritje.

Udhëzime për vaksinimin përpara se të udhëtoni në Kenia

Përveç vizës, duhet të vaksinoheni edhe kundër etheve të verdha përpara se të udhëtoni në Kenia, Afrikë. Ky është një rregull i detyrueshëm që duhet të ndiqni. Ju mund të shkoni në Qendrën Ndërkombëtare të Mjekësisë Parandaluese në 70 Nguyen Chi Thanh (Hanoi) ose 699 Tran Hung Dao (Qyteti Ho Chi Minh) për të marrë këtë vaksinë.

Përveç kësaj, ju duhet të injektoni rreth 10 ditë përpara kohës së nisjes në mënyrë që vaksina të krijojë antitrupa. Dhe kur të shkoni, mos harroni të sillni certifikatën tuaj të vaksinimit, përndryshe nuk do të mund të hyni në Kenia.

Mënyra më e përshtatshme dhe ekonomike për të kaluar në Kenia

*** Si të udhëtoni në Kenia nga Vietnami? Biletat e avionit për të udhëtuar në Kenia

Ka shumë linja ajrore që operojnë linja Vietnam – Kenia, sipas përvojës së përshtatshme dhe të lirë të udhëtimit në Kenia, opsioni më i mirë për ju është të fluturoni direkt nga Aeroporti Ndërkombëtar Noi Bai (Hanoi). ) në Aeroportin Ndërkombëtar NBO (Kenia) nga Boeing 787.

Ky fluturim ka një frekuencë prej 3 fluturimesh/javë dhe nis në orën 1 të mëngjesit, tarifa është rreth 1000 USD (me taksa). Prandaj, duhet të mbërrini në aeroport në mbrëmje për të kontrolluar hyrjen dhe për të mos humbur fluturimin.

Qyteti Ho Chi Minh nuk ka një fluturim të drejtpërdrejtë për në Kenia, kështu që ju mund të fluturoni në Hanoi ose në Tajlandë (transit në Bangkok) për të fluturuar në Kenia. Fluturimi Bangkok – Kenia niset në orën 0:35, kështu që duhet të rezervoni një biletë për në Tajlandë në mënyrë që 2 orët e fluturimit të mos jenë shumë afër njëra-tjetrës (sepse duhet të kaloni ende procedurat për të hyrë/dalur nga Tajlanda dhe për të blerë një biletë ). Gjithashtu, mos harroni të përgatisni një vizë Thai nëse vendosni të kaloni tranzit në Bangkok.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Aeroplanët janë mjeti i transportit për në Kenia

*** Mënyrat për të lëvizur dhe vizituar Kenia

+ Me aeroplan: Nëse atraksionet e famshme dhe atraksionet turistike në Kenia që keni ndërmend të shkoni, ndodhen në zona që janë qindra kilometra larg njëra-tjetrës, përvoja e vetë-mjaftueshme dhe e lumtur e udhëtimit Kenian ju rekomandon të shkoni me aeroplan. Për shkak se rrugët në Kenia janë shumë të këqija, trenat funksionojnë vetëm në qytetet kryesore. Prandaj, avioni është zgjidhja më e mirë për destinacionet e udhëtimit në distanca të gjata. Ju mund t’i kërkoni recepsionistit të hotelit të rezervojë biletat në internet.

+ Me autobus dhe Matabu: Megjithëse Kenia ka një sistem të zhvilluar mirë të autobusëve në distanca të gjata, por për shkak se rrugët në Kenia janë shumë të këqija, ka shumë grabitës makinash dhe aksidente, kështu që nuk është një zgjedhje e mirë. Nëse dëshironi të merrni autobusin këtu, shkoni me një kompani me reputacion të autobusëve në transportin e pasagjerëve në distanca të gjata, si Citi Hoppa. Tarifa për këtë linjë ajrore është 0,66 dollarë.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những quán ăn ngon trên đường từ Đà Nẵng đến Nha Trang

Përndryshe, ju mund të zgjidhni edhe Matatu, një minibus që funksionon në rrugë të shkurtra për itinerarin tuaj të udhëtimit, nëse atraksionet tuaja janë afër njëra-tjetrës.

+ Me tren: Hekurudha Kenia – Ugandë është një nga hekurudhat më të famshme në botë. Sidoqoftë, sipas përvojës së udhëtimit të vetë-mjaftueshëm të Kenias, udhëtimi i përshtatshëm dhe i sigurt, nuk duhet të përdorni këtë lloj automjeti sepse lëviz jashtëzakonisht ngadalë dhe shpesh vonohet.

+ Me xhip ose makinë: Në Kenia, mund të marrësh me qira një makinë Jeep ose vetë-drejtuese për të vizituar dhe udhëtuar me lehtësi në Kenia. Sidoqoftë, duhet të punësoni një partner ose të keni një hartë në dorë nëse nuk doni të humbni në Kenia. Qiraja e makinave qendrore është një nga kompanitë me reputacion të makinave me qira në Kenia.

Ku të qëndroni kur udhëtoni në Kenia? Hotele të sigurta dhe cilësore në Kenia

Ashtu si destinacionet e tjera të famshme turistike në botë, Kenia ka një sistem të zhvilluar mirë hotelesh, motelesh, konviktesh, qëndrimi në shtëpi… Në varësi të kushteve dhe nevojave tuaja, ju mund të zgjidhni për vete një hotel nga të përballueshëm në të klasit të lartë me çmime nga 300,000 VND – 85,000,000 VND/dhomë. Nëse qëndroni për një kohë të gjatë, mund të negocioni për të ulur çmimin.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Konsultimi i rezervimit të hoteleve në Kenia të bukur, të rehatshëm, me çmim të mirë

Për të pasur një përzgjedhje të gjerë dhe për të gjetur hotelin e duhur, mund të rezervoni hotele në internet kur udhëtoni për në Kenia në agoda.com.

Përveç hotelit, ju mund të zgjidhni të qëndroni në Homestay për të përjetuar thellësisht jetën dhe kulturën e Kenias. Shumica e shtëpive paguajnë 20 dollarë/natë, duke përfshirë ushqimin, dhe disa madje përfshijnë lavanderi.

Sipas përvojës së udhëtimit në Kenia, ju mund të përjetoni kamping në kampingun e kodrës rrugore të spitalit. Kjo është një formë shumë e njohur e akomodimit në Kenia. Çmimi i lirë, afër natyrës së egër.

Vendet më të famshme dhe të mrekullueshme për t’u vizituar dhe luajtur në Kenia

Siç u përmend më lart, turizmi në Kenia ka të bëjë më shumë me natyrën dhe jetën e egër. Prandaj, atraksionet, atraksionet turistike dhe të famshmet duhet të vijnë kur udhëtoni në Kenia, kryesisht parqet kombëtare dhe zonat e ruajtjes.

Midis tyre, destinacionet turistike në Kenia që nuk mund të humbasin përfshijnë:

Parku Kombëtar Aberdare: Akullnajat unike, ujëvarat madhështore, flora dhe fauna e larmishme, etj. Parku Kombëtar Aberdare është një nga destinacionet kryesore turistike që duhet vizituar kur udhëtoni në Kenia. Më shumë se 250 lloje të nëntë dhe qindra kafshë të egra të rralla ju presin këtu.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Parku Kombëtar Aberdare, ku do të shihni shumë kafshë të rralla

Parku Kombëtar Amboseli: Nëse dëshironi të shihni gjitarë si bualli i egër, antilopa, elefantët apo hipopotamët… atëherë ejani në parkun Amboseli.

Parku Kombëtar i Liqenit Nakuru: Është një nga destinacionet më tërheqëse dhe më të mrekullueshme në Kenia. Kur të vini këtu, do të shihni më shumë se 2,000,000 flamingo dhe gati 450 lloje të tjera të bukura zogjsh.

Parku Kombëtar Masai Mara: Një nga habitatet e rralla të maceve gjigante në botë.

Parku Kombëtar i Malit Kenia, Nairobi dhe Tsavo lindore janë zona tërheqëse turistike për t’u vizituar kur udhëtoni në Kenia për ata që duan ngjitjen malore dhe udhëtimet aventureske.

Rezervati Maasai Mara: Ku do të admironi 5 llojet më të mëdha të kafshëve të egra në Afrikë: Luani, elefanti, bizon, rinoceronti dhe leopardi. Në veçanti, ju keni mundësinë të vizitoni edhe fshatin e popullit indigjen Maasai, fisi me traditën më të vjetër kulturore në Kenia. Këtu do të keni mundësinë të mësoni për mënyrën e jetesës, zakonet, gjuetinë, luftimin dhe martesën e njerëzve Maasai, veçanërisht duke bërë fotografi me vajza të reja dhe luftëtarë gjigantë.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Maasai Mara. Rezervë

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp chi tiết các nguyên liệu làm bánh trung thu

Ushqimet e shijshme dhe vendet për të ngrënë në Kenia janë të famshme dhe të lira

Pjatat më të shijshme dhe tipike për të shijuar kur udhëtoni në Kenia përfshijnë: Ugali, Pilau-a pule dhe oriz në pjatë, lakër dhe oriz, birrë keniane, birrë xhinxheri Tangawizi…

Përveç kësaj, shijimi i ushqimit tërheqës në rrugë kur udhëtoni në Kenia është gjithashtu një nga përvojat që nuk duhet humbur në Kenia. Buka e ëmbël Mandazi, torta me jastëk Samasa, pjata nga frutat tropikale etj janë ushqimet e famshme të rrugës në Kenia që duhen provuar më së shumti.

Përmbledhje e përvojës së udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodimi

Specialitete keniane

Për të shijuar ushqim të shijshëm, ushqyes dhe të lirë kur udhëtoni në Kenia, mund të gjeni restorante në qendër të qytetit ose zona si Atani, Olympic, Kibera, .. në Kenia lindore ose shkoni në Nandos nëse dëshironi ta gjeni. ushqim të shpejtë ose Pjata indiane, braziliane, kineze – tajlandeze – japoneze dhe evropiane.

!!! Disa shënime të rëndësishme për t’u mbajtur mend kur udhëtoni në Kenia

  • Disa zona në Kenia gjatë natës janë mjaft të ftohta, madje edhe borë. Prandaj, nëse planifikoni të ngjiteni në mal ose të flini në një tendë në shkretëtirë, mos harroni të merrni me vete një çantë gjumi, batanije të ngrohtë dhe pallto dimërore. Në të njëjtën kohë, bëni një zjarr të madh për të shmangur sulmin e kafshëve të egra.
  • Rekomandohet të merrni me vete ilaç kundër insekteve dhe krem ​​kundër diellit kur udhëtoni në Kenia.
  • Ka shumë kafene wifi në Kenia, lidhja është e qëndrueshme dhe çmimi është 1kSh/min.
  • Kur vizitoni parqet kombëtare ose rezervatet, ndiqni udhëzimet e stafit këtu nëse nuk doni të futeni në telashe dhe të sulmoheni nga kafshët.
  • Hipopotami është kafsha më e rrezikshme në Kenia. Qëndroni larg kësaj kur janë me foshnjën Hippos dhe mos u bëni budalla ta ngacmoni atë.
  • Duhet të sillni një lloj ushqimi të thatë si karkaleca, ushqim të thatë, petë të menjëhershme, ëmbëlsira, … nëse jeni një ngrënës i kujdesshëm.
  • Nëse blini suvenire, bëni pazare rreth 20-50% të çmimit origjinal.
  • Nuk rekomandohet të vishni peliçe, bizhuteri me origjinë shtazore sepse mund të keni probleme me ligjin kur udhëtoni këtu. Gjithashtu mos i ushqeni apo ngacmoni…Qeveria Keniane është shumë e rreptë për mbrojtjen e kafshëve të egra, ndaj ju lutemi respektoni ato.
  • Bisedoni me mirësjellje dhe mbani rendin në hotel.
  • Merrni me vete këpucë sportive të rehatshme, bagazhe të lehta, prizë me 3 drejtime, bankë energjie, kamerë me hapje të madhe, ilaçe,….

Më sipër është një përmbledhje e përvojës më të sigurt dhe më të përshtatshme të udhëtimit në Kenia, shpresojmë që të keni një udhëtim të plotë dhe të qetë. Besoni se kujtimet në vendin me natyrën e egër, ku jetojnë shumë kafshë të rralla, nuk do t’i harroni kurrë.

Postuar nga: Luong My Hang

Fjalë kyçe: Përmbledhje e përvojave të udhëtimit në Kenia: viza, bileta ajrore, akomodim

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Kenya: visa, vé máy bay, ăn ở . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy