Tổng hợp kinh nghiệm du lịch rừng tràm Trà Sư 3 ngày 2 đêm

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Përvojë e vetë-mjaftueshme e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca

Nëse planifikoni të udhëtoni në perëndim të lumit, atëherë pylli Tra Su Melaleuca, An Giang do të jetë destinacioni ideal për ju. Kur vini këtu, ju jo vetëm që mund të eksploroni peizazhet natyrore dhe të shijoni hapësirën e freskët dhe të këndshme, por gjithashtu të zbuloni shumë gjëra interesante në këtë pyll Melaleuca. Nëse jeni të interesuar për këtë destinacion turistik, ju lutemi referojuni eksperiencave të udhëtimit në pyll të vetëmjaftueshëm dhe tërheqës 2022 Tra Su Melaleuca të ndarë nga dulichfun.com më poshtë.

Përjetoni udhëtimin në pyllin Tra Su Melaleuca në detaje në 2022

Kur është sezoni më i mirë për të udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca? Kur duhet të udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca?

Kur është koha më e mirë për të udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca? Për pyllin Tra Su Melaleuca, ndoshta periudha nga shtatori në nëntor është koha më e bukur për të udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca. Për shkak se ky është sezoni lundrues, i gjithë pylli është i mbuluar me një ngjyrë të gjelbër të ndezur, plot jetë dhe duket se këtu është përqendruar gjithë bukuria natyrore, duke krijuar një pamje jashtëzakonisht të gjallë të natyrës. . Megjithatë, sipas përvojave të përshtatshme, të sigurta dhe argëtuese të udhëtimit të pyllit Tra Su Melaleuca, ju rekomandoj të shkoni në pyllin Tra Su Melaleuca midis orës 7 dhe 9 të mëngjesit për të parë dhe admiruar nga afër. Shumë lloje zogjsh mblidhen këtu për të luajtur, kërcyer dhe cicërima. Më pas, deri në orën 17:00 – 18:00, mund të ngjiteni në observator për të parë tufat e zogjve që fluturojnë përsëri në fole, që është gjithashtu një kohë e mrekullueshme.

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Kur të vizitoni pyllin Tra Su Melaleuca?

Udhëzime se si të udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca / Automjete për të udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca

Si të udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca:

Për të udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca, turistët shpesh zgjedhin dy mjete kryesore transporti: motoçikletat dhe autobusët.

 • Motoçikletë: Nga qyteti Ho Chi Minh, ju ndiqni autostradën 1A, më pas kaloni nëpër provincat Long An dhe Tien Giang -> kaloni përmes urës My Thuan në Dong Thap -> shkoni në qytetin Long Xuyen -> vazhdoni të kaloni 50 km të tjera për të arritur në Dong Thap te Chau Doc. Pasi të mbërrini në Chau Doc, ndiqni drejtimin për në Tri Ton -> kur të vini pranë urës Bung Tien, kthehuni majtas dhe shkoni rreth 3.5 km më shumë për të arritur në pyllin Tra Su Melaleuca.
 • Autobus: Nga shtëpia juaj, shkoni në stacionin perëndimor të autobusëve për të blerë bileta për në Chau Doc. Sipas përvojës sime të sigurt dhe të lirë të udhëtimit në pyll Tra Su melaleuca, duhet të merrni autobusin e kompanisë së autobusëve Phuong Trang, i cili është mjaft i gjerë, por çmimi është i lirë. Më pas merrni me qira një motoçikletë ose merrni një taksi për të shkuar në pyllin Melaleuca.
  – Kontakt: Në Chau Doc: 076 3565333 – Në HCMC: 08 38333468.
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp trọn bộ kinh nghiệm du lịch Phú Yên tự túc 2023 chi tiết nhất

Mjetet e transportit në pyllin Tra Su Melaleuca:

Kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca, ka shumë mjete transporti që mund të zgjidhni si biçikleta, motoçikleta, motobarka, varka me kanotazh… Këto automjete menaxhohen dhe merren me qira nga Bordi i Menaxhimit të Pyjeve. Megjithatë, për përvojat argëtuese dhe interesante të udhëtimit në pyllin Tra Su melaleuca, unë rekomandoj të marrësh me qira një varkë me vozitje për të eksploruar të gjithë peizazhin natyror të pyllit Melaleuca. (Mos e merrni me qira telefonin, sepse është shumë mirë, nuk do të ndjeni dhe dëgjoni zogjtë që cicërijnë në pyll.) Ose mund të marrësh me qira edhe një biçikletë, e cila është gjithashtu një përvojë shumë interesante (marrja me qira e biçikletave është rreth 20,000 VND / njësi).

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Automjete në pyllin Tra Su Melaleuca

Ku të qëndroni kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca? Motele dhe hotele të këndshme dhe të lira në pyllin Tra Su Melaleuca

Pylli Tra Su Melaleuca është një destinacion i famshëm turistik në An Giang, por aktualisht nuk ka shumë motele apo hotele, kështu që me përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca, ju rekomandoj pas një dite eksplorimi. Në pyllin Melaleuca, ju duhet të kthehen në Chau Doc ose Long Xuyen për të qenë në gjendje të marrin me qira motele dhe hotele për të pushuar. Këtu janë disa motele dhe hotele të bukura, cilësore dhe të lira pranë pyllit Tra Su Melaleuca:

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Bujtina dhe hotele në pyllin Tra Su Melaleuca

 • Hotel Trung Nguyen: Është një hotel i lirë, me pajisje të plota jo më pak se hotelet e tjera të nivelit të lartë. Për më tepër, kur të vini këtu, stafi në hotel shpesh do t’ju sugjerojë aktivitete argëtuese interesante që ju të ndiheni gjithmonë të emocionuar gjatë pushimeve tuaja – Adresa: Nr.
  – Çmimi i dhomës për referencë: 9,99 USD.
 • Hai Chau – Hotel Chau Doc: Si hotel me 2 yje, ka marre shume komente te mira nga klientet si psh: Dhoma te bollshme, tualete te pastra, pajisje te plota, facilitete… Patjeter qe kur te vini ketu do te jeni te kenaqur me te gjitha sherbimet. e hotelit.– Adresa: 63 Suong Nguyet Anh, Ward A, City Center / Riverside, Chau Doc.
  – Referenca e çmimit të dhomës: 12,99 USD.
 • Shtëpia për mysafirë Murray: Nëse nuk dini ku të qëndroni kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca, bujtina me 2 yje Murray në Chau Doc do të jetë akomodimi ideal që duhet të zgjidhni. Me një staf profesional, pajisje dhe pajisje të plota për t’ju ndihmuar të plotësoni gjithmonë të gjitha nevojat tuaja kur vini këtu.– Adresa: 11-15 Truong Dinh, Chau Phu B, City Center / Riverside, Drejtor Kontinental.
  – Çmimi i dhomës për referencë: 27,66 USD.
 • Hoteli Mai Van Anh: Një nga motele të lira dhe cilësore në pyllin Tra Su Melaleuca është hoteli me 2 yje Mai Van Anh në Long Xuyen. Me ambiente të mira, pajisje dhe pajisje të plota, do të ndiheni gjithmonë të kënaqur kur të vini këtu.– Adresa: 1-2-3 Ham Nghi, Binh Khanh, Long Xuyen, Long Xuyen.
  – Çmimi i dhomës për referencë: 13,86 USD.
 • Hoteli Phuong Nam: Jo vetëm që është një vend i mrekullueshëm për të qëndruar, por Hoteli Phuong Nam ka gjithashtu një vendndodhje të përshtatshme, afër atraksioneve të famshme në qytet për t’ju ndihmuar të keni shumë zbulime interesante. Përveç kësaj, hoteli ka gjithashtu një ekip të stafit profesional, shërbim entuziast, të vëmendshëm për t’ju ndihmuar të ndiheni gjithmonë rehat kur vini këtu.- Adresa: Tran Hung Dao, Long Xuyen, Long Xuyen.
  – Çmimi i dhomës për referencë: 23,53 USD.
 • Hoteli Hoa Binh 1: I konsideruar si moteli dhe hoteli më i rehatshëm dhe cilësor në Long Xuyen, kur të vini këtu, jo vetëm që do të pushoni pas një dite eksplorimi të pyllit Tra Su Melaleuca, por kur të ktheheni në hotel. Gjithashtu mund të përjetoni shumë shërbime të përshtatshme si: Masazh, pishinë (në natyrë) për t’ju ndihmuar gjithmonë të relaksoheni, të rehatshme dhe të emocionuar gjatë pushimeve tuaja – Adresa: Nr.130, rruga Tran Hung Dao, reparti My Binh, Long Xuyen, Long Xuyen.
  – Çmimi i dhomës për referencë: 31.22 USD.
Tham Khảo Thêm:  Thuê Xe Máy Rạch Giá | Tổng Hợp 7 Địa Chỉ Cho Thuê Xe Máy Chất Lượng

Ku të shkoni kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca? Vende të famshme për t’u vizituar dhe udhëtuar në pyllin Tra Su Melaleuca

Çfarë është interesante për turizmin pyjor Tra melaleuca? Kur hyni në pyllin Melaleuca, do të pushtoni nga peizazhi natyror i rrethuar nga këmisha e gjallë blu e pyllit Melaleuca, duke krijuar një hapësirë ​​të freskët dhe të këndshme. Për të hyrë thellë në pyll, do t’ju duhet të merrni me qira një gong (Transport si kanoe, varka) për të qenë në gjendje të vizitoni dhe eksploroni pyllin dhe të shijoni zogjtë që cicërijnë. Me siguri do të keni shumë përvoja interesante dhe të paharrueshme këtu.

Pasi të shkoni në një ndalesë në pyllin Melaleuca, ju vazhdoni të kaloni nga një tac gong në një kanoe me vozitje për të qenë në gjendje të shkoni në atraksionet më të bukura dhe tërheqëse në pyllin Tra Su Melaleuca. Këtu mund të shihni nën ujë një shtresë zymbyl uji të gjelbër që mbulon sipërfaqen e ujit, mund ta prekni atë dhe të shihni lulet e verdha të ndezura dhe melaleuca jeshile duke krijuar një pamje të natyrës. e mrekullueshme. Duke hyrë thellë brenda pyllit Tra Su Melaleuca, do të mund të shihni me sytë tuaj shumë lloje zogjsh që normalisht rrallë keni mundësinë t’i shihni si: lejlekët, lakuriqët e kuajve, .. rreth 30,000 VND/20 minuta vozitje, e aplikueshme për turne prej afro një ore).

Kur të keni mbaruar eksplorimin brenda pyllit, rreth orës 5-6 pasdite, shkoni në observator dhe ngjiteni në majë për të parë përsëri një pamje panoramike të pyllit Melaleuca dhe ky është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të parë perëndimin e diellit. Për më tepër, nga këtu mund të shihni shumë skena të tjera të bukura këtu me teleskop si: Statuja e Budës gjigante në majën e malit Cam, malet e zonës That Son… (Çmimi i qirasë së teleskopit: 5000 VND) VND/3 minuta).

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca? Pjata të shijshme dhe tërheqëse në pyllin Tra Su Melaleuca

Zbulimi i ushqimit në An Giang është një përvojë e domosdoshme kur udhëtoni në pyllin Tra Su Melaleuca. Gatimet këtu janë mjaft të larmishme dhe të pasura, por pjatat me shije të guximshme janë ende pjatat më të njohura në An Giang. Vini këtu, mund të shijoni një sërë pjatash si: Peshk kokë gjarpëri i pjekur në skarë me kashtë, supë peshku i thartë Linh Hoa Dien Dien … më i famshmi prej të cilave është ende miu i fushës i pjekur në skarë me kripë dhe piper, më i famshmi dhe gjellë e shijshme në pyll Tra Su Melaleuca. Ose mund të shkoni edhe në zonën e restorantit me kasolle të vogla me gjethe, duke shërbyer pjata të shijshme, specialitete tërheqëse në pyllin Tra Su Melaleuca si: peshk i skuqur krokant, peshk kokë gjarpri i pjekur në skarë…

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Ushqim i shijshëm dhe i famshëm në pyllin Tra Su Melaleuca

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp các resort biển gần Hà Nội

Për më tepër, këtu gjendet edhe një gjilpërë e famshme, të cilën mund ta blini dhe ta përdorni si dhuratë turistike në pyllin Tra Su Melaleuca për t’ua dhënë të afërmve dhe miqve në shtëpi.

Itinerari i sugjeruar për pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Dita 1: Nga qyteti Ho Chi Minh në Chau Doc:

Nëse merrni autobus, shkoni në stacionin e autobusit për të kapur një autobus për në Chau Doc nga ora 23:00 një natë më parë. Rreth orës 5 të mëngjesit – 6 të mëngjesit të nesërm për të mbërritur. Në këtë kohë, ju zbresni nga autobusi për të gjetur një vend për të ngrënë mëngjes, më pas gjeni një motel për të pushuar dhe gjeni një vend për të marrë me qira një motoçikletë.

Dita 2: Chau Doc – pylli Tra Su:

Pasi të keni gjetur vende të qëndrueshme për të qëndruar, në ditën e dytë mund të shkoni për të eksploruar vende të famshme turistike pranë pyllit Tra Su Melaleuca si fshati lundrues Chau Doc, luani malin Sam, vizitoni malin Cam.

Më pas, afër mesditës, pyet banorët vendas se si të shkosh në Zonën e Konservimit dhe të blesh bileta për ta vizituar. Këtu prisni rreth orës 5-6 pasdite, pastaj shkoni në observator që të mund të shikoni tufat e zogjve që fluturojnë përsëri në fole dhe të admironi perëndimin e mrekullueshëm të diellit këtu. Nëse dëshironi të kaloni natën në observator, mos harroni të sillni ilaç kundër insekteve dhe mushkonjave.

Dita 3: Pylli Tra Su Melaleuca:

Në mëngjesin e ditës së tretë, kur zgjoheni, mund të shikoni lindjen e diellit në observator dhe të përdorni kamerën për të kontrolluar fotot me të afërmit dhe miqtë këtu si kujtim. Në orën 8 të mëngjesit ju shkoni në dyqanet me qira të biçikletave dhe më pas eksploroni të gjithë rezervën. Në orën 10:00, ju shkoni në Bordin e Menaxhimit të Pyjeve për të marrë me qira varka me vozitje dhe shkoni në pyllin Tra Su Melaleuca për të shijuar bukurinë dhe peizazhin natyror këtu. Më pas, rreth orës 11:30 – 12 pasdite, bëni një pushim për drekë për rreth 1 orë, më pas kthehuni në Chau Doc dhe merrni autobusin për në qytetin Ho Chi Minh.

Një Giang, përmblidhni përvojën e udhëtimit në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Itinerari i sugjeruar i udhëtimit për pyllin Tra Su Melaleuca

Përveç kësaj përvoje argëtuese të pyllit Tra Su melaleuca, mund t’i referoheni përvojave të udhëtimit Chau Doc për të kuptuar më shumë rreth atraksioneve të famshme dhe atraksioneve turistike në An Giang.

Më sipër është një përmbledhje e përvojës së udhëtimit në pyllin Tra Su melaleuca në 2022 – Itinerari i sugjeruar për pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë. Shpresojmë se informacioni i dobishëm nga artikulli do t’ju ndihmojë të keni një udhëtim më të përshtatshëm, të qetë dhe të përsosur.

Postuar nga: Bui Ngoc Du

Fjalë kyçe: Përmbledhje e përvojës në pyllin Tra Su Melaleuca 3 ditë 2 netë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp kinh nghiệm du lịch rừng tràm Trà Sư 3 ngày 2 đêm . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy