Tổng hợp những món đặc sản ngon ở vùng Bắc Bộ Việt Nam

Mirë se vini përsëri lexues në Ditarin e Udhëtimit. Në fillim të vitit të ri vjen Viti i Ri, së pari ju uroj gjithë të mirat në vitin e ri.

Ky artikull Reklama përmbledh specialitetet më të shijshme në Veri, madje edhe turistët me shpinë ose turistët që kanë ardhur këtu duhet të provojnë këto specialitete të shijshme veriore.

Ose mund ta blini si dhuratë, marrësi do t’i pëlqejë dhe vlerësojë këto specialitete të famshme veriore, ju lutemi lexoni së bashku. Artikulli është pak i gjatë sepse ka shumë pjata, ju lutemi të bëni durim për të parë fundin e artikullit.

Specialitete veriore – Pjatat më interesante dhe më të shijshme

Specialitetet më të shijshme që nuk duhen humbur për turistët në shpinë

Vinh Phuc duke dëgjuar peshk

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete veriore – Ca Thinh

Kjo është pjata më e veçantë në Vinh Phuc. Për të bërë një pjatë peshku kërkon vëmendje të përpiktë ndaj detajeve. Peshku dëgjues Vinh Phuc Lap Thach është i ndryshëm nga peshqit e tjerë rajonalë nga shija në ngjyrë.

Kur ta shijojmë këtë pjatë, do ta hamë me erëza të tjera si gjethe limoni të copëtuara, barishte, perime të bardha, kikirikë të pjekur etj. për të përmirësuar shijen e peshkut.

Nëse vizitorët vijnë këtu dhe shijojnë këtë pjatë, nuk do ta harrojnë kurrë shijen e veçantë të kësaj pjate.

Tortë me kallamar Ha Long – Quang Ninh

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialiteti verior – Cha Muc

Kjo pjatë renditet në top 50 pjatat më të shijshme në Vietnam dhe është gjithashtu një specialitet i famshëm i provincës Bac Ninh.

Ndryshe nga ëmbëlsirat me kallamar diku tjetër, rrotullat e kallamarëve Ha Long janë më të forta, më aromatike dhe më të shijshme. Kur shijojmë, mund të shohim shijen e pasur të erëzave, copat e tharta të mjekrës së kallamarit, yndyrën e mjaftueshme të yndyrës. Pjata është më e shijshme kur shtojmë salcën e zhytjes me majonezëmis.

Kjo do të jetë një dhuratë e shijshme për ata që vizitojnë këtë tokë, do t’u sjellë vizitorëve një kënaqësi të bukur për këtë pjatë.

Banh Khuc Bac Ninh

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete veriore – pjatë Banh Khuc

Banh Khuc nuk është një tortë e çuditshme, shumë rajone gjithashtu kanë këtë lloj torte, por Banh Khuc në fshatin Diem – Bac Ninh është vlerësuar prej kohësh si një tortë e famshme e shijshme.

Për të bërë një banh khuc nuk është e vështirë, por procesi i pjekjes kërkon përpikëri dhe tërësi, nga zgjedhja e përbërësve deri tek përgatitja e ëmbëlsirave. Gjatë shijimit të tortës, mund të shohim plasticitetin e mjaftueshëm të orizit, shijen e kripur të fasuleve dhe yndyrën e gjetheve jeshile.

Duke e ngrënë më mirë nëse e lyejmë me kikirikë susam, do të shohim shijen e mishit të kikirikëve. Çfarë mund të jetë më e mrekullueshme në një mëngjes të ftohtë sesa të shijoni një tas banh khuc me aromë Bac Ninh?

Salcë soje Hung Yen

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

“Ti ‘i ti”> quaГЄ nhГ

Mos harroni supën me perime të memorizuar supën me fasule të hidhur”

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 9 cách nấu cháo cho bé 10 tháng tuổi đầy đủ dinh dưỡng

Ky është një specialitet i famshëm këtu që të gjithë e njohin nga larg dhe afër. Mënyra e përgatitjes së salcës së sojës është mjaft e thjeshtë por kërkon përvojë. Salca e sojës është kafe e artë, me onde, kur hahet, shtoni erëza, limon dhe djegës për t’u shijuar.

Salca e sojës është më mirë të hahet me spinaq me ujë, mish të zier, dhi të rrallë,…

Supë me petë viçi Hanoi

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – Viçi Pho

Hanoi konsiderohet si “kuzhina thelbësore” kudo, me 36 rrugë këtu ka shumë pjata të shijshme, por ndoshta më e njohura është ende supa me petë viçi Hanoi.

Ndryshe nga supa me petë viçi në rajone të tjera, supa me petë viçi Hanoi ka një shije unike që vetëm një herë e ngrënë është e paharrueshme.

Copat e shijshme të viçit tregojnë çdo fibër mishi, petë të bardha, të holla, transparente, së bashku me barishte, supë të ëmbël dhe të pasur me petë. Është më e mrekullueshme ta shijoni me pak salcë djegës, të shtrydhni një copë limoni dhe ta servirni me qull.

Mund të thuhet se supa me petë viçi Hanoi është bërë një pjatë mëngjesi e domosdoshme për njerëzit këtu.

Letër orizi gaforre Hai Phong

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – ëmbëlsira me gaforre

Ashtu si supa me petë viçi Hanoi, supë me petë viçi Hue, supë me petë Saigon, torta me oriz me gaforre Hai Phong është gjithashtu e njohur dhe e dashur nga shumë njerëz.

Gaforrja e fushës, letra orizi, perimet si selino, spinaqi, tofu, .. përzihen së bashku në një mënyrë të veçantë për të krijuar një shije sa të pastër dhe të pasur. Tortë orizi shumëngjyrësh e kuqe e errët, tulla gaforre kafe rozë, domate të kuqe të ndezura, të kombinuara me perime të freskëta jeshile, rrotulla gjethesh, topa të verdha, qepë të skuqura, gjethe qepë, ..

Të gjitha do t’ju sjellin një tas tërheqës me shumë gaforre, me një aromë pasionante që bën edhe të dërgoni një kafshatë.

Verë paqeje

Vera e kanaçes Hoa Binh është një verë tradicionale e grupit etnik Muong. Kjo verë gatuhet dhe përzihet sipas një recete ezoterike, sipas përvojës së popullit etnik këtu. Prandaj, shija e verës duhet të jetë e ndryshme nga llojet e tjera të verës.

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – verë në kanaçe

Vera zakonisht ruhet në shishe mjaft të mëdha. Në shishe janë ngjitur shufrat për të pirë verë direkt nga shishja, ky është edhe zakoni i Muong.

Alkooli duhet të përdoret në festa, në festën tradicionale të Vitit të Ri ose në ceremonitë e devotshmërisë bijore me një numër të madh njerëzish në fshatrat e popullit Muong.

Top specialitete të shijshme veriore që i pëlqen çdo turisti

Com Vong Hanoi

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – Com Vong

Një vakt tjetër nga Hanoi është Com round. Kjo është një pjatë që duket e thjeshtë, por që kërkon sofistikimin dhe investimin e nuggets. Nga faza e zgjedhjes së orizit që nuk është i pjekur ose shumë i ri për t’u prerë për të bërë copëza, ose gjatë pjekjes së copëzave, është gjithashtu e nevojshme që zjarri të mbahet në mënyrë të barabartë, duke u pjekur në mënyrë që copat të jenë thjesht të pjekura, jo krokante por të qërueshme. nga lëvozhga e jashtme. Të gjitha tregojnë entuziazmin e nuggets me dëshirën për të bërë nuggets shijshme për darkuesit.

Një veçori tjetër e veçantë është se copëzat nuk futen në qese plastike normale, por mbështillen me gjethe zambak uji ose gjethe patate. Aroma e pastër nga gjethet e lotusit mbulon copat, duke e bërë shijen e tyre më tërheqëse.

Kur hanë copëza, njerëzit shpesh përtypin ngadalë për të ndjerë aromën e ëmbël të orizit të ri ngjitës dhe aromën e lotusit.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 10 tác dụng làm đẹp da từ bột yến mạch

Ninh Binh mish dhie

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – pjatë me mish dhie

Ka dy arsye pse mishi i dhisë Ninh Binh vlerësohet më mirë në vende të tjera: së pari, dhitë këtu rriten në male shkëmbore, duke ngrënë një shumëllojshmëri gjethesh, kështu që mishi është më i fortë se dhitë në kodra.

Së dyti, njerëzit e Ninh Binh kanë receta, duke përpunuar mish dhie në mënyrën e tyre, kështu që pjata bëhet një nga specialitetet e shijshme.

Mishi i dhisë mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme si birrë në avull, të zier, të pjekur në skarë, etj. Megjithatë, sipas përvojës, duhet të provoni pjatën e rrallë të dhisë kur të vini në Ninh Binh.

Pjata e rrallë e dhisë këtu bëhet shumë mirë, mishi është i ëmbël dhe krokant, hahet me barishte si gjethe karafili, gjethe kajsie, gjethe fiku… shija e mishit do të përhapet gjatë gjithë shijimit.

Supë me petë peshku Hai Phong

Ndër gatimet veriore, supa me petë peshku Hai Phong është një pjatë e preferuar e shumë turistëve. Në një tas me supë me petë peshku Hai Phong, zakonisht do të ketë dy lloje kryesore mbushjesh, të cilat janë ëmbëlsirat e peshkut dhe peshku i skuqur në feta.

Torta e peshkut këtu është veçanërisht e shijshme sepse është bërë nga skumbri, i marinuar me erëza të pasura. Përveç kësaj, peshku i skuqur në feta është gjithashtu shumë i shijshëm, copat e peshkut sa dy gishta janë skuqur derisa të marrin ngjyrë të artë. Kur kafshoni një copë peshku, do të zbuloni se mishi brenda është i butë, por jashtë është krokant.

Në veçanti, lëngu për vermiçelin duhet të zihet me kockat e kockave të derrit me lëngun e freskët të kockave të peshkut të detit që është i ëmbël dhe me erë karakteristike.

Fidanet e bambusë Nghia Lo – Yen Bai

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – pjatë Mang Sat

Sat është një pemë bambuje e vogël dhe e drejtë që rritet kryesisht në malet e Nghia Lo, Yen Bai. Pasi shirat e bënë tokën poroze, pemët u lanë, vetëm disa ditë më vonë lastarët e fidaneve të bambusë mbinë njëkohësisht.

Fidanet e bambusë Nghia Lo kanë të bëjnë vetëm me dorezën e një drapëri, të bardhë, të butë dhe të ëmbël, kjo bimë është shumë e përpunuar, për më tepër kur hani nuk do të ndiheni të mërzitur dhe të ngopur.

Tortë Thai Binh Cay

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të çuditshme dhe të shijshme veriore – Tortë me kaj

Thai Binh është i famshëm për specialitetin e tij Banh Cay, Banh Cay këtu ka shumë ngjyra. Njerëzit zgjedhin orizin e shijshëm ngjitës për të bërë ëmbëlsira, fillimisht i sjellin farat e pjekura për t’u djegur, i bluajnë në pluhur dhe më pas i rrumbullakosin në fruta.

Pas kësaj, fruti pritet në shufra të vogla sa gishti, më pas ngjyhet fruti i Gacit në femër të kuqe, më pas ngjyhet me fruta gardianie në ngjyrë femërore të artë dhe më pas skuqet me yndyrë krokante të kombinuar me malt të bërë nga embrion orizi, reçel kokosi, susam, kikirikë të qëruar.

Të gjitha përzihen së bashku dhe më pas zihen në zjarr mesatar deri në plasticitetin e kërkuar, ëmbëlsira të buta, më pas paketohen fort në kallëpe druri drejtkëndëshe të veshur me susam, kikirikë dhe reçel kokosi.

Prisni derisa torta të ftohet, më pas hiqeni kallëpin dhe priteni në shufra të vogla. Torta Cay ka një shije të butë pikante plus shijet tipike të fshatit Thai Binh, duke krijuar një veçori unike, një lloj torte unike.

Tortë me rrotull Thanh Tri

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Thanh Tri rrotullat nga e kaluara e deri tani duket se janë bërë marka e saj, ajo është e lidhur me pjekurinë e fshatit Thanh Tri. Roleta të shijshme, kur hahen na duket sikur shkrihemi në gojë, të ftohta dhe të buta, nëse hahen me rrotulla kanelle, role mishi, karkaleca, të gjitha janë të shijshme.

Tham Khảo Thêm:  Xe skybus đi Đà Lạt: tổng hợp các hãng xe chất lượng

Procesi i përgatitjes së banh cuon është gjithashtu mjaft i sofistikuar, duhet të zgjidhni oriz të mirë për të bërë brumin dhe më pas ta grini atë të lëmuar si uji. Gjatë përgatitjes, gjethet e kekut lyhen në një kallëp pëlhure shtrirëse mbi një tenxhere me ujë të vluar, secila fletë lyhet aq e hollë sa një letër dhe më pas shtohet pak yndyrë qepë e skuqur.

Rollat ​​e nxehta të kombinuara me salcën e zhytjes përgatiten sipas sekretit të tyre të shijshëm, pavarësisht sa kohë duhet të presin klientët, ata janë të kënaqur që të mund ta shijojnë atë.

Spring rolls Giao Thuy – Nam Dinh

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – pjatë Nem Mam

Rollat ​​e pranverës Giao Thuy janë të famshme nga afër dhe larg, edhe pse në Veri ka një numër të panumërt roll-e pranverë, këtu janë të sofistikuara në përpunim, njerëzit e mirë që bëjnë roll-at e pranverës janë zakonisht artizanë me aftësi të larta.

Nem i bërë me mish derri (por mishi i derrit duhet të jetë mish i dobët, por i shijshëm i një derri të shëndetshëm, jo ​​i rritur me krunde për të shtuar peshë). Për të bërë shijen e shijshme të Spring rolls, është e nevojshme të bëni dëgjim dhe aromë të shijshme.

Për të bërë dëgjim, duhet të zgjidhni orizin me tetë aromë Hai Hau, ta njomni orizin brenda natës, më pas ta kulloni, më pas ta piqni derisa orizi të marrë ngjyrë të verdhë të artë dhe ta grini për të bërë një dëgjim të shijshëm.

Phu The cake – Dinh Bang, Bac Ninh

Sintetizoni specialitete të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Specialitete të shijshme veriore – Phu tortë

Phu Torta e ka origjinën nga reparti Dinh Bang – Bac Ninh, kur bëhet fjalë për këtë tortë, askush nuk është i çuditshëm, sidomos për festat e fundvitit.

Ëmbëlsira të vogla të bukura thjesht përshtaten në pëllëmbën e dorës, por për ta bërë atë kërkon zgjuarsi në shumë faza. Fillimisht zgjidhni miellin për të bërë kekun, duhet të zgjidhni llojin e orizit ngjitës me lule të verdha, bluajeni dhe filtroni që të marrë esencën, më pas shtrydhni ujin dhe thajeni.

Për të ngjyrosur tortën, artizanët këtu përdorin lëngun e gardianisë, jo ngjyrosjen e ushqimit. Mbushja bëhet me bishtaja të njomura mirë të kombinuara me sheqer për të ëmbëlsuar kekun, përveç kësaj në mbushje mund të përdoren fara zambak uji dhe kopra.

Torta krahasohet nga njerëzit këtu me një përzierje të parajsës dhe tokës, e cila garantohet se do t’ju bëjë të ekstazuar kur ta shijoni.

Ndjenja për specialitetet e shijshme veriore të autorit

Në të vërtetë, Ad nuk ka pasur mundësinë të provojë të gjitha këto specialitete të mrekullueshme veriore dhe është e vërtetë që çdo pjatë ka një veçori shumë unike, pasi ta provoni, do të habiteni plotësisht.

Megjithatë, në të ardhmen Ad planifikon të udhëtojë në këto zona dhe të provojë specialitetet e Veriut që nuk janë provuar ende. Po ju, nëse jeni të emocionuar, mund të shkoni në një udhëtim me Ad në Veri dhe të kënaqeni.

Artikull i mirë:

Postuar nga: Dong Duong Hoang

Fjalë kyçe: Përmbledhje e specialiteteve të shijshme në rajonin verior të Vietnamit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp những món đặc sản ngon ở vùng Bắc Bộ Việt Nam . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy