[Tổng Hợp] Rview Kinh Nghiệm Tắm Bùn Nha Trang

Çfarë është banja me baltë minerale?

Banja me baltë është një formë zhytjeje në një banjë me baltë të nxehtë minerale (vaska mund të jetë prej druri ose e ndërtuar prej guri). Kjo është një përzierje natyrore balte e marrë nga toka qindra metra e thellë. Me substanca organike dhe inorganike efektive në shërim dhe bukuri. Aktualisht, balta minerale shfrytëzohet nga pajisje moderne dhe vihet në përdorim masiv si një shërbim i specializuar bukurie dhe kujdes shëndetësor efektiv.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Përdorimet e banjës me baltë Nha Trang

1. Shërimi, rikthimi i funksioneve të trupit dhe balancimi i aktivitetit të sistemit nervor

 • Balta minerale përmban veti kimike dhe fizike dhe shumë mikroelemente, duke ndihmuar kështu në trajtimin e sëmundjeve të kockave dhe kyçeve, duke ndihmuar në relaksimin dhe shtrirjen e muskujve, duke rritur rigjenerimin e kockave, muskujve dhe qelizave nervore, duke reduktuar në mënyrë efektive inflamacionin.
 • Kjo është arsyeja pse mjekët e rekomandojnë atë si një formë trajtimi për reumatizmën, dhimbjet e nervit shiatik, spina bifida, artritin kronik të sistemit muskuloskeletor dhe sëmundjet e sistemit nervor periferik.

2. Bukuri, anti-plakje, përtëritje e lëkurës

 • Jo vetëm që gratë kanë frikë nga plakja, por edhe burrat modernë e konsiderojnë këtë një makth. Nëse nuk merret seriozisht, trajtimi për procesin e plakjes është vërtet i shtrenjtë, kërkon kohë dhe jo i lehtë.
 • Prandaj, detyra jonë është të zvogëlojmë dhe ngadalësojmë procesin e plakjes me një metodë të thjeshtë dhe jo toksike që është një banjë me baltë minerale terapeutike.
 • Përdorimi i banjës me baltë është kundër mosfunksionimit të plakjes në trup dhe anti-inflamator. Balta minerale përmban shumë mikroelementë të dobishëm, të cilët kanë përthithje uji dhe veti të larta antiseptike.
 • Pra, kur zhyteni në baltë minerale, jo vetëm që ndihmon lëkurën tuaj të detoksifikuar dhe eksfoliuar, por gjithashtu ndihmon qarkullimin e gjakut, duke parandaluar simptomat e panevojshme të shkaktuara nga plakja.

3. Trajtimi i sëmundjeve të lëkurës

 • Për shkak se përmban veti të larta antiseptike dhe fizike që ndihmojnë lëkurën të rigjenerohet më shpejt gjatë thithjes së baltës së nxehtë minerale, lëkura detoksifikohet dhe tonifikohet. Për ju që vuani shpesh nga sëmundje të lëkurës si psoriasis, parakeratoza… kur bëni dush 1-2 herë, do të ndjeni efekte të papritura.
 • Përveç kësaj, banjat e rregullta me baltë do t’i ndihmojnë gratë të rregullojnë hormonet, të parandalojnë në mënyrë efektive aknet dhe ta bëjnë lëkurën më të shndritshme, më të fortë dhe më të lëmuar.

Përvoja e banjës së baltës Nha Trang

Balta minerale formohet nga elementet natyrore të disponueshme në tokë, të formuara nga degradimi i substancave organike (bimë, lule dhe barishte) nëpërmjet një procesi biokimik të vjetër rreth 40000 vjet ose nga toka. Toka është varrosur nën tokë nga ndryshimet biologjike. Në baltën minerale do të përfshihen substanca inorganike dhe organike, që përmbajnë karbon, acide, aromë natyrale dhe mund të thithin ujë.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Edhe pse e dobishme për shëndetin, nëse nuk dini të përdorni ose bëni një dush të gabuar, mund të ketë edhe efektin e kundërt ose të mos ndihmojë baltën të depërtojë në maksimumin. Prandaj, ekziston nevoja për një procedurë standarde. Por së pari ju duhet të zotëroni përvojën dhe artikujt për të sjellë:

 • Vishni bikini në mënyrë që balta minerale të ketë kontaktin më të madh me lëkurën tuaj. Mos vishni pëlhura të trasha dhe ngjyra të lehta, veçanërisht të bardha. Mund ta ndryshoni ose ta merrni me qira direkt në vendet e banjës së baltës në Nha Trang.
 • Lidhni flokët ose topuz mirë përpara se të hyni për të shmangur rastin e spërkatjes së thekoneve të flokëve të baltës në sy.
 • Hiqni bizhuteritë nga dollapi dhe mbylleni.
 • Mos përdorni telefonin ose pajisjet elektronike gjatë banjës me baltë, mund t’i rrëshqisni duart dhe t’i bini.
 • Nëse keni një plagë të hapur, mos bëni banjë me baltë, prisni derisa të shërohet plotësisht përpara se të bëni banjë.
 • Mos e teproni me ushqimin dhe mos ushtroni fort përpara se të bëni një banjë me baltë
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp những đặc sản Ninh Bình làm quà ý nghĩa, chất lượng nhất

Procesi standard i banjës Nha Trang me baltë

Shumica e objekteve të banjës me baltë në Nha Trang kanë një udhëzues standard dhe të dedikuar për vizitorët kur hyjnë në portë. Megjithatë, nëse jeni fillestar, për herë të parë, duhet të kuptoni edhe 4 hapat e banjës me baltë për të marrë efektin më të mirë:

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Hapi 1: përdorni hundë minerale të nxehtë për të pastruar trupin

 • Ashtu si të aplikoni një maskë, para aplikimit duhet të pastroni edhe fytyrën, me banjë me baltë duhet të kaloni edhe procesin e pastrimit. Sidomos duhet të përdoret me ujë të ngrohtë dhe grykë të vogël. Arsyeja e përdorimit të kësaj gryke është masazhimi i lëkurës, zgjerimi i poreve për të thithur plotësisht lëndët ushqyese në baltën minerale.

Hapi 2: Banja me baltë

 • Faza më e rëndësishme është njomja e baltës së nxehtë minerale. Ju do të keni akses në një vaskë, e cila mund të jetë një vaskë komunale me 2 persona, 4 persona, 5 persona ose 10 persona, në varësi të zgjedhjes suaj.
 • Aplikoni baltën në të gjithë trupin dhe fytyrën. Vini re se nuk duhet të zhyteni për një kohë të gjatë, por luhateni vetëm për 15-20 minuta derisa balta të ftohet dhe të mund të dilni.

Hapi 3: bëni banja dielli

 • Nëse bëni një banjë me baltë dhe më pas vraponi menjëherë për ta larë pa u ekspozuar në diell, lëkura juaj do të thithë më së shumti 60% të lëndëve ushqyese në baltën minerale. Mënyra më e mirë për të marrë rezultate të mira.
 • Pasi të keni dalë nga banja, duhet të bëni banja dielli për 3-5 minuta në mënyrë që lëkura të thithë mineralet. Megjithatë, mos qëndroni shumë gjatë në diell nëse dielli është i nxehtë.

Hapi 4: lani baltën me ujë të ngrohtë mineral

 • Hapi i fundit është pastrimi i lëkurës duke e zhytur në ujë të ngrohtë mineral. Veçanërisht i kushtoni vëmendje që të mos laheni me ujë të ftohtë ose të përdorni sapun, do të lani aksidentalisht të gjitha mineralet në lëkurë dhe nuk do të arrini rezultate të mira.

Këshilla për vizitorët për herë të parë në Nha Trang Mud Bath

 • Banja me baltë është një trajtim shërues dhe zbukurues, ndaj është shumë e rëndësishme që të relaksoni trupin tuaj për të ndjerë lehtësinë, rehatinë dhe relaksimin. Kështu, ndërsa bëni një banjë me baltë, masazhoni në të gjithë trupin dhe fytyrën tuaj për 15 minuta për efektin më të mirë.
 • Shumë vende ofrojnë një sauna të thatë ose të lagësht pas një banjë me baltë. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë shërbim për ta bërë lëkurën tuaj të thithë më shpejt lëndët ushqyese. Megjithatë, vetëm avull për 5 minuta, nuk duhet të qëndrojë në të për një kohë të gjatë.
 • Vizitorët me dështim akut të zemrës pas një banje me baltë mund të përjetojnë simptoma të tilla si pagjumësi, lodhje, nervozizëm dhe marramendje, por edhe qetësohen. Në këtë pikë, zgjidhni një karrige dhe shtrihuni për 20 minuta pasi të keni bërë një banjë me baltë.
 • Për personin mesatar, në varësi të shëndetit të çdo personi dhe çdo lokacioni do të sigurojë baltë minerale në një temperaturë të ndryshme të nxehtë dhe të ftohtë. Pra, vetëm për t’u siguruar, bëni një pushim 5-10 minuta pasi të bëni një banjë me baltë përpara se të vazhdoni të merrni pjesë në shërbime ose lojëra të tjera.
 • Megjithëse balta minerale mund të shërojë sëmundjet, por vetëm ndihmon në rikuperimin e shpejtë gjatë procesit të trajtimit, ato nuk janë ilaçe dhe nuk kanë efektin e zëvendësimit të ilaçeve. Prandaj, ata me lëndime akute të kockave dhe kyçeve nuk kërkojnë trajtim arbitrar duke bërë banjë me baltë. Ju duhet të shkoni në spitale ose specialistë për ekzaminim dhe trajtim. Mendoni për banjën me baltë vetëm kur jeni afër rikuperimit, balta minerale do të nxisë rikuperimin më të shpejtë të muskujve skeletorë.
Tham Khảo Thêm:  Tổng Hợp Những Mẫu Nail Vân Đá Sang Chảnh, Độc Đáo Nhất 2022

Shënime pas banjës me baltë Nha Trang

 • Mos u largoni në mënyrë arbitrare menjëherë pasi të keni bërë një banjë me baltë të nxehtë mineral, por pushoni këmbët tuaja për 5-15 minuta derisa të ndiheni vërtet mirë.
 • Çdo vend furnizimi do të ketë pishina me baltë me temperatura të ndryshme. Përpara se të bëni banjë, mësoni me kujdes dhe zgjidhni një pishinë me temperaturë të përshtatshme për të mos cenuar shëndetin tuaj.
 • Udhëtarët me një histori të presionit të gjakut ose sëmundjeve të zemrës duhet të jenë të kujdesshëm kur bëjnë banjë me baltë pasi ndryshimet e papritura të temperaturës së lartë mund të ndikojnë në shëndetin.
 • Pasi të ktheheni në shtëpi, nuk duhet të përdorni sapunë ose xhel dushi menjëherë, por të lini baltën minerale të zhytet në lëkurën tuaj. Pas 1-2 ditësh, mund të bëni dush.

TOP 5 vendet më të famshme të banjës me baltë në Nha Trang

1. Thap Ba banjë balte

 • Adresa: 438 Ngo Den, Ngoc Hiep, qyteti Nha Trang, Khanh Hoa

Thap Ba Mud Bath, i njohur gjithashtu si Thap Ba Hot Mineral Spring, ndodhet menjëherë pas monumentit të famshëm Thap Ba Ponagar, dhe ky është gjithashtu vendi ku hapet shërbimi i parë i banjës së baltës së nxehtë mineral Nha Trang.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Si një objekt kryesor në ofrimin e shërbimeve të banjës me baltë dhe ofrimin e mijëra turistëve vendas dhe të huaj. Thap Ba Hot Springs pothuajse i njeh nevojat e çdo klienti dhe gjithmonë përmirëson dhe përmirëson shërbimin çdo ditë për të qenë në gjendje të ofrojë klientët më të mirë.

2. Mud Bath I Resort

 • Adresa: 19 Vinh Ngoc, Nha Trang, Khanh Hoa
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp kinh nghiệm du lịch Hòa Bình tự túc siêu chi tiết

Burimi i nxehtë i I Resort është projektuar si një oaz i gjelbër, i rrethuar nga male madhështore. Ky vend nuk është vetëm një vend ideal për larjen e baltës dhe relaksimin e turistëve kur udhëtojnë në Nha Trang, por edhe një vend për të argëtuar vendasit çdo fundjavë. Zhytuni në baltën e nxehtë minerale krejtësisht natyrale, pushoni në natyrën e qetë. Të gjitha shqetësimet lihen pas dhe zëvendësohen me një ndjenjë të mrekullueshme relaksi.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Në Iresort Nha Trang banja me baltë përfshin 40 pishina me baltë minerale, 1 banjë minerale të nxehtë, 1 pishinë dhe 4 ujëvara të nxehta. Për më tepër, ka deri në 12 shërbime që korrespondojnë me trajtime të ndryshme dhe banja me baltë, nga popullore në ato të avancuara, që vizitorët mund t’i zgjedhin lehtësisht.

3. Banja me baltë me njëqind vezë

 • Adresa: Bulevardi Nguyen Tat Thanh, rrethi Phuoc Dong, Komuna Phuoc Trung, Provinca Khanh Hoa

Ndryshe nga vendet e tjera, banja me baltë me qindra vezë ndodhet në periferi, rreth 8 km nga Nha Trang. Kështu që për të arritur në këtë vend duhet të udhëtoni pak më tej. Megjithatë, në këmbim, ky vend ka një sipërfaqe prej 23 hektarësh, duke zotëruar një hapësirë ​​të gjelbër jashtëzakonisht të ajrosur, ajër të pastër dhe duke shmangur rrëmujën e qytetit.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

4. Banja me baltë Galina

 • Adresa: Nr. 5 Hung Vuong, Loc Tho, Qyteti Nha Trang, Provinca Khanh Hoa

Banja me baltë Galina është i vetmi vend që ndodhet pikërisht brenda qendrës së qytetit, i integruar me hotelin me 4 yje Galina Nha Trang. Dhe kjo është gjithashtu banja më e vogël me baltë në 5 vendet që përmenda. Megjithatë, me shërbimin profesional, një vendndodhje të përshtatshme për të kursyer kohë dhe një çmim të mirë, Galina Mud Bath & Spa është zgjedhur nga shumë njerëz dhe vijnë këtu për të përdorur shërbimin.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

5. Hon Tam Mud Bath

 • Adresa: Ishulli Hon Tam, Nha Trang

Hon Tam Mud Bath – Hon Tam Budbath sapo ka lançuar një zonë të banjës me baltë me një sipërfaqe totale deri në 42,000 kilometra katrorë dhe ka integruar të gjitha shërbimet e resortit nga vendpushimet, parqet argëtuese, vendpushimet dhe banjat me baltë pikërisht në ishull. bukur. Ky vend ka një banjë balte dhe një pamje panoramike të gjirit të mrekullueshëm Nha Trang.

Banja me baltë Nha Trang, përvoja e banjës me baltë Nha Trang, banja me baltë Nha Trang ku, [tổng hợp] përmbledhje e përvojës së banjës me baltë Nha Trang

Në Hon Tam, ka 100 banja minerale për 2 persona të bëra prej guri natyral dhe 10 vaska me dru pishe të njomur me minerale bimore. Për më tepër, ky vend zotëron liqenin më të madh të baltës minerale prej 1500 m2 në Vietnam sot. Hon Tam Mudbath është një nga vendet më unike dhe më të klasit të larjes së baltës në Nha Trang.

konkludoni:

Më sipër është një përmbledhje e përvojave më të detajuara dhe të plota të banjës së baltës Nha Trang. Shpresoj se ju ndihmon, ju uroj një udhëtim të lumtur dhe të sigurt.

Postuar nga: Miu i njeriut

Fjalë kyçe: [Tổng Hợp] Rview Nha Trang Mud Bath Përvoja

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tổng Hợp] Rview Kinh Nghiệm Tắm Bùn Nha Trang . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2024 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy